Liga 1: Viitorul lui Hagi a detonat bomba in Stefan cel Mare

Vineri, 24 Mai 2013, ora 23:35
4994 citiri

Viitorul Constanta a reusit sa se salveze matematic de la retrogradare dupa ce a castigat dramatic meciul disputat pe terenul lui Dinamo, scor 3-2.

Dupa victoria cu Steaua, Viitorul a jucat curajos si in Stefan cel Mare, iar din minutul 11 a preluat conducerea dupa golul lui Lazar.

Peste doar patru minute, dinamovistii au reusit egaliarea, Danciulescu reluand in plasa cu capul o centrare perfecta a lui Laurentiu Rus.

Finalul primei reprize a fost incins. Boubacar a lovit bara transversala, iar la faza imediat urmatoare Alibec a ratat cu toata poarta goala.

Dinamo a reusit in cele din urma sa preia conducerea din minutul 50, Alexe speculand o greseala a lui Larie in linia defensiva.

"Cainii" s-au relaxat, iar Viitorul a profitat, Chitu egaland in minutul 62 cu o lovitura de cap din centrarea lui Balasa.

Viitorul a plecat cu cele trei puncte din Stefan cel Mare, dupa un final dramatic, in care Balasa a adus victoria in minutul 89, cu o reluare pe spate.

Dupa acest rezultat, Dinamo ocupa locul 6, cu 53 de puncte, in timp ce Viitorul este ca salvata de la retrogradare, avand 36 de puncte.

In urmatoarea etapa, Dinamo va intalni Otelul in deplasare, iar Viitorul va primi vizita Severinului.