Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Liga 1: Remiza tensionata intre Steaua si Petrolul

Luni, 22 Aprilie 2013, ora 22:40
10844 citiri

Steaua si Petrolul Ploiesti au terminat la egalitate, scor 2-2, intr-un meci din etapa a 27-a a Ligii 1. Nervii au fost intinsi la maxim pe National Arena, ambele echipe fiind nemultumite de arbitraj.

Dornica sa transeze cat mai rapid soarta titlului, Steaua a avut un start perfect de meci si a atacat poarta lui Bornescu inca din primele minute.

Putin i-a lipsit insa lui Raul Rusescu in minutul 14 pentru a deschide scorul, sutul sau ducandu-se putin pe langa bara.

Prahovenii au replicat printr-un sut bun trimis de Bokila, pe care Tatarusanu l-a respins, dar deschiderea scorului s-a produs in minutul 23.

Adi Popa a patruns in viteza in careul advers si a fost agatat de Manasse, iar Raul Rusescu nu a iertat de la punctul cu var.

Au urmat cateva minute confuze, cu cartonase galbene vazute de Chiriches si Bourceanu si un pressing avansat din partea oaspetilor.

La pauza scorul a fost egal, intrucat Petrolul a reusit sa puncteze dupa o faza fixa in prelungirile primei reprize prin Hoban, care l-a invins pe Tatarusanu cu o lovitura de cap.

A urmat o parte secunda de lupta, in care cele doua echipe au ajuns cu greu la cele doua porti, disputa dandu-se in special pentru mijlocul terenului.

Chiar si asa, dupa ce Reghecampf a mutat defensiv prin introducerea lui Gardos in locul lui Rusescu, Steaua a reusit sa revina pe tabela de marcaj dupa o faza controversata.

Arbitrul Alexandru Tudor a acordat al doilea penalti pentru Steaua ca urmare a unui hent comis de Manasse, faza fiind precedata de un fault comis de Chiriches la Geraldo, trecut insa cu vederea.

Iasmin Latovlevici a punctat astfel in minutul 80 din penalti, iar apoi nu s-a bucurat, cu referire clara la declaratiile lui Victor Piturca.

Doar patru minute a durat avantajul Stelei, doarece oaspetii au reusit sa egaleze dintr-un autogol al lui Chiriches, care a reluat cu capul pe spate dupa o faza fixa.

Dupa acest rezultat, Steaua ramane lidera in Liga 1, cu 65 de puncte, in timp ce Petrolul ocupa locul 4, cu 49 de puncte.

Etapa urmatoare, Steaua va intalni CFR Cluj in deplasare, in timp ce Petrolul va primi vizita Viitorului.

STEAUA - PETROLUL 2-2

90+3 - Final de meci!

90 - Trei minute suplimentare.

87 - Adi Popa se resimte dupa o cursa in careul advers.

84 - GOL PETROLUL! Chiriches reia spectaculos cu capul pe spate din sase metri in propria plasa!

81 - Cristescu intra in locul lui Hamza.

80 - GOL STEAUA! Latlovlevici inscrie din penalti!

78 - Penalti pentru Steaua dupa un hent comis de Manasse, care vede si cartonasul galben. Inaintea acestei faze, Chiriches l-a faultat pe Geraldo.

77 - Gardos intra in locul lui Rusescu.

75 - Adi Popa este accidentat grav de Boudjemaa. Fotbalistul Petrolului vede cartonasul galben.

72 - Grozav vede cartonasul galben.

69 - Chipciu pleaca pe contraatac, dar trage peste poarta.

68 - Stelistii le fac un corner cadou oaspetilor prin Szukala.

66 - Mojica intra in locul lui Marinescu.

64 - Petrolul a echilibrat serios jocul in ultimele minute.

61 - Latovlevici bate slab o lovitura libera, Szukala nu poate ajunge la minge.

58 - Tatarusanu face o gafa incredibila! Portarul Stelei iese la 20 de metri pentru a degaja, dar da pe langa minge. Szukala continua urmarirea balonului si este faultat de Bokila!

57 - Grozav intra in locul lui Morar.

57 - Bokila vede cartonasul galben.

55 - Tatu intra in locul lui Pintilii.

53 - Tanase trage modest de la 30 de metri si este huiduit.

50 - Alcenat vede cartonasul galben.

49 - Tatarusanu scoate cu greu o centrare a lui Hamza, apoi respinge in lateral un sut de la 30 de metri trimis de Hoban.

47 - Tatarusanu si Prepelita se cearta dupa o pasa foarte puternica trimisa spre propria poarta.

46 - Se reia jocul!

46 - Filip intra in locul lui Bourceanu.

45+2 - Pauza!

45+1 - GOL PETROLUL! Hoban egaleaza cu o lovitura de cap trimisa din 10 metri in urma unui corner!

43 - Rusescu da o pasa perpendiculara spre Chipciu, insa Bornescu retine.

40 - Tatarusanu respinge cu greu un sut la coltul lung trimis de Morar.

39 - Tanase preia excelent in careul oaspetilor, dar sutul sau e respins de Bornescu.

37 - Hamza reia slab cu capul din opt metri, peste poarta.

34 - Bourceanu primeste cartonasul galben pentru o intrare violenta.

31 - Chiriches vede cartonasul galben.

29 - Inca un jucator cu probleme medicale, Prepelita de la Steaua a cazut la marginea terenului.

26 - Morar se resimte dupa o intrare a lui Pintilii la mijlocul terenului.

23 - GOL STEAUA! Rusescu inscrie din penalti!

23 - Penalti pentru Steaua dupa o interventie a lui Manasse asupra lui Popa.

22 - Bornescu se resimte si are nevoie de ingrijiri medicale.

19 - Sansa mare pentru oaspeti. Tatarusanu scoate cu greu la un sut al lui Bokila din 14 metri.

17 - Prepelita centreaza din dreapta, Bornescu retine.

14 - Ce ocazie! Rusescu reia putin pe langa poarta din 12 metri, dupa o centrare din banda dreapta.

13 - Adi Popa trage surprinzator in plasa laterala din unghi.

9 - Szukala reia cu capul din opt metri dupa o lovitura de la colt.

8 - Steaua s-a instalat in jumatatea adversa inca din primele minute.

5 - Pintilii vede cartonasul galben.

2 - Chipciu trage mult peste poarta de la 20 de metri, pozitie centrala.

1 - Fluier de start!

Steaua: Tatarusanu - Prepelita, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Popa, Chipciu, Tanase - Rusescu.

Rezerve: Cojocaru, Rapa, Gardos, Filip, Tatu, Iancu, Rocha

Petrolul: Bornescu - Alcenat, Geraldo, Manasse, Guilherme - Hoban, Marinescu - Boudjemaa, Morar, Hamza - Bokila.

Rezerve: Hamutovski, Mustivar, Grozav, Renan, Mojica, Cristescu, Pires

Info: Meciul a inceput la ora 20:45 si este televizat de Antena 1 si Dolce Sport.

Inaintea acestui meci, Steaua ocupa primul loc in Liga 1, cu 64 de puncte, in timp ce Petrolul este pe patru, cu 48 de puncte.

In turul campionatului, Steaua s-a impus la Ploiesti cu 2-1.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Steaua Petrolul Live, #steaua petrolul, #Steaua Petrolul in direct, #Steaua Petrolul pe net, #televizare Steaua Petrolul, #cine transmite Steaua Petrolul , #meciuri