Liga 1: Astra castiga spectaculos si egaleaza Steaua in clasament

Joi, 07 Noiembrie 2013, ora 18:50

Astra Giurgiu a obtinut o victorie spectaculoasa pe terenul celor de la Sageata Navodari, scor 4-3, si a egalat Steaua in fruntea clasamentului Ligii 1.

Giurgiuvenii au evoluat la Constanta avand sansa de a deveni lideri ai clasamentului, o victorie la cel putin doua goluri diferenta asigurandu-le prima pozitie, in fata Stelei.

Extrem de motivati, "astralii" au inceput perfect partida.

Yahaya a deschis scorul in minutul 9, din centrarea lui Junior Morais, apoi Morais puncteaza pentru 2-0 cu un sut din afara careului pentru ca acelasi Yahaya sa izbuteasca "dubla" in minutul 23.

Yazalde a facut 4-0 in prima jumatate de ora a jocului si se parea ca Astra va defila catre prima pozitie a clasamentului.

N-a fost sa fie tocmai asa, Sageata avand o rabufnire de orgoliu spectaculoasa.

Chitu a dat tonul revenirii in minutul 33, sutul sau fiind scapat in poarta de Lung, pentru ca Vezan sa dea sperante suporterilor cu reusita din debutul partii secunde.

Chitu a reusit "dubla" pe final, insa a fost prea putin, Sageata fiind nevoita sa se recunoasta invinsa.

Sageata: Panagopoulos - Peteleu, Mera, Popa, David Lopes - Muzac - Achim, V. Dinu, Vezan, Grigoras - Chitu

Astra: Lung Jr. - Matel, Gaman, Ben Youssef, Morais - Laban, Yahaya - Enache, Budescu, de Amorim - Yazalde