Liga 1: Rapid castiga nemeritat cu Pandurii Targu Jiu

de Cristian Soitu
Duminica, 01 Mai 2011, ora 19:55

Rapid a castigat meciul cu Pandurii Targu Jiu de la Severin, scor 1-0, dupa un gol reusit de Daniel Pancu.

Nervi multi la Severin, unde Pandurii Targu Jiu a facut un nou meci mare la doar trei zile dupa remiza obtinuta in fata Stelei.

Trupa lui Petre Grigoras a dominat autoritar tot meciul, chiar daca din minutul 38 a ramas in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Bacila.

Mijlocasul gorjenilor l-a lovit fara minge pe Rui Duarte, dupa ce giulesteanul ii pusese talpa in gat. Bacila a fost eliminat, iar Duarte nu a fost pedepsit.

Fundasul rapidist putea fi eliminat si in startul partii secunde, pentru o intrare violenta la Pintilii, insa arbitrul Augustus Constantin i-a acordat doar cartonasul galben.

Augustus Constantin a trecut cu vederea inca o intrare criminala a giulestenilor, Marcos Antonio nefiind sanctionat dupa o talpa plasata pe pulpa unui adversar.

Chiar si asa, gorjenii au dominat jocul, iar Vranjes putea inscrie din minutul 68 din lovitura libera, dar Dani Coman a fost salvat de zid.

Gorjenii au pierdut insa nemeritat, Pancu inscriind singurul gol al meciului in minutul 85, printr-un sut de la 20 de metri la care Mingote a gresit.

Rapid a castigat astfel cu 1-0 si ramane in cursa pentru ocuparea unui loc de Liga Europa.