Liga 1: ACS Poli Timisoara invinge Astra dupa un meci tensionat

Sambata, 28 Octombrie 2017, ora 22:41
3349 citiri

ACS Poli Timisoara s-a impus cu 2-1 in meciul cu Astra Giurgiu, din etapa a 16-a a Ligii 1.

Din minutul 33, Abang de la Astra a vazut al doilea cartonas galben si a fost eliminat.

Patru minute mai tarziu, banatenii au deschis scorul prin Alex Munteanu, care a profitat de o respingere gresita a portarului.

In finalul primei reprize, Edi Iordanescu a fost si el eliminat pentru proteste si a avut nevoie de mai bine de 3 minute pentru a fi convins sa paraseasca banca de rezerve.

Chiar si in zece oameni, Astra a reusit sa egaleze la zece minute dupa pauza, prin Silviu Balaure, cu un sut plasat.

Timisoara a reusit insa rapid sa treaca in avantaj si a facut 2-1 in minutul 71, prin golul lui Sebastian Mailat, cu un sut de la mare distanta deviat de portarul Iliev.

Dupa acest rezultat, ACS Poli Timisoara este pe locul 9 in Liga 1, cu 21 de puncte, iar Astra e pe 5, cu 24 de puncte.

Etapa urmatoare, ACS Poli Timisoara va intalni in deplasare Juventus Bucuresti, in timp ce Astra va primi vizita lui CSU Craiova.