Liga 1: Hagi, umilit la debutul in noua casa

Duminica, 21 Iulie 2013, ora 23:25
3176 citiri

Viitorul Constanta a pierdut meciul disputat la Chiajna in fata echipei Astra Giurgiu, scor 0-4, in prima etapa a Ligii 1.

Prima repriza a fost dominata teritorial de formatia lui Gica Hagi, care si-a creat doua bune sanse de a marca prin fostul stelist Ionut Nastasie.

Acesta a luat doua actiuni pe cont propriu, insa fie Lung s-a opus, fie sutul sau s-a dus peste. Astfel, scorul la pauza a fost egal, 0-0.

La cinci minute de la reluarea jocului, prahovenii au deschis scorul pe contraatac, prin Constantin Budescu, in urma unei actiuni a lui Fatai.

Peste trei minute, acelasi Budescu a punctat din nou, de aceasta data dupa o greseala a lui Vatca.

Budescu si-a continuat recitalul, iar din minutul 59 a facut 3-0 cu un sut superb din lovitura libera de la 20 de metri.

Scorul avea sa devina 4-0 in minutul 65, cand William a prins un sut puternic la care Vatca nu a putut interveni.

La meci au asistat si aproximativ 200 de suporteri de la Voluntari, noul oras in care Viitorul se pregateste. Ei au afisat mesajul "Viitorul este Hagi".

Etapa urmatoare, Viitorul va intalni Rapid in deplasare, in timp ce Astra va primi vizita Stelei, intr-un meci ce, probabil, se va disputa tot pe stadionul Giulesti.

Stadionul din Giurgiu este in renovare, iar presedintele Dinu Gheorghe a anuntat ca partida cu Steaua se va disputa in Giulesti.