Liga 1: Astra castiga la Craiova in ultimul meci al sezonului regulat

Luni, 04 Martie 2019, ora 21:54
7636 citiri

U Craiova a fost invinsa de Astra Giurgiu pe teren propriu, scor 1-2, in ultimul meci al sezonului regulat din Liga 1.

Chiar daca a mers la Craiova fara Denis Alibec, din cauza unei accidentari, Astra a fost echipa mai periculoasa in prima repriza, insa baietii lui Costel Enache au ratat doua sanse mari pana la pauza.

Craiova a fost norocoasa ca a scapat cu 0-0 la pauza, iar in minutul 50 a reusit, tot oarecum intamplator, sa deschida scorul prin Koljici.

Astra s-a napustit in atac din acel moment si a creat momente de panica in careul oltenilor, iar egalarea a venit firesc in minutul 76, cand Llullaku a marcat din fata portii.

Giurgiuvenii nu s-au multumit insa doar cu atat, iar in minutul 87 au reusit sa marcheze din nou. Valentin Gheorghe a centrat perfect in fata portii, iar olteanul Donkor si-a bagat mingea in propria plasa.

Dupa acest rezultat, U Craiova incheie sezonul regulat cu 45 de puncte, in timp ce Astra cu 42 de puncte. Craiova va intra in play-off cu 23 de puncte, iar Astra cu 21 de puncte.

In prima etapa a play-off-ului, cele doua echipe se vor intalni din nou la Craiova, saptamana aceasta.