Liga 1: Astra castiga cu scandal la Chiajna

Vineri, 15 Martie 2013, ora 20:50

Astra Ploiesti s-a impus vineri seara cu 2-0 la Concordia Chiajna, intr-un meci din etapa a 23-a a Ligii 1.

Dupa o prima repriza echilibrata si calma, jucatorii si bancile tehnice s-au dezlantuit chiar in startul reprizei secunde.

Mai intai, in minutul 47, Di Stefano a fost faultat in careu de Belu, iar Tudor a aratat punctul cu var, moment in care Ilie Stan a luat foc. A batut Fatai, Nita a respins, insa doar pana la Budescu. Varful dorit de Steaua a sutat si el, insa in bara!

Peste doar 6 minute, oaspetii au primit un nou penalti. Ghionea a respins mingea cu mana de pe linia portii, iar Tudor a aratat din nou punctul cu var. In plus, i-a dat si rosu fundasului ilfovean. De aceasta data a batut Tembo si a deschis scorul.

Scor ce avea sa ia proportii peste 10 minute, cand Gaman a marcat cu un sut din 8 metri.

In 10 jucatori, gazdele n-au reusit sa revina si, astfel, Astra ramane pe locul doi, acum la doar 9 puncte de Steaua, care are insa un meci mai putin disputat.

Concordia Chiajna: Nita - Belu (Apostol '60), Ilie, Ghionea, Bambara - Cosereanu (Balgiu '81), Leca - Zuluf, Ispir, Serediuc (Buducel '75) - Popovici.
Antenor: Ilie Stan.

Astra Ploiesti: Lung Jr. - Matel, Gaman, Youssef, Morais - Yahaya, Takayuki - Tembo (Ivanovski '87), Budescu (Enache '73), Di Stefano - Fatai (Bukari '77).
Antrenor: Valentin Sinescu.

Arbitru: Alexandru Tudor.