Zicu a batut de unul singur Rapidul

Sambata, 02 Octombrie 2010, ora 22:20
4478 citiri

FC Timisoara, cu Zicu in zi de gratie, a castigat cu 2-1 partida jucata sambata seara, pe teren propriu, cu Rapid Bucuresti, in etapa a 10-a a Ligii I.

Giulestenii au inceput mult mai bine partida si au trecut in mai multe randuri pe langa deschiderea scorului, prin Antonio si Cassio. In cele din urma, trupa lui Sumudica a reusit sa marcheze in minutul 25, prin Cesinha, care l-a invins pe Pantilimon cu un sut de la 16 metri, in urma unei pase a lui Herea.

Avantajul oaspetilor a durat, insa, doar trei minute, pentru ca Ianis Zicu i-a luat fata lui Marius Constantin si a marcat cu capul, dupa o centrare buna a lui Alexa.

Ocaziile au continuat, dar scorul primei reprize a fost cel stabilit de mijlocasul banatean in minutul 28. Al doilea mitan a inceput cu ocazii importante la ambele porti si cu acelasi Zicu in prim plan.

Cand meciul parea ca se indreapta spre o remiza echitabila, Zicu a pacalit iesirea la offside a giulestenilor si a marcat golul care le aduce 3 puncte timisorenilor si care ii urca pe locul 2 in clasament, peste adversara din aceasta seara.

A fost cel de-al 4-lea gol marcat de Zicu in acest sezon al Ligii I si, foarte probabil, mijlocasul in varsta de 26 de ani va fi convocat de Razvan Lucescu la nationala Romaniei, pentru meciul cu Franta, de peste o saptamana.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre FC Timisoara si Rapid, din etapa a 10-a a Ligii I.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL INTALNIRII !!! FC Timisoara - Rapid 2-1 !!!

min.90+3 - Bornescu retine sutul lui Nikolici.

min.90 - Trei minute de prelungire.

min.89 - Galben pentru Sburlea.

min.87 - Galben pentru Contra.

min.86 - GOOOL TIMISOARA !!! Rapidistii ies gresit la offside, Zicu profita si duce scorul la 2-1 !!!

min.86 - Bornescu prinde in doi timpi o centrare a lui Zicu.

min.81 - Schimba si Sumudica: iese Cesinha si intra Frunza.

min.79 - O noua schimbare la timisoreni: intra antrenorul-jucator Contra, iese Scutaru.

min.75 - Muta din nou Contra: intra Nikolici, iese Axente.

min.73 - Lazar, din voleu, trimite pe langa poarta gazdelor.

min.71 - Zicu ii paseaza lui Axente, acesta ramane singur cu Bornescu, dar nu reuseste sa-l invinga pe goalkeeperul giulestenilor. Mare ocazie a banatenilor.

min.69 - Grigore suteaza putin pe langa poarta aparata de Pantilimon.

min.68 - Galben pentru Magera.

min.67 - Schimbare la Rapid: intra Grigore, iese Herea.

min.67 - Burca are o interventie de cartonas rosu la Herea, dar scapa nepedepsit.

min.63 - Zicu trece pe langa golul doi, in urma unei centrari venite din dreapta, dar pe care n-a reusit s-o controleze.

min.60 - Galben pentru Herea.

min.59 - Prima schimbare la Timisoara: iese Goga, intra Magera.

min.54 - Pantilimon retine cu siguranta o minge trimisa cu capul de Antonio.

min.52 - Roman suteaza mult peste poarta banatenilor, dintr-un unghi inchis.

min.47 - Zicu centreaza periculos in careul oaspetilor, dar niciun coechipier nu sare la minge.

min.46 - Galben pentru Antonio, dupa un fault asupra lui Helder.

INCEPUTUL CELUI DE-AL DOILEA MITAN

-------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.42 - Axente, din interiorul careului, trimite peste poarta rapidistilor.

min.39 - Bornescu retine o minge trimisa cu capul de Goga.

min.38 - Bornescu iese din poarta si respinge un atac al gazdelor.

min.31 - Scutaru respinge din fata portii goale o minge trimisa de Cesinha.

INFO: Este cel de-al treilea gol marcat de Zicu in acest sezon al Ligii I.

min.28 - GOOOL TIMISOARA !!! Alexa centreaza din dreapta si Zicu restabileste egalitatea cu o lovitura de cap !!!

min.25 - GOOOL RAPID !!! Cesinha inscrie cu un sut de la marginea careului, dupa ce-a primit o pasa de la Herea !!!

min.23 - Lazar il calca pe Scutaru si vede cartonasul galben. Mijlocasul rapidist se poate considera norocos ca a scapat fara cartonas rosu.

min.22 - Cartonas galben pentru Alexa.

INFO: Primul sfert de ora al intalnirii le-a apartinut giulestenilor, care au dominat copios si au trecut in cateva randuri pe langa deshiderea scorului.

min.13 - Sepsi indeparteaza o centrare periculoasa trimisa de Lazar.

min.5 - Burca il blcoheaza excelent pe Cassio, la o faza periculoasa a giulestenilor.

min.3 - Antonio trece pe lange deschiderea scorului, dupa un corner executat de Roman. Brazilianul a trimis cu capul putin pe langa poarta lui Pantilimon.

INCEPUTUL PARTIDEI

INFO: Inaintea acestui meci, Timisoara e pe locul 3 in clasamentul Ligii I, cu 17 puncte, iar Rapid ocupa pozitia a doua, cu 18 puncte.

ECHIPELE:

FC Timisoara: Pantilimon - Scutaru, Burca, Luchin, Sepsi - Helder, Zicu, Alexa, Curtean - Axente, Goga

Rezerve: Taborda, Mera, Chiacu, Magera, Nikolici, Poparadu, Contra.

Antrenor: Cosmin Contra.

Rapid: Bornescu - Constantin, Antonio, Glauber, Ezequias - Roman, Lazar, Herea, Cesinha - Spadacio - Cassio.

Rezerve: Coman, Ricardo, Grigore, Frunza, Grigorie, Sburlea, da Costa.

Antrenor: Marius Sumudica.

Arbitri: Marius Avram - Miclos Nagy, Catalin Savu - Mugurel Draganescu.

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
#LIVE text Timisoara Rapid, #Timisoara Rapid etapa 10, #Timisoara Rapid Liga I , #meciuri