Liga 1: Remiza spectaculoasa intre Petrolul si Steaua

Sambata, 17 Mai 2014, ora 23:20
8466 citiri

Steaua si Petrolul au terminat la egalitate, scor 0-0, intr-unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale acestui sezon, terminat, insa, fara niciun gol marcat.

Intr-o atmosfera electrizanta, Petrolul si Steaua au oferit un meci peste media campionatului, plin cu momente tensionate si faze de poarta.

Prahovenii au bagat mingea in plasa de doua ori in prima parte prin Tamuz, insa de fiecare data reusitele au fost anulate de arbitrul Ovidiu Hategan.

Chiar daca Petrolul a dominat teritorial primele 45 de minute, cea mai mare ocazie din prima parte i-a apartinut lui Popa, al carui sut a fost scos din fata portii de Geraldo, in minutul 24.

Finalul primei reprize o putea aduce, totusi, pe Petrolul in avantaj, dar Tatarusanu s-a opus la o deviere a lui Toto Tamuz.

Steaua a jucat mult mai bine dupa pauza si a fost mai prezenta in atac, insa imprecizia la finalizare l-a scos din sarite pe Laurentiu Reghecampf.

Gabi Iancu si Chipciu au lovit bara laterala din pozitii ideale si nu au reusit sa profite de golurile din centrul defensivei Petrolului.

Prahovenii au contat si ei in atac, numai ca sutul lui De Lucas din minutul 69 a sters bara laterala si s-a dus in afara terenului.

Steaua a mizat pe contraatac in ultimele minute de joc, iar baietii lui Reghecampf au fost aproape de victorie. Ocaziile la poarta lui Pecanha au venit una dupa alta, numai ca Prepelita, Valceanu si Iancu au ratat ocazii uriase.

S-a terminat 0-0, rezultat dupa care Steaua ocupa primul loc, cu 76 de puncte, in timp ce Petrolul e pe trei, cu 65 de puncte.

In ultima etapa, Steaua va primi vizita Otelului, iar Petrolul se va deplasa la Corona Brasov.

PETROLUL - STEAUA 0-0

90+3 - Final de meci!

90+2 - Chipciu si Marinescu vad cartonasul galben.

90 - Trei minute suplimentare!

87 - Romario intra in locul lui Mustivar.

86 - Ce ocazie!!! Tatarusanu respinge un sut frumos al lui Hoban din marginea careului!

83 - Ce ocazie!!! Contraatac pentru Steaua, Iancu primeste in careu, dar trage putin peste!

83 - Camara intra in locul lui Albin.

82 - Ce ocazie!!! Valceanu primeste la 10 metri, dar trage defectuos cu toata poarta in fata!

81 - Valceanu intra in locul lui Tanase.

79 - Ce ocazie!!! Popa trimite o centrare sutata, Pecanha iese pe sub minge, insa Tanase nu reuseste sa inscrie din fata portii!

78 - Prepelita reia pe langa poarta din centrarea lui Tanase.

77 - De Lucas vede cartonasul galben.

77 - Petrolul domina autoritar in ultimele minute.

73 - Priso scapa singur in careu, insa Varela intervine excelent si-l blocheaza in momentul sutului.

70 - Marinescu intra in locul lui Fernandez.

69 - Ce ocazie!!! Mingea sutata de Albin in zid revine la De Lucas, care trage milimetric pe langa! Mingea sterge bara!

68 - Varela vede cartonasul galben. Lovitura libera periculoasa pentru Petrolul de la 22 de metri!

68 - Tamuz e singur in careu, dar reia defectuos cu capul din 11 metri.

65 - Ce ocazie!!! Chipciu scapa singur cu portarul, insa Pecanha respinge sutul sau!!!

64 - Ce ocazie!!! Chipciu patrunde in careu, insa suteaza in bara laterala din sapte metri!

63 - Joc extrem de fragmentat in ultimele minute.

59 - Popa pleaca singur pe contraatac, insa nu are cui sa-i paseze.

56 - Petrolul domina jocul in ultimele minute.

52 - Rapa intra in locul lui Gardos.

50 - Gardos s-a accidentat si nu mai poate continua.

49 - Ce ocazie!!! Iancu trage in bara din 12 metri, dupa o pasa verticala a lui Tanase!

49 - Gardos intervine excelent la marginea careului si-l blocheaza pe Tamuz.

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbare Steaua: Iancu intra in locul lui Keseru.

45 - Pauza!

45 - Pecanha iese hazardat in afara careului, Popa il depaseste si intra in careu, insa centarea sa e imprecisa!

43 - Ce ocazie! Tamuz deviaza superb, Tatarusanu plonjeaza si evita golul!

43 - Keseru executa doua cornere, ambele slabe.

40 - Mustivar are sansa unui sut din marginea careului, dar faulteaza in atac.

37 - Petrolul scapa pe contraatac patru contra doi, insa pasa lui Fernandez ajunge la Tatarusanu!

34 - Corner in careul Stelei, Gardos respinge excelent.

31 - Keseru bate periculos un corner, Pecanha reuseste sa respinga.

28 - GOL ANULAT PETROLUL! Tamuz inscrie din nou, dar reusita e anulata corect pentru ofsaid!

26 - Geraldo si Pintilii vad cartonasul galben.

25 - Jucatorii celor doua echipe se imbrancesc la mijlocul terenului.

24 - Ce ocazie!!! Atac dezlantuit al ros-albastrilor, finalizat cu un sut din opt metri al lui Popa, scos cu greu de langa bara!

22 - Keseru bate o lovitura libera, prahovenii resping din careu.

19 - Albin vede cartonasul galben pentru o intrare violenta la Pintilii.

17 - Hoban suteaza in zid din lovitura libera de la 30 de metri.

13 - Tamuz patrunde periculos in careu, dar este oprit de Gardos.

9 - Prima ocazie: De Lucas trage puternic de la 30 de metri, Tatarusanu scoate cu greu de langa bara.

8 - Prepelita trage de la 22 de metri, mingea e retinuta de Pecanha.

6 - GOL ANULAT PETROLUL! Tamuz inscrie, insa reusita e anulata pentru un hent la preluare.

4 - Albin trage de la 30 de metri, mingea e deviata de Prepelita, cu pretul unei accidentari.

1 - Fluier de start intr-o atmosfera incendiara!

Info: Meciul incepe la ora 21:30 si e televizat de Digi Sport.

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Geraldo, Hoban, Guilherme - Priso, Mustivar - De Lucas, Walter Fernnandez, Albin, Tamuz

Rezerve: Bornescu, Beta, Camara, Al. Radu, Marinescu, Gerson, Romario

Steaua: Tatarusanu - Varela, Szukala, Gardos, Latovlevici - Prepelita, Pintilii - Popa, Keseru, Tanase - Chipciu

Rezerve: Nita - Rapa, Filip, Pirvulescu, Radut, Iancu, Valceanu

In turul campionatului, meciul s-a terminat la egalitate, 1-1.

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
#Petrolul Steaua, #Petrolul Steaua LIVE, #Petrolul Steaua direct, #televizare Petrolul Steaua , #meciuri