Steaua castiga fara probleme la Iasi si trece pe primul loc in Liga 1

Duminica, 16 Septembrie 2012, ora 23:20
7969 citiri

Steaua s-a impus cu 3-0 pe terenul celor de la CSMS Iasi, intr-un meci disputat duminica seara in etapa a 8-a a Ligii 1.

In fata lanternei rosii, Reghecampf a folosit echipa standard si n-a avut niciun fel de probleme.

Primul gol al partidei a venit repede, in minutul 18, cand Chipciu a primit excelent la limita offside-ului de la Rusescu si l-a invins cu un sut plasat pe Irimia.

Iesenii n-au jucat rau, insa ocaziile mari le-au apartinut doar "ros-albastrilor".

Celelalte doua goluri ale Stelei au venit in partea secunda intr-un interval de un minut.

In minutul 71, Rocha a dus scorul la 2-0, dupa o actiune excelenta a lui Popa. Apoi, peste doar un minut, acelasi Popa, intrat in repriza secunda, l-a angajat superb pe Chipciu, iar acesta a realizat dubla.

Steaua a incheiat partida in 10 jucatori, dupa ce Dumitras a vazut cel de-al doilea cartonas galben in minutul 74 si a fost trimis mai devreme la cabina, insa scorul a ramas acelasi.

In urma acestui succes, Steaua a urcat pe primul loc in clasamentul Ligii 1, la egalitate de puncte, 19, cu Pandurii, dar cu un golaveraj superior. De partea cealalta, CSMS Iasi ramane pe ultimul loc, cu doar doua puncte.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre CSMS Iasi si Steaua, din etapa a 8-a a Ligii 1.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI

min.90+2 - Tatarusanu scoate o minge trimisa periculos cu capul de Herghelegiu, iar apoi blocheaza la un sut al lui Patulea.

min.90 - Partida va fi prelungita cu trei minute.

min.90 - Keita trimite mult pe langa poarta aparata de Tatarusanu.

min.88 - Chipciu blocheaza bine un sut al lui Patulea.

min.85 - Onofras vede cartonasul galben.

min.80 - Szukala respinge o centrare periculoasa a lui Ciucur.

min.74 - Dumitras vede cel de-al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu, dupa o intrare dura la Keita

min.74 - Ultima schimbare si la Steaua: iese Rocha, intra Nikolici.

min.72 - GOOOL STEAUA !!! Popa ii paseaza perfect lui Chipciu, iar acesta il invinge pentru a doua oara in aceasta seara pe Irimia !!!

min.71 - GOOOL STEAUA !!! Rocha face 2-0 din 6 metri, dupa o actiune superba a lui Popa !!!

min.68 - Ultima schimbare la gazde: intra Herghelegiu, iese Nalati.

min.67 - Straton intra periculos la Szukala si primeste cartonasul galben.

min.64 - Schimbare si la CSMS Iasi: iese Milea, intra Tudor.

min.63 - Schimbare la Steaua: iese Rusescu, intra Balan.

min.61 - Rocha trimite slab si Irimia retine fara probleme.

min.59 - Szukala primeste cartonasul galben dupa o intrare dura la Keita.

min.56 - Milea trimite pe langa poarta lui Tatarusanu.

min.54 - Rocha marcheaza, dar golul e anulat din cauza ca atacantul brazilian se afla in offside.

min.54 - Irimia scoate cu piciorul un sut din unghi al lui Rocha.

min.53 - Schimbare la Steaua: iese Tanase, intra Popa.

min.51 - Tanase nu mai poate continua partida si cere schimbare. Se pregateste Adi Popa.

min.50 - Galben pentru Dumitras.

min.46 - Schimbare la CSMS Iasi: iese Tiganasu, intra Ciucur.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-----------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Rusescu greseste o pasa usoara, ce l-ar fi lasat singur in centrul careului pe Rocha.

min.43 - Irimia scoate un sut puternic din dreapta al lui Dumitras.

min.41 - Pintilii trimite peste poarta iesenilor.

min.40 - Irimia retine un sut al lui Rusescu, deviat de Onofras.

min.39 - Rusescu trimite mult peste poarta dintr-o lovitura libera de la 25 de metri.

min.38 - Tiganusu il faulteaza pe Chipciu si primeste cartonasul galben.

min.33 - Rusescu isi bate joc de o buna ocazie. Atacantul Stelei rateaza complet preluarea la o pasa excelenta a lui Chipciu, care il lasa singur cu Irimia.

min.31 - Patulea scapa spre poarta lui Tatarusanu, insa Szukala revine si blocheaza sutul ieseanului.

min.26 - Irimia iese bine din poarta si retine din fata lui Tanase.

min.25 - Tatarusanu iese pe sub minge la o centrare a lui Vladu, dar e salvat de Rocha, care respinge pericolul cu capul.

min.24 - Latovlevici respinge bine din fata lui Nalati.

min.20 - Chiriches il deposedeaza excelent pe Keita.

min.18 - GOOOL STEAUA !!! Chipciu primeste la limita offside-ului de la Rusescu si-l invinge cu un sut plasat pe Irimia !!!

min.16 - Rocha intra bine in careul iesenilor, suteaza in forta, insa mult peste poarta.

min.15 - Onofras isi iese din minti dupa ce arbitrii nu dau un corner clar pentru CSMS Iasi. Varful gazdelor se calmeaza insa rapid.

min.11 - Latovlevici respinge un sut al lui Keita.

min.7 - Chipciu are o prima actiune periculoasa. Mijlocasul "ros-albastrilor" a intrat in careul iesenilor, insa a fost blocat in ultimul moment de aparatorii gazdelor.

ora 21:30 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Partida are loc la Iasi si se va disputa cu casa inchisa.

INFO: Inaintea acestui meci, iesenii ocupa ultimul loc in clasamentul Ligii 1, cu doar doua puncte, in timp ce "ros-albastrii" sunt pe pozitia a 2-a, cu 16 puncte.

ECHIPELE:

CSMS Iasi: Irimia - Tiganasu, Tincu, Cretu, Vladu - Milea, Straton, Keita, Nalati - Patulea, Onofras

Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Steaua: Tatarusanu - Dumitras, Chiriches, Szukala, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Chipciu, Rusescu, Tanase - Rocha.

Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Arbitru: Sebastian Coltescu.

Președintele Klaus Iohannis a ajuns la un minim istoric al încrederii în rândul românilor, arată un sondaj publicat luni, 25 octombrie, de către Laboratorul pentru Analiza Războiului...
Elena Udrea nu s-a vaccinat anti-COVID. Avocatul ei susține că a sfătuit-o să nu intre în sala de judecată
Avocatul Elenei Udrea, Veronel Rădulescu, a spus luni, 25 octombrie, la Curtea de Apel București, unde se judecă unul din termenele dosarului Hidroelectrica, în care este acuzată de luare de...