Steaua invinge U Cluj si se distanteaza in fruntea Ligii 1 (Video)

Marti, 18 Februarie 2014, ora 20:05
9364 citiri

Steaua a castigat al doilea meci consecutiv din acest an, scor 2-0, pe teren propriu impotriva celor de la Universitatea Cluj.

Campioana Romaniei a reusit sa intre in avantaj la pauza, dupa o repriza in care clujenii si-au aratat deseori coltii.

Laurentiu Reghecampf a pastrat aceeasi echipa de start folosita cu Chiajna, insa pressingul ardelenilor le-a pus mari probleme stelistilor.

Clujenii au avut prima mare sansa de a marca in minutul 9, cand Tatarusanu a fost fortat sa scoata la sutul lui Vasilica Cristocea.

Steaua a raspuns in minutul 17 prin Szukala, a carui lovitura de cap a trecut putin pe langa, iar Lemnaru a iesit si el la rampa in finalul reprizei, printr-un sut centrare care i-a dat emotii lui Tatarusanu.

Ros-albastrii au deschis in cele din urma scorul in prelungirile primei reprize, prin Adi Popa, printr-un lob superb peste portarul Veselovsky.

Steaua a facut un joc mult mai bun dupa pauza, controland in totalitate actul secund.

Adi Popa a fost de neoprit in banda dreapta, dar Veselovsky s-a opus la un sut pe care scria gol in minutul 49.

Chipciu a trecut si el pe langa gol in minutul 65, Tanase a sutat in bara in minutul 77, insa a doua reusita a venit abia in minutul 80.

Polonezul Lukasz Szukala a marcat cu o lovitura superba de cap, din centrarea lui Keseru, introdus in partea a doua pe teren de Reghecampf.

Dupa acest rezultat, Steaua ocupa prima pozitie in Liga 1, cu un avantaj de trei puncte in fata Astrei Giurgiu.

Etapa urmatoare, Steaua va intalni Concordia Chiajna in deplasare, iar U Cluj se va deplasa la Ceahlaul.

STEAUA - U CLUJ 2-0

90+3 - Final de meci!

90+2 - Cristocea vede cartonasul galben.

90 - Trei minute suplimentare.

87 - Tanase vede cartonasul galben.

83 - Schimbare U Cluj: Borza intra in locul lui Boutadjine.

80 - GOL STEAUA! Szukala inscrie cu o lovitura de cap dupa o centrare a lui Keseru!

78 - Tanase cere penalti, insa arbitrul lasa jocul sa continue.

77 - Ce ocazie!!! Tanase suteaza cu piciorul stang in bara!

74 - Tarnacop vede cartonasul galben.

73 - Schimbare Steaua: Prepelita intra in locul lui Sanmartean.

71 - Pintilii se resimte dupa un duel aerian.

68 - Schimbare U Cluj: Machado intra in locul lui Lungu.

65 - Schimbare Steaua: Keseru intra in locul lui Stanciu.

65 - Ce ocazie!!! Chipciu suteaza putin pe langa poarta din 12 metri!

64 - Tanase ia o actiune pe cont propriu si obtine un corner.

58 - Boutadjine vede cartonasul galben.

57 - Popa ridiculizeaza doi fundasi adversi, centreaza catre Chipciu, care reia din foarfeca in bratele portarului! Actiune superba!

57 - Stanciu reia slab dupa o actiune a lui Chipciu.

53 - Lungu vede cartonasul galben.

50 - Ce ocazie!!! Szukala paseaza superb in careu, dar sutul lui Stanciu este blocat de Veselovsky!

49 - Ce ocazie!!! Popa patrunde superb in careu, dribleaza doi adversari, insa sutul sau este scos de langa bara!

46 - Se reia jocul

46 - Schimbare Steaua: Latovlevici intra in locul lui Parvulescu.

45+1 - Pauza!

45 - GOL STEAUA! Adi Popa inscrie cu o scarita peste portarul advers dupa o pasa excelenta a lui Alex Chipciu!

45 - Lemnaru trimite un sut centrare pe care Tatarusanu il scoate cu greu.

40 - Varela preia in careul advers, insa isi prelungeste prea mult mingea.

38 - Chipciu scapa singur spre poarta, Veselovsky iese si-l blocheaza. Portarul clujenilor se resimte.

33 - Szukala trimite peste poarta cu capul dupa un corner.

28 - Szukala se complica si acorda corner pentru clujeni.

25 - Lemnaru trage de la 25 de metri, Tatarusanu retine.

23 - Sanmartean bate o lovitura libera de la 22 de metri in bratele portarului advers.

21 - Ninu vede cartonasul galben.

17 - Mare ocazie pentru Steaua! Szukala trimite putin pe langa poarta din centrarea lui Sanmartean.

15 - Corner pentru Steaua, insa Gardos reia slab din zece metri.

11 - Debandada in apararea Stelei! Szukala lasa o minge sa cada, insa Tatarusanu iese si salveaza in ultima clipa.

9 - Ce ocazie!!! Cristocea ramane singur cu portarul, insa Tatarusanu scoate excelent sutul sau.

9 - Chipciu paseaza perpendicular spre Stanciu, mingea e prea lunga.

5 - Varela intervine excelent si blocheaza o actiune la marginea careului Stelei.

4 - Steaua ataca in banda dreapta, dar Popa este blocat in momentul centrarii.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 18:15 si este televizat de Digi Sport.

STEAUA: Tatarusanu - Varela, Szukala, Gardos, Parvulescu - Pintilii, Sanmartean - Popa, Stanciu, Tanase - Chipciu

Rezerve: Nita, Georgievski, Latovlevici, Prepelita, Iancu, Keseru, Piovaccari

U Cluj: Veselovsky - Ciupe, Neag, Ninu, Tarnacop - Lungu, Bucsa - Boutadjine, Cristocea, Nicu - Lemnaru

Rezerve: Niculescu, Gercaliu, Szilagyi, Calcan, Machado, Takacs, Borza

Inaintea acestei partide, Steaua ocupa primul loc, cu 42 de puncte, in timp ce U Cluj este pe 17, cu 16 puncte.

C.S.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Steaua U Cluj, #Steaua U Cluj LIVE, #Steaua U Cluj direct, #televizare Steaua U Cluj, #Steaua U Cluj Liga 1 , #meciuri