Remiza fabuloasa intre Pandurii si Steaua

Sambata, 23 Noiembrie 2013, ora 21:50
9874 citiri

Pandurii Targu Jiu si Steaua au terminat la egalitate, scor 1-1, in etapa a 15-a a Ligii 1. Dupa o prima repriza modesta, Steaua s-a dezlantuit in partea secunda, iar cele doua echipe au oferit un meci palpitant.

Laurentiu Reghecampf a lasat Steaua fara antrenor timp de o saptamana pentru a pleca in vacanta la Las Vegas, iar acest lucru s-a vazut din plin in prima repriza de la Targu Jiu. Jocul Stelei din prima parte a fost incoerent si lipsit de consistenta si atitudine, dar dupa pauza a suferit o transformare radicala.

Dupa 25 de minute in care cele doua echipe au controlat pe rand meciul fara a crea pericol, trupa lui Cristi Pustai s-a dezlantuit si a reusit sa inscrie la prima sansa mare de poarta.

Apararea Stelei a fost surprinsa de o pasa in minutul 27, Tatarusanu a iesit si a respins gresit, pana la Eric, iar brazilianul nu a iertat de la 30 de metri, punctand cu un sut lobat.

In degringolada creata la Steaua, Gardos putea primi cartonasul rosu in minutul 29, cand si-a lovit un adversar cu gheata in cap. A fost iertat de arbitrul Radu Petrescu, acesta acordand doar galben.

Chiar si asa, gorjenii au continuat sa domine, iar minutul 35 a adus o ocazie monumentala. Eric l-a deschis excelent pe Di Stefano in careu, insa sutul acestuia a fost scos de Tatarusanu cu un reflex uimitor.

Steaua a incheiat prima parte fara nicio ocazie de gol, iar Reghecampf a facut o sedinta fulger la pauza, soldata cu doua inlocuiri care au schimbat fata jocului.

Partea secunda a fost extrem de atractiva, cu ocazii la ambele parti si interventii de senzatii din partea celor doi portari.

Steaua a reusit sa egaleze in minutul 49, cand Bourceanu a centrat perfect pentru Szukala, iar acesta a egalat cu o lovitura de cap.

Campioana a continuat sa preseze, avand in Gabi Iancu un jucator in mare forma. Mai intai, Iancu l-a lasat singur cu portarul pe Tanse in minutul 61, dar acesta a ratat, pentru ca in minutul 66 sa trimita excelent din lovitura libera, insa Mingote a scos in corner din vinclu.

Tanase a fost ratangiul de serviciu al Stelei, remarcandu-se cu alte doua momente. In minutul 73, "Dodel" a ramas singur cu portarul, dar a finalizat lamentabil, iar peste alte sase minute reluarea sa din 20 de metri a fost respinsa de Mingote, iar meciul s-a terminat egal, 1-1.

Dupa acest rezultat, Steaua ramane prima in Liga 1, cu 30 de puncte, dar poate fi depasita de Astra, care duminica intalneste FC Botosani.

PANDURII - STEAUA 1-1

90+4 - Final de meci!

90+4 - Tanase primeste singur in careu, dar nu reuseste sa reia!

90 - Patru minute suplimentare!

88 - Tanase vede cartonasul galben.

86 - Schimbare Pandurii: Sipo inra in locul lui Nicoara.

85 - Chipciu incearca un sut dar trimite in blocajul lui Momcilovici!

79 - Ce ocazie! Tanase preia superb la marginea careului, suteaza bine, dar Mingote scoate in corner!

77 - Schimbare Pandurii: Ciucur intra in locul lui Buleica.

73 - Ratare incredibila!!! Bourceanu da o pas excelenta, Tanase ramane singur la 12 metri, dar acesta trage mult peste poarta! Incredibil!

72 - Anton centreaza periculos, Tatrusanu respinge cu emotii.

68 - Schimbare Pandurii: Alex dos Santos intra in locul lui Eric.

67 - Chipciu vede galben pentru un fault la marginea careului! Pericol la poarta Stelei!

66 - Lovitura libera de la 20 de metri pentru Steaua, pozitie centrala! Iancu trage la vinclu, Mingote scoate uluitor in corner!!!

64 - Ce ratare!!! Neagu primeste in careul gorjenilor, centreaza periculos, mingea e deviata si se scurge milimetric pe langa bara!

63 - Ce ratare!!! Tatarusanu retine excelent sutul lui Buleica din opt metri!

63 - Schimbare Steaua: Neagu intra in locul lui Prepelita.

62 - Contraatac trei contra doi pentru gorjeni, Eric trage slab de la 25 de metri!

61 - Ratare monumentala! Iancu il lasa singur cu portarul pe Tanase, dar acesta trage in Mingote.

59 - Paraskevas comite hent in careu, arbitrul lasa jocul sa continue.

57 - Latovlevici suteaza superb din voleu, mingea se duce peste poarta.

56 - Iancu paseaza decisiv spre Tanase, acesta greseste preluarea.

52 - Prepelita primeste cartonasul galben.

50 - Iancu trage putin peste poarta din 25 de metri!

49 - GOL STEAUA! Szukala inscrie cu o lovitura de cap din 6 metri dupa un corner batut de Bourceanu!

49 - Iancu bate periculos o lovitura libera, Momcilovici acorda corner.

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbari la Steaua: Chipciu si Iancu intra in locul lui Georgievski si Stanciu.

45 - Pauza!

42 - Bourceanu centreaza din partea stanga in bratele portarului.

38 - Szukala vede cartonasul galben.

37 - Popa patrunde in viteza in careu, centrarea sa e scoasa cu mari emotii!

35 - Ce ocazie!!! Eric paseaza excelent catre Di Stefano, acesta scapa singur in careu, dar Tatrusanu scoate sutul cu un reflex de senzatie!

33 - Pasa lunga spre Kapetanos, se ridica fanionul pentru ofsaid.

29 - Gardos vede cartonasul galben pentru ca si-a lovit adversarul cu talpa in cap.

27 - GOL PANDURII! Eric inscrie cu un sut de la 30 de metri! Minge lunga peste apararea Stelei, Tatarusanu iese la 15 metri si respinge acrobatic cu piciorul pana la Eric, care puncteaza cu un sut de la 30 de metri!

26 - Georgievski vede cartonasul galben.

25 - Gorjenii pleaca din nou pe contraatac, Anton trage lamentabil de la 30 de metri.

21 - Contraatac periculos pentru gorjeni, dar Eric greseste o pasa simpla.

18 - Prepelita suteaza din cadere, fara emotii pentru Mingote.

14 - Nicoara trage puternic de la 30 de metri, Tatarusanu retine cu emotii.

12 - Atac prelungit al Stelei, finalizat cu o pasa gresita de Szukala.

6 - Tanase centreaza imprecis din partea dreapta, Reghecampf ii reproseaza ca nu gandeste.

4 - Gorjenii au posesia in startul meciului.

1 - Fluier de start!

Meciul incepe la ora 20:00 si este televizat de Digi Sport.

Pandurii: Mingote - Ungurusan, Christou, I. Rada II, Momcilovic - Anton, Breeveld - Buleica, Eric, Di Stefano - Nicoara.

Rezerve: Stanca, Pleasca, Sipo, C. Cristea, Ciucur, Dos Santos, Erico da Silva

Steaua: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Gardos, Latovlevici - Prepelita, Bourceanu - Ad. Popa, N. Stanciu, Tanase - Kapetanos.

Rezerve: Cojocaru, Chipciu, Piovaccari, Neagu, Radut, Varela, G. Iancu

Inaintea acestui meci, Steaua ocupa primul loc in Liga 1, cu 29 de puncte, iar Pandurii se afla pe 4, cu 26 de puncte.

Congresul în urma căruia s-a ales noul președinte al PNL a blocat de luni bune mai multe reforme importante promise de către partide înaintea alegerilor parlamentare și a dinamitat...
Fața nevăzută a congresului PNL: Acuzații de șantaj într-un partid dezbinat și explozia incidenței COVID din București
După patru luni în care principalii lideri din PNL s-au războit intern pentru propria tabără dinamitând coaliția de guvernare și principalele reforme promise în campania electorală, totul...