Vaslui castiga dramatic la Targu Mures

Miercuri, 02 Mai 2012, ora 19:55
1941 citiri

FC Vaslui s-a impus cu 3-2 in deplasarea jucata miercuri la Targu Mures, in etapa a 29-a a Ligii 1.

Moldovenii se intorc cu trei puncte mari de la Targu Mures, obtinute dupa un meci nerecomandat cardiacilor.

Deschiderea de scor s-a produs devreme, in minutul 11, cand Sanmartean l-a angajat excelent pe Wesley, iar golgheterul brazilian l-a invins pe Albut.

In minutul 39, oaspetii si-au dublat avantajul pe tabela de marcaj si meciul parea jucat. Temwanjera a fost cel care a inscris, dupa ce apararea trupei lui Sabau a respins in prima faza un sut al lui Wesley.

A urmat insa o revenire de zile mari a gazdelor. Mai intai, in minutul 44, Apostu a redus din handicap cu o lovitura de cap, pentru ca in minutul 60 un autogol al lui Farkas sa restabileasca egalitatea.

A fost din nou nevoie de Wesley pentru ca vasluienii sa treaca in avantaj. Brazilianul a reusit "dubla" in minutul 75 dintr-o centrare a lui Stanciu.

Finalul meciului a fost unul cu mare emotii pentru oaspeti, care s-au baricadat in aparare si au scapat cu mare noroc de gol.

3-2 si Vaslui urca pe locul 2 in clasamentul Ligii 1, cu 55 de puncte, la 3 puncte de prima clasata, CFR Cluj. De partea cealalta, Targu Mures ramane cu 31 de puncte, pe locul 14.

FCM Targu Mures: Albut - Nicu, Kirita (Homei '46), Ghionea, Sepsi, Szilagyi - Bujor, Ilyes, Dan (Cordos '63) - Astafei, Apostu (Bus '75).

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

FC Vaslui: Borjan - Papp, Constantin, Farkas, Paito - Costin, Anderson - Bello (Stanciu '67), Wesley, Sanmartean (Gladstone '79) - Temwanjera (Buhaescu '83).

Antrenor: Augusto Inacio.

Antrenor: Adrian Cojocaru.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...