Liga I: Steaua a invins greu Universitatea Craiova

Sambata, 31 Iulie 2010, ora 21:50
10666 citiri
Sursa foto: gsp.ro

Steaua a castigat, scor 2-1, intalnirea disputata sambata seara pe teren propriu cu Universitatea Craiova, in etapa a doua a Ligii I.

Tiki-taka lui Piturca n-a mai functionat cu Universitatea Craiova, dar "ros-albastrii" tot au obtinut cele 3 puncte. Greu, cei drept, si cu ajutorul arbitrilor.

Pe un stadion aproape plin, Steaua, lipsita de aportul golgheterului Kapetanos, a dat de un adversar dificil, care a stiut sa se apere excelent si sa contraatace foarte periculos.

Prima repriza a partidei din Ghencea a fost lipsita de spectaculozitate si cu putine ocazii de gol. Stancu si Stoica au ratat ocaziile gazdelor, in timp ce Mihai Costea a fost cel mai aproape de gol de la oaspeti.

Repriza secunda a inceput ca din tun si, dupa un galben vazut de Prepelita, craiovenii au deschis scorul in minutul 51, prin Iliev, care l-a invins pe Tatarusanu cu o lovitura de cap, venita in urma unui corner.

Dupa 6 minute, oltenii au punctat din nou, de aceasta data prin Mihai Costea. Golul a fost, insa, anulat pe motiv de offside, o pozitie afara din joc vazuta doar de tusier!

Cu sabia desupra capului, Piturca l-a aruncat in lupta pe Surdu (minutul 65), in locul inexistentului Pacurar iar, dupa numai un minut, Steaua a egalat. A marcat jucatorul care a adus victoria din etapa trecuta, Bogdan Stancu, cu un sut din 3 metri, dupa un corner executat de Radut si reluat in bara de fundasul portughez Geraldo.

Incurajata frenetic de suporteri, Steaua s-a aruncat in atac, in cautarea golului doi, pe care avea sa-l reuseasca in minutul 77, prin Surdu. Acesta a marcat din 5 metri, dupa ce Latovlevici a trimis o 'ghiulea' in bara portii aparate de Lung.

2-1 avea sa fie scorul final, rezultat care aduce inca 3 puncte pentru Steaua, dar un rezultat contestat de craioveni. Pe buna dreptate!

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Steaua si Universitatea Craiova, din cadrul etapei a doua a Ligii I.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+4 - FINALUL INTALNIRII !!! Steaua - "U" Craiova 2-1 !!!

min.90+3 - Tatarusanu boxeaza o centrare a lui Ciuca.

INFO: Atmosfera de senzatie in Ghencea.

min.90 - Partida va fi prelungita cu 4 minute.

min.89 - Bicfalvi ia galben pentru simulare.

min.82 - Abrudan indeparteaza o centrare periculoasa a lui Costea.

min.81 - Ultima schimbare facuta de Ticleanu: intra Alex Piturca, iese Dilevski.

min.81 - Schimbare la Steaua: iese Stancu, intra Bicfalvi.

min.80 - Lung retine sutul lui Stancu, trimis de la 18 metri.

min.77 - GOOOL STEAUA !!! Surdu inscrie din 5 metri, dupa ce Latovlevici a trimis o 'torpila' de la 30 de metri in bara portii aparate de Lung Jr. !!!

min.76 - Galben pentru Ciuca, dupa un fault la Nicolita.

min.75 - Abrudan, cu poarta goala, trimite peste.

min.75 - Lung scoate sutul din unghi trimis de Nicolita.

min.74 - O noua schimbare la olteni: iese Gargorov, intra Wobay.

min.70 - Prima schimbare la "U" Craiova: iese Dina, intra Stoianof.

min.66 - GOOOL STEAUA !!! Radut executa un corner din stanga, Geraldo trimite in bara, mingea ajunge la Stancu, iar acesta inscrie din 3 metri !!!

min.65 - Muta Piturca: iese Pacurar, intra Surdu.

min.61 - Din pozitie buna, Tanase trimite mult peste poarta.

min.60 - Emeghara il blocheaza cu greu pe Costea, care zburda pe teren.

min.57 - Costea inscrie, dar golul este anulat pe motiv de offside. Decizie gresita a asistentului! Trebuia sa fie 0-2!

min.55 - Nicolita greseste o centrare si din tribune se aud primele huiduieli.

min.51 - GOOOL "U" CRAIOVA !!! Iliev inscrie cu capul din 5 metri, in urma unui corner !!!

min.47 - Galben pentru Prepelita, dupa un fault la Latovlevici.

*Cei doi antrenori n-au facut nicio modificare la pauza.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+2 - Tatarusanu iese din poarta si respinge din fata lui Costea.

min.45+1 - Dananae are o interventie buna la o centrare a lui Emeghara pentru Radut.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.40 - Lung retine cu siguranta sutul lui Pacurar, trimis de la vreo 30 de metri.

min.39 - Gaman respinge perfect din fata lui Stancu.

min.37 - Geraldo il faulteaza pe Dina si vede cartonasul galben.

min.36 - Geraldo stopeaza un sut puternic al lui Gargarov.

min.35 - Emeghara blocheaza excelent un sut al lui Costea pe care scria 0-1!

min.32 - Abrudan trimite cu capul putin pe langa poarta lui Lung.

min.31 - Dananae respinge de pe linia portii o minge trimisa cu capul de Stoica.

min.30 - Stancu nu ajunge la o centrare buna a lui Nicolita, din stanga.

min.28 - Cele doua echipe nu risca si, astfel, meciul se joaca mai mult la mijlocul terenului.

min.22 - Stoica respinge o centrare periculoasa a lui Costea.

min.20 - Gaman acuza o accidentare si are nevoie de interventia medicilor.

min.18 - Mare ocazie pentru Steaua !!! Stancu trece de Iliev, ramane singur cu Lung, dar trimite incet si pe langa poarta !!!

min.17 - Gaman il tine de tricou pe Stancu si primeste cartonasul galben.

min.15 - Geraldo respinge din fata lui Costea.

min.13 - Ciuca centreaza imprecis.

min.9 - Stancu nu poate sa reia spre poarta craiovenilor o centrare a lui Nicolita.

min.3 - Dorel Stoica trimite gresit cu capul, din pozitie buna, dupa o centrare buna a lui Nicolita.

min.2 - Ciuca are o interventie dura la Nicolita, dar scapa fara cartonas.

*Steaua a avut lovitura de start.

INFO: De mult timp n-a mai fost o asemenea atmosfera in Ghencea.

INCEPUTUL MECIULUI

INFO: In prima etapa, Steaua a invins la Alba Iulia, pe Universitatea Cluj, cu 2-1, in timp ce "U" Craiova a remizat, scor 0-0, pe teren propriu, cu CFR Cluj.

INFO: Toate biletele puse in vanzare pentru acest meci au fost vandute.

ECHIPELE:

Steaua: Tatarusanu - Emeghara, Geraldo, Abrudan, Latovlevici - Stoica - Nicolita, Pacurar, Radut, Tanase - Stancu.

Antrenor: Victor Piturca.

"U" Craiova: Lung jr. - Dananae, Gaman, Iliev, Ciuca - Prepelita, Barboianu, Dilevski, Gargorov - M.Costea, Dina.

Antrenor: Aurel Ticleanu.

Arbitri: Marius Avram - Ioan Onicas, Mircea Orbulet - Dragos Istrate.

Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...
Orban acuză Biroul Electoral Central că favorizează alianța PSD-PNL: ”Le-a dat voie să desfacă alianţa împotriva firii”
Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a acuzat joi, 25 aprilie, Biroul Electoral Central că ar fi modificat „în mod ilegal” o hotărâre de guvern şi că instituţia ar fi...
#Steaua a invins Craiova, #Steaua Craiova arbitri, #LIVE text Steaua Craiova, #Steaua Craiova etapa 2, #Steaua Craiova Liga I , #meciuri