Liderul Ligii 1, umilit de Petrolul

Duminica, 16 Septembrie 2012, ora 20:52
3147 citiri

Petrolul Ploiesti a castigat neasteptat de usor, scor 4-0, intalnirea cu liderii de la Pandurii Targu Jiu, disputata duminica in etapa a 8-a a Ligii 1.

Partida de la Ploiesti a fost insa marcata de mari erori de arbitraj. Mai intai, in minutul 32, un gol al lui Hamza a fost anulat eronat pe motiv de offside, pentru ca apoi, la doar doua minute distanta, Voiculet a vazut usor un cartonas rosu.

In inferioritate numerica, oaspetii n-au mai facut fata asediului ploiestenilor, iar Hamza a deschis scorul in minutul 40, cu largul concurs al portarului Lazar.

Apoi, in doar cinci minute de la startul reprizei secunde, Petrolul a mai marcat de doua ori.

In minutul 46, Cristescu a dus scorul la 2-0 dupa o centrare din stanga a lui Guilherme, pentru ca 3-0 sa se faca in minutul 50, cand Bokila l-a lobat superb pe Lazar, dupa ce-a primit o pasa de la marcatorul de mai devreme - Cristescu.

Golul patru in poarta lui Lazar a venit in minutul 74. Autor a fost acelasi Bokila, din doar cativa metri, dupa o centrare perfecta a lui Guilherme.

In urma acestui rezultat, Petrolul a urcat pe locul 5 in clasamentul Ligii 1, cu 12 puncte. De partea cealalta, Pandurii sunt tot pe primul loc, cu 19 puncte, dar pot fi depasiti de Steaua in aceasta seara.

Petrolul: Bornescu - Achim, Galamaz, Alves, Guilherme - Boudjemaa (Grozav '60), Marinescu, Cristescu - Oprita, Hamza (Mustivar '46), Bokila (Cristea '77).

Antrenor: Mircea Rednic.

Pandurii: Lazar - Ungurusan (Rusu '68), Viera, Mamele, Vlad - Nistor, Voiculet, Maxim (Boutadjine '67) - Radut (Lemnaru '71) - Cristea, Ibeh.

Antrenor: Petre Grigoras.

Arbitru: Alexandru Tudor.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Pentrolul invins Pandurii, #Petrolul Pandurii etapa 8, #Petrolul Pandurii Liga 1 , #meciuri