Steaua, umilita de FC Brasov

Duminica, 06 Martie 2011, ora 21:50
8660 citiri

Steaua a pierdut clar, scor 0-3, intalnirea jucata duminica seara, pe teren propriu, cu FC Brasov, in etapa a 20-a a Ligii 1.

Pe o ninsoare abundenta, gruparea din Bulevardul Ghencea s-a facut de ras cu brasovenii, iar situatia la Steaua e din nou exploziva.

Pe cat pare de surprinzatoare, pe atat e de meritata victoria oaspetilor, care au avut cel putin o clasa peste stelisti.

Dupa un inceput anost de meci, lipsit de ocazii, trupa pregatita de portughezul Conceicao a deschis scorul prin Ionescu (minutul 30). Mijlocasul formatiei de sub Tampa a punctat cu lob superb, de la 18 metri, ce l-a lasat fara replica pe Tatarusanu.

Peste 4 minute, Tatarusanu avea sa scoata din nou mingea din plasa. De data aceasta a inscris Teixeira, un gol la fel de frumos ca primul.

A fost golul care l-a facut sa plece de la stadion pe Gigi Becali, care a lasat sa se inteleaga ca zilele lui Marius Lacatus la Steaua sunt numarate.

Dupa pauza, Steaua, cu Surdu si Nicolita in locul lui Dica si Burdujan, a iesit mai decisa de la cabine si a presat in cautarea unui gol, dar cei care au marcat au fost tot oaspetii, prin Oros (min.63), cu capul, dupa un corner.

Scorul putea deveni 4-0 in minutul 67, cand Viveiros a scapat singur spre poarta lui Tatarusanu, dar a fost oprit de Galamaz, care a fost eliminat de Alexandru Tudor.

Pana la final, tot oaspetii au mai trecut pe langa gol, insa n-au mai reusit sa-l invinga pe Tatarusanu. 0-3 scorul final al intalnirii dintre Steaua si Brasov, unul deloc drastic, dupa jocul prestat de cele doua formatii.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Steaua si FC Brasov, din etapa a 20-a a Ligii 1.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+5 - FINALUL INTALNIRII !!! Steaua - Brasov 0-3 !!!

min.90 - Partida va fi prelungita cu 5 minute.

min.90 - Bonfim il faulteaza in careu pe Chipciu, dar Tudor nu acorda nimic.

min.88 - Tatarusanu isi salveaza echipa de la primirea golului 4, la o faza la care Ilyes a scapat singur cu portarul "ros-albastrilor".

min.87 - Marc boxeaza o centrare a lui Tanase.

min.86 - Tanase incearca sa-l lobeze pe Marc de la mare distanta, dar goalkeeperul brasovenilor e pe faza si retine.

min.83 - Ultima schimbare la oaspeti: iese Teixeira, intra Stanga.

min.78 - Marc pareaza sutul lui Tanase.

min.78 - Gardos il deposedeaza excelent pe Chipciu.

min.76 - Brandan suteaza putin pe langa poarta aparata de Marc.

min.72 - Tudor a intrerupt meciul, pentru ca liniile terenului sa fie retrasate.

min.70 - Ultima schimbare la Steaua: iese Ricardo, intra Gardos.

min.68 - Schimbare la oaspeti: iese Viveiros, intra Nastasie.

INFO: Spectatorii ii cer demsia lui Marius Lacatus.

min.67 - Cartonas rosu pentru Galamaz!

min.66 - Galamaz il faulteaza in calitate de ultim fundas pe Viveiros.

INFO: " Cred ca Lacatus pleaca, daca pierde", a spus Becali la GSP TV.

min.63 - GOOOL BRASOV !!! Oros marcheaza cu capul din 3 metri, dupa un corner !!!

min.60 - Schimbare si la Brasov: iese Cristescu, intra Majernik.

INFO: Din cauza ninsorii puternice, s-a schimbat mingea. Acum, meciul se disputa cu o minge portocalie.

min.55 - Marc are doua interventii salvatoare la doua centrari ale stelistilor.

min.50 - Steaua a inceput in forta repriza secunda, dar fara a avea vreo ocazie importanta.

min.46 - Dubla schimbare la Steaua: au iesit Burdujan si Dica, au intrat Surdu si Nicolita.

INFO: La pauza, Gigi Becali, care a plecat de la meci, a lasat sa se inteleaga ca Lacatus va pleca de la Steaua, daca va pierde intalnirea cu FC Brasov.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------------

min.45- Tudor pune capat primei reprize.

min.45 - Marc retine o centrare a lui Brandan.

min.44 - Bonfim, aflat intr-o pozitie buna, rateaza o pasa si iroseste un bun atac al gazdelor.

INFO: Stelistii nu reusesc sa se apropie de poarta brasovenilor si sunt fluierati de proprii spectactori.

min.39 - Marc indeparteaza cu greu o centrare a lui Dica.

min.37 - Bilasco nu ajunge la o centrare a lui Brandan.

min.36 - Galben pentru Dica.

min.34 - GOOOL BRASOV !!! Teixeira il invinge pe Tatarusanu cu o "torpila" de la 22 de metri, care a lovit bara inainte de a intrat in poarta !!!

min.33- Brandan suteaza direct in peluza de la vreo 30 de metri.

INFO: Este cel de-al doilea gol marcat de Cristescu in acest sezon al Ligii 1.

min.30 - GOOOL BRASOV !!! Cristescu inscrie un gol de kinograma, cu un lob de la 18 metri !!!

min.30 - Marc retine mingea trimisa cu capul de Galamaz.

min.28 - Tatarusanu retine centrarea lui Viveiros.

min.24 - Burdujan greseste in momentul preluarii si e deposedat intr-o pozitie periculoasa.

min.21 - Gaucho suteaza slab in zidul format de jucatotiri stelisti.

min.20 - Geraldo primeste cartonasul galben si va lipsi etapa urmatoare.

min.20 - Ilyes e faultat din spate la 18 metri de Geraldo. Lovitura libera foarte periculoasa pentru FC Brasov.

min.19 - Teixeira, de la 11 metri, trimite pe langa poarta lui Tatarusanu.

min.17 - Tatarusanu are o interventie salvatoare la o centrare a lui Viveiros.

INFO: Un prim sfert de ora foarte slab, cu nicio ocazie de gol.

min.12 - Chipciu suteaza departe de poarta gazdelor.

min.7 - Tatarusanu iese din poarta si respinge.

min.5 - Geraldo plonjeaza si respinge din fata lui Viveiros.

INFO: Ninge abundent in Ghencea.

INCEPUTUL INTALNIRII

INFO: Inaintea acestui meci, Steaua ocupa locul 6 in clasamentul Ligii 1, cu 32 de puncte, in timp ce FC Brasov e pe pozitia a 12-a, cu 21 de puncte.

INFO: In tur, la Brasov, cele doua echipe au terminat la egalitate, scor 1-1.

STEAUA: Tatarusanu - Bonfim, Galamaz, Geraldo, Brandan - Marinescu, Ricardo - Burdujan, Dica, Tanase - Bilasco;

Rezerve: Stanca, Emeghara, Gardos, Szekely, Radut, Nicolita, Surdu;

Antrenor: Marius Lacatus;

FC BRASOV: Marc - Rusu, Gaucho, Oros, Ionescu - Cristescu - Viveiros, Ilyes, Toloza, Teixeira - Chipciu;

Rezerve: Kacsa, Majernik, Voicu, Martinovici, Stanga, Hadnagy, Nastasie;

Antrenor: Antonio Conceicao;

Arbitri: Alexandru Tudor - Aurel Onita si Valentin Avram - Constantin Zotta.

CTP, după ce a văzut conferința lui Cătălin Cîrstoiu: ”I s-a mai rărit zâmbetul iliescoid...”
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Steaua Brasov LIVE text, #Steaua Brasov etapa 20, #Steaua Brasov Liga 1 , #meciuri