Mare surpriza in "Groapa": Dinamo, batuta clar de Petrolul!

de Ionut Gaman
Sambata, 07 Aprilie 2012, ora 20:57

Dinamo a pierdut clar, scor 1-3, intalnirea jucata sambata seara, pe teren propriu, cu Petrolul Ploiesti, in etapa a 25-a a Ligii 1.

Este al saselea meci consecutiv in care "cainii" nu castiga, iar scaunul lui Liviu Ciobotariu (foto) se clatina serios.

Dupa o prima repriza stearsa, Petrolul, penultima clasata inaintea acestei dispute, s-a dezlantuit in mitanul secund, in care a inscris trei goluri spectaculoase si si-a luat revansa pentru infrangerea din tur, cand a pierdut pe stadionul "Ilie Oana" cu 1-5.

Primul gol al partidei a fost marcat in minutul 60, de Hamza, cu o "foarfeca" din interiorul careului.

Peste noua minute, Boud'Jemaa si-a batut joc de Luchin, a centrat in careul "cainilor", de unde Oprita l-a invins fara probleme pe Balgradean.

A treia reusita a ospetilor a fost marcat in minutul 90+2, de Boud'Jemaa, cu o executie spectaculoasa de la peste 35 de metri, care l-a surprins iesit din poarta pe Balgradean.

In ultimul minut al prelungirilor, Niculae a inscris golul de onoare al "alb-rosilor", cu o lovitura de cap, dupa o centrare perfecta a lui Tucudean.

Dinamo ramane pe locul 2, cu 46 de puncte, insa sansele la castigarea titlului scad cu fiecare etapa ce trece! De partea cealalta, cu cele trei puncte castigate astazi, ploiestenii fac 25 de puncte si continua lupta pentru salvarea de la retrogradare.

DINAMO: Balgradean - Scarlatache, Luchin, Grigore, Pulhac (Tucudean '67) - Rus, Kone, Munteanu, Curtean - Platini (Danciulescu '46), Niculae.
Antrenor: Liviu Ciobotariu.

PETROLUL: Hamutovski - Straut, Linares, Bikana, Maxim - Mustivar, Negru (Ben Demia '77) - Hamza (Buhusi '73), Boud'Jemaa, Zerka (Osiako '46) - Oprita.
Antrenor: Gigi Multescu.

Arbitru: Paul Unimatan.