Steaua a castigat greu cu lanterna rosie. Maicon, eroul "ros-albastrilor"

Sambata, 16 Aprilie 2011, ora 19:35
5085 citiri

Steaua a castigat greu, scor 2-1, intalnirea jucata sambata, in deplasare, la Sportul Studentesc, in etapa a 27-a a Ligii 1.

Ca si in meciul cu Otelul, de miercuri, si in Regie, tot brazilianul Maicon a fost cel care a adus 3 puncte gruparii din Bulevardul Ghencea, puncte cu care se apropie serios de primul loc al clasamentului.

Atacantul adus sub forma de imprumut din Ucraina a avut nevoie de numai 15 minute pentru a intoarce rezultatul, intr-un moment in care nimic nu mergea in jocul "ros-albastrilor", care au primit un gol de kinograma de la Irimia.

Fara Nicolita, suspendat, Cartu l-a aruncat in banda dreapta pe Marinescu, insa jocul stelistilor a scartait, iar ocaziile au lipsit cu desavarsire.

Prima repriza n-a adus nicio ocazie importanta in nicio tabara si astfel ca s-a intrat la cabine cu 0-0.

Dupa pauza, acelasi joc modest, lipsit de faze de poarta. Asta pana in minutul 64, cand Irimia a inscris un gol fabulos, din voleu, in urma unui corner executat de "rebelul" Tibi Balan.

Disperat, Cartu l-a aruncat, in minutul 73, in teren pe Maicon, iar acesta l-a rasplatit la 7 minute dupa ce-a fost trimis in lupta, cu o lovitura de cap din 5 metri, dupa o lovitura libera executata de Brandan.

Peste alte 7 minute, atacantul carioca a punctat din nou, de data aceasta cu piciorul, dupa ce-a preluat perfect o minge in careul "studentilor".

Steaua s-a impus greu in Regie, in fata lanternei rosii, insa importante sunt cele 3 puncte, cu care se apropie la numai 7 puncte de primul loc al clasamentului, ocupat de Otelul Galati.

Pentru "ros-albastri" urmeaza acum derbiul cu Dinamo, programat a doua zi de Paste.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Sportul Studentesc si Steaua, din etapa a 27-a a Ligii 1.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+3 - FINALUL INTALNIRII !!! Sportul - Steaua 1-2 !!!

min.90 - Partida va fi prelungita cu 3 minute.

min.89 - Ultima schimbare la Sportul: iese Postolache, intra Nae.

min.87 - GOOOL STEAUA !!! Maicon preia excelent in careu si marcheaza din nou !!!

min.82 - Tatarusanu retine o minge trimisa cu capul de Irimia.

min.81 - Galben pentru Bicfalvi.

INFO: Este al doilea gol consecutiv inscris de Maicon in Liga 1, dupa reusita din etapa trecuta, cu Otelul.

min.80 - GOOOL STEAUA !!! Maicon egaleaza cu o lovitura de cap din 5 metri, dupa o centrare a lui Brandan !!!

min.79 - Face si Multescu o mutare: iese Balan, intra Rusu.

min.76 - Galben si pentru Postolache.

min.75 - Galben pentru Maicon.

min.73 - Tatarusanu prinde un sut al lui Postolache.

min.73 - Schimbare la Steaua: iese Latovlevici, intra Maicon.

min.70 - Maxim suteaza mult peste.

min.69 - Curelea e faultat de Galamaz la limita careului stelist. Lovitura libera periculoasa pentru gazde.

min.66 - Geraldo intervine excelent si salveaza din fata lui Balan.

min.64 - GOOOL SPORTUL !!! Irimia inscrie un gol fabulos, din voleu, dupa un corner executat de Balan !!!

min.61 - Viciu retine o minge trimisa cu capul de Onofras.

min.55 - Galben pentru Balan.

min.54 - O noua schimbare facuta de Cartu: iese Onofras, intra Marinescu.

min.53 - Irimia, la un pas sa inscrie un gol de kinograma. In cele din urma, mingea cade pe plasa portii aparate de Tatarusanu.

min.47 - Bicfalvi suteaza mult peste poarta gazdelor.

min.46 - Schimbare la Steaua: iese Dica, intra Radut.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-----------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+1 - Postolache incearca un lob, insa Tatarusanu retine.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.44 - Schimbare la Sportu: iese Patriche, accidentat, intra Ciupe.

min.43 - Curelea nu mai ajunge la o centrare buna a lui Maxim.

min.41 - Patriche s-a accidentat si face semn sa fie schimbat.

min.41 - Galben pentru Patriche.

min.39 - Martinovici suteaza pe langa poarta "studentilor".

min.38 - Tanase se resimte dupa un contact cu Patriche.

min.35 - Stelistii balbaie o minge timp de 30 de secunde in propriul careu si sunt la un pas sa primeasca gol.

min.32 - Geraldo intervine bine si-l blcoheaza pe Curelea.

min.27 - Farmache trimite mult peste poarta lui Tatarusanu.

min.23 - Viciu intervine bine si scoate o lovitura libera executata bine de Dica.

min.21 - Marinescu si Dica irosesc o buna ocazie.

min.18 - Gazdele trec pe langa deschiderea scorului la o actiune a lui Patriche, insa Tatarusanu, in prima faza, si apoi Geraldo indeparteaza pericoliul.

min.15 - Latovlevici suteaza de la mare distanta, dar pe langa poarta lui Viciu.

min.14 - Martinovici pierde o minge, Sportul pleaca rapid pe contraatac, insa Postolache nu reuseste sa-l invinga pe Tatarusanu.

min.12 - Inceput slab de meci, lipsit de ocazii.

min.9 - Brandan respinge din fata lui Ferfelea.

min.5 - Balan executa slab o lovitura libera.

INCEPUTUL INTALNIRII

INFO: Gardos s-a accidentat la incalzire si a fost inlocuit cu Geraldo.

INFO: Inaintea acestei partide, Sportul ocupa ultimul loc in clasamentul Ligii 1, cu 14 de puncte, in timp ce Steaua e pe pozitia a 5-a, cu 43 de puncte.

ECHIPELE:

SPORTUL: Viciu - Patriche, Ratiu, Lung, Farmache - Irimia, Ferfelea, Postolache, Maxim - Balan - Curelea.

Antrenor: Gigi Multescu.

STEAUA: Tatarusanu - Martinovici, Gerlando, Geraldo, Latovlevici - Bicfalvi, Brandan - Marinescu, Dica, Tanase - Bilasco.

Antrenor: Sorin Cartu.

Arbitri: Robert Dumitru - Mircea Orbulet, Vlad Barleanu - Mugurel Draganescu.

George Simion anunță alianțe electorale cu noi formațiuni politice anti-sistem. „Suntem în plină lovitură de stat”
Preşedintele Alianţei pentru Unirea Românilor, George Simion, a declarat joi, 28 martie, la Bistriţa, că a avut consfătuiri cu 30 de formaţiuni politice neparlamentare, cu care ar urma să...
Cât plătește ministrul Finanțelor pentru curentul electric: ”Nu ştiu de ce a fost o factură destul de mare”
Ministrul Finanţelor, Marcel Boloş, a declarat joi, 28 martie, că ultima factură de energie electrică pe care a plătit-o a fost ”destul de mare”, ținând cont că nu este un mare...
#Steaua victorie Sportul, #Maicon doua goluri Sportul, #Sportul Steaua LIVE text, #Sportul Steaua Liga 1, #Sportul Steaua etapa 27 , #meciuri