Liga 1: Steaua pierde la Giurgiu. Campioana, macelarita de arbitri

Miercuri, 12 August 2015, ora 23:42
15031 citiri

Steaua a fost invinsa in deplasarea de la Astra Giurgiu cu scorul de 2-0, dupa un meci cu grave probleme de arbitraj comise de brigada condusa de Sebastian Coltescu.

Ros-albastrii pierd acest meci in care au avut anulate incorect trei goluri, iar Constantin Budescu nu a fost eliminat dupa ce si-a lovit adversarul cu palma in figura.

Prima mare greseala de arbitraj a venit dupa doar 5 minute, cand Papp a inscris cu capul, dar reusita a fost anulata pentru un presupus fault in atac, inexistent insa.

Steaua a mai avut o reusita anulata in minutul 21, cand Popa a marcat, numai ca tusierul a ridicat fanionul semnalizand un ofsaid la Hamroun, aflat pe directia balonului, dar fara sa influenteze faza.

Dupa o prima repriza in care a fost inexistenta, Astra a deschis scorul in minutul 51, prin Alibec, iar zece minute mai tarziu Budescu a facut 2-0 dintr-un penalti discutabil.

Steaua a mai punctat o data in minutul 75, prin Tade, insa si de aceasta data reusita a fost anulata eronat pentru un presupus ofsaid.

Dupa acest rezultat, Astra ocupa primul loc in Liga 1, cu 11 puncte, in timp ce Steaua este pe 5, cu 9 puncte.

Etapa urmatoare, Steaua primeste vizita lui ASA Targu Mures, iar Astra se deplaseaza la Voluntari.

ASTRA - STEAUA 2-0

90+6 - Final de meci!

90 - Sase minute suplimentare.

87 - Stan intra in locul lui Enache.

85 - Gabi Iancu suteaza in bara transversala din 14 metri!

82 - Enceanu intra in locul lui Filip.

79 - Enache vede cartonasul galben.

75 - GOL ANULAT STEAUA! Tade inscrie, dar reusita e anulata incorect pentru un presupus ofsaid!

74 - Iancu trage din nou periculos, Lung respinge in corner.

71 - Iancu trage periculos de la 30 de metri, mingea e scoasa cu greu in corner.

69 - Budescu ii da o palma peste fata lui Cojocaru, dar primeste doar cartonas galben.

69 - Lovin intra in locul lui Alibec.

68 - Dandea vede cartonasul galben.

64 - Gabi Iancu intra in locul lui Guilherme.

61 - GOL ASTRA! Budescu inscrie fara emotii din penalti!

60 - Penalti pentru Astra dupa o interventie a lui Filip!

59 - Adi Popa suteaza din unghi, Lung respinge cu emotii.

56 - Tudorie intra in locul lui Tahar.

53 - Alibec scapa singur cu portarul, dar este blocat excelent de Cojocaru!

52 - Dandea intra in locul lui Teixeira.

51 - GOL ASTRA! Alibec inscrie cu un sut langa bara din 10 metri!

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauza!

43 - Alibec vede cartonasul galben.

41 - Guilherme vede cartonasul galben.

36 - Chipciu reia in bratele portarului din sase metri.

35 - Boldrin suteaza din afara careului, Cojocaru retine.

30 - Budescu suteaza peste poarta din lovitura libera de la 30 de metri.

21 - GOL ANULAT STEAUA! Adi Popa inscrie, dar reusita e anulata intrucat Jugurtha Hamrun se afla pe traiectoria balonului. Algerianul nu atinge mingea si nu incomodeaza niciun adversar, decizia e discutabila!

18 - Tahar vede cartonasul galben.

16 - Chipciu suteaza defectuos din marginea careului.

12 - Steaua are o posesie covarsitoare in startul meciului.

5 - Morais isi baga mingea in propria plasa, dar reusita e anulata eronat pentru un presupus fault comis de Papp.

3 - Chipciu suteaza pe langa poarta de la 25 de metri.

1 - A inceput meciul!

21:34 - Muniru s-a accidentat la incalzire si va fi inlocuit de Filip.

ASTRA: Lung - Pedro, Gaman, Oros, J. Morais - Enache, Teixeira, Boldrin, Amorim - Budescu, Alibec

STEAUA: Cojocaru - Papp, Varela, Tosca, Guilherme - Filip, Tahar - Popa, Hamroun, Chipciu - Tade

Inaintea acestui meci, Steaua are 9 puncte, in timp ce Astra are 8 puncte.

Partida este televizata de Digi Sport, Dolce Sport si Look TV.

ALDE îl invită pe Orban să se înscrie în partid: „Locul liberalilor adevărați este aici. Susținătorii lui Traian Băsescu au pus stăpânire pe PNL”
Președintele Consiliului Național al ALDE Cristian Dima a lansat vineri, 17 septembrie, o invitație către liderul PNL Ludovic Orban să se înscrie în ALDE în cazul în care va pierde...
Ce spune președinta Senatului despre un eventual guvern minoritar. ”Așa speculații nu fac bine României”
Preşedintele Senatului, Anca Dragu, a declarat, vineri, că USR PLUS nu va sprijini un guvern minoritar, menţionând că experienţa României cu astfel de guverne este una "proastă"....