Programul sezonului 2012/2013 al Ligii 1

Marti, 12 Iunie 2012, ora 11:18
14954 citiri
Programul sezonului 2012/2013 al Ligii 1

Programul sezonului 2012/2013 al Ligii 1 a fost tras la sorti luni la sediul Ligii Profesioniste de Fotbal.

Cu aceleasi metode invechite, reprezentatii LPF au efectuat o tragerea la sorti pe care doar ei au inteles-o. Astfel, a fost nevoie ca programul sa fie anuntat, pentru a fi aflate etapele.

Trecand peste, noul sezon al Ligii 1 va incepe la data de 22 iulie si programeaza inca din prima etapa un meci tare: Rapid - Vaslui. De altfel, cele doua echipe s-au intalnit si in prima runda a sezonului 2011/2012.

Derbiurile bucurestene:

Dinamo - Rapid (etapa 4)

Steaua - Rapid (etapa 9)

Steaua - Dinamo (etapa 14)

Alte derbiuri:

Rapid - Vaslui (etapa 1)

CFR Cluj - Vaslui (etapa 3)

Vaslui - Steaua (etapa 6)

Rapid - CFR Cluj (etapa 6)

Dinamo - CFR Cluj (etapa 8)

Steaua - CFR Cluj (etapa 11)

Dinamo - Vaslui (etapa 15)

"U" Cluj - CFR Cluj (etapa 17)

Dar iata programul complet al turului sezonului 2012/2013 al Ligii 1:

ETAPA 1:

Steaua Bucuresti - Concordia Chiajna

Viitorul Constanta - FC Brasov

Gaz Metan Severin - Dinamo Bucuresti

CSMS Iasi - Otelul Galati

Petrolul Ploiesti - Ceahlaul Piatra Neamt

Rapid Bucuresti - FC Vaslui

CFR Cluj - Gaz Metan Medias

Pandurii Targu Jiu - Universitatea Cluj

Gloria Bistrita - Astra Ploiesti

ETAPA 2:

Concordia Chiajna - Viitorul Constanta

FC Brasov - Gaz Metan Severin

Dinamo Bucuresti - CSMS Iasi

Otelul Galati - Rapid Bucuresti

Ceahlaul Piatra Neamt - CFR Cluj

FC Vaslui - Petrolul Ploiesti

Gaz Metan Medias - Pandurii Targu Jiu

Universitatea Cluj - Gloria Bistrita

Astra Ploiesti - Steaua Bucuresti

ETAPA 3:

Steaua Bucuresti - Universitatea Cluj

Viitorul Constanta - Astra Ploiesti

Gaz Metan Severin - Concordia Chiajna

Petrolul Ploiesti - Otelul Galati

Rapid Bucuresti - CSMS Iasi

CFR Cluj - FC Vaslui

Pandurii Targu Jiu - Ceahlaul Piatra Neamt

Gloria Bistrita - Gaz Metan Medias

FC Brasov - Dinamo Bucuresti

ETAPA 4:

CSMS Iasi - Petrolul Ploiesti

Concordia Chiajna - FC Brasov

Dinamo Bucuresti - Rapid Bucuresti

Otelul Galati - CFR Cluj

Ceahlaul Piatra Neamt - Gloria Bistrita

FC Vaslui - Pandurii Targu Jiu

Gaz Metan Medias - Steaua Bucuresti

Universitatea Cluj - Viitorul Constanta

Astra Ploiesti - Gaz Metan Severin

ETAPA 5:

Steaua Bucuresti - Ceahlaul Piatra Neamt

Viitorul Constanta - Gaz Metan Medias

Gaz Metan Severin - Universitatea Cluj

Petrolul Ploiesti - Rapid Bucuresti

CFR Cluj - CSMS Iasi

Pandurii Targu Jiu - Otelul Galati

Gloria Bistrita - FC Vaslui

Concordia Chiajna - Dinamo Bucuresti

FC Brasov - Astra Ploiesti

ETAPA 6:

CSMS Iasi - Pandurii Targu Jiu

Rapid Bucuresti - CFR Cluj

Dinamo Bucuresti - Petrolul Ploiesti

Otelul Galati - Gloria Bistrita

Ceahlaul Piatra Neamt - Viitorul Constanta

FC Vaslui - Steaua Bucuresti

Gaz Metan Medias - Gaz Metan Severin

Universitatea Cluj - FC Brasov

Astra Ploiesti - Concordia Chiajna

ETAPA 7:

Steaua Bucuresti - Otelul Galati

Viitorul Constanta - FC Vaslui

Gaz Metan Severin - Ceahlaul Piatra Neamt

CFR Cluj - Petrolul Ploiesti

Pandurii Targu Jiu - Rapid Bucuresti

Gloria Bistrita - CSMS Iasi

Concordia Chiajna - Universitatea Cluj

FC Brasov - Gaz Metan Medias

Astra Ploiesti - Dinamo Bucuresti

ETAPA 8:

CSMS Iasi - Steaua Bucuresti

Petrolul Ploiesti - Pandurii Targu Jiu

Rapid Bucuresti - Gloria Bistrita

Dinamo Bucuresti - CFR Cluj

Otelul Galati - Viitorul Constanta

Ceahlaul Piatra Neamt - FC Brasov

FC Vaslui - Gaz Metan Severin

Gaz Metan Medias - Concordia Chiajna

Universitatea Cluj - Astra Ploiesti

ETAPA 9:

Steaua Bucuresti - Rapid Bucuresti

Viitorul Constanta - CSMS Iasi

Gaz Metan Severin - Otelul Galati

Pandurii Targu Jiu - CFR Cluj

Gloria Bistrita - Petrolul Ploiesti

Concordia Chiajna - Ceahlaul Piatra Neamt

FC Brasov - FC Vaslui

Universitatea Cluj - Dinamo Bucuresti

Astra Ploiesti - Gaz Metan Medias

ETAPA 10:

CSMS Iasi - Gaz Metan Severin

Petrolul Ploiesti - Steaua Bucuresti

Rapid Bucuresti - Viitorul Constanta

CFR Cluj - Gloria Bistrita

Dinamo Bucuresti - Pandurii Targu Jiu

Otelul Galati - FC Brasov

Ceahlaul Piatra Neamt - Astra Ploiesti

FC Vaslui - Concordia Chiajna

Gaz Metan Medias - Universitatea Cluj

ETAPA 11:

Steaua Bucuresti - CFR Cluj

Viitorul Constanta - Petrolul Ploiesti

Gaz Metan Severin - Rapid Bucuresti

Gloria Bistrita - Pandurii Targu Jiu

Concordia Chiajna - Otelul Galati

FC Brasov - CSMS Iasi

Gaz Metan Medias - Dinamo Bucuresti

Universitatea Cluj - Ceahlaul Piatra Neamt

Astra Ploiesti - FC Vaslui

ETAPA 12:

CSMS Iasi - Concordia Chiajna

Petrolul Ploiesti - Gaz Metan Severin

Rapid Bucuresti - FC Brasov

CFR Cluj - Viitorul Constanta

Pandurii Targu Jiu - Steaua Bucuresti

Dinamo Bucuresti - Gloria Bistrita

Otelul Galati - Astra Ploiesti

Ceahlaul Piatra Neamt - Gaz Metan Medias

FC Vaslui - Universitatea Cluj

ETAPA 13:

Steaua Bucuresti - Gloria Bistrita

Viitorul Constanta - Pandurii Targu Jiu

Gaz Metan Severin - CFR Cluj

Concordia Chiajna - Rapid Bucuresti

FC Brasov - Petrolul Ploiesti

Ceahlaul Piatra Neamt - Dinamo Bucuresti

Gaz Metan Medias - FC Vaslui

Universitatea Cluj - Otelul Galati

Astra Ploiesti - CSMS Iasi

ETAPA 14:

Steaua Bucuresti - Dinamo Bucuresti

CSMS Iasi - Universitatea Cluj

Petrolul Ploiesti - Concordia Chiajna

Rapid Bucuresti - Astra Ploiesti

CFR Cluj - FC Brasov

Pandurii Targu Jiu - Gaz Metan Severin

Gloria Bistrita - Viitorul Constanta

Otelul Galati - Gaz Metan Medias

FC Vaslui - Ceahlaul Piatra Neamt

ETAPA 15:

Viitorul Constanta - Steaua Bucuresti

Gaz Metan Severin - Gloria Bistrita

Concordia Chiajna - CFR Cluj

FC Brasov - Pandurii Targu Jiu

Dinamo Bucuresti - FC Vaslui

Ceahlaul Piatra Neamt - Otelul Galati

Gaz Metan Medias - CSMS Iasi

Universitatea Cluj - Rapid Bucuresti

Astra Ploiesti - Petrolul Ploiesti

ETAPA 16:

Steaua Bucuresti - Gaz Metan Severin

Viitorul Constanta - Dinamo Bucuresti

CSMS Iasi - Ceahlaul Piatra Neamt

Petrolul Ploiesti - Universitatea Cluj

Rapid Bucuresti - Gaz Metan Medias

CFR Cluj - Astra Ploiesti

Pandurii Targu Jiu - Concordia Chiajna

Gloria Bistrita - FC Brasov

Otelul Galati - FC Vaslui

ETAPA 17:

Gaz Metan Severin - Viitorul Constanta

Concordia Chiajna - Gloria Bistrita

FC Brasov - Steaua Bucuresti

Dinamo Bucuresti - Otelul Galati

Ceahlaul Piatra Neamt - Rapid Bucuresti

FC Vaslui - CSMS Iasi

Gaz Metan Medias - Petrolul Ploiesti

Universitatea Cluj - CFR Cluj

Astra Ploiesti - Pandurii Targu Jiu

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, tragerea la sorti a programului sezonului 2012/2013 al Ligii 1.

Desfasurarea tragerii la sorti:

S-A INCHEIAT TRAGEREA LA SORTI!

Apar primele informatii: Steaua - Dinamo, in etapa a 14-a.

INFO: S-a terminat tragerea, urmeaza din moment in moment ca LPF sa anunte programul.

Gaz Metan Medias - numarul 16

Ceahlaul - numarul 14

INFO: Dumitru Dragomir vorbeste la telefon in mijlocul extragerii: "Da, tata, sunt la tintar. Sunt la extragere, e toata presa aici! Hai zi, ca pot sa vorbesc!"

FC Brasov - numarul 11

Pandurii - numarul 8

Otelul - numarul 13

FC Vaslui - numarul 15

Petrolul - numarul 5

Astra - numarul 18

Concordia Chiajna - numarul 10

Dinamo - numarul 12

Rapid - numarul 6

Steaua - numarul 1

INFO: Tragere la sorti demna de evul mediu la LPF. De necrezut! Fiecare reprezentant al cluburilor vine da mana cu Mitica Dragomir, apoi extrage o bila. In tot acest timp, niste imense cartoane cu numele cluburilor sunt puse pe o tabla probabil achizitionata odata cu venirea lui Dragomir in fruntea LPF.

CFR Cluj - numarul 7

Universitatea Cluj - numarul 17

Gaz Metan Severin - numarul 3

Viitorul Constanta - numarul 2

Gloria Bistrita - numarul 9

Poli Iasi - numarul 4

A INCEPUT TRAGEREA LA SORTI

Procedura extragerii etapelor pentru sezonul 2012-2013:

Materiale:

- 18 bile cu numerele 1 -18, urna A (1 - 9) si urna B (10 - 18);

- 4 bile cu A (2) si D (2); A - acasa si D - deplasare in urna C;

- tabelul cu schema imperecherilor;

- tabelul cu echipele participante in Liga I;

Desfasurarea extragerii (Principii):

1. Ordinea in care se fac extragerile bilelor este stabilita de pozitia din clasamentul de anul trecut a echipelor, atat la nou promovate cat si la cele din Liga I;

2. Echipele nou promovate joaca primul meci pe teren propriu, deci sunt primele care vor extrage bile din urna A, in urmatoarea ordine:

(toate bilele se afla desfacute pe masa, se insurubeaza bilele de la 1 la 9 si se introduc in urna A)

1.CSM STUDENTESC IASI;

2.ACF GLORIA 1922 BISTRITA;

3.FC VIITORUL CONSTANTA;

4.CS GAZ METAN SEVERIN;

3. Echipele din acelas oras joaca alternative; ordinea in care vor extrage este urmatoarea:

(se insurubeaza bilele cu A si D si se introduc in urna C)

1.CLUJ : CFR 1907 CLUJ - UNIVERSITATEA CLUJ

Reprezentantul echipei CFR Cluj va extrage o bila din urna C, daca bila este A, va extrage o bila din urna A, numarul extras fiind pozitia pe care o va ocupa aceasta echipa pe tablou, Universitatea urmand sa primeasca numarul pereche, conform grilei de imperechere, pe tablou. Daca din urna C se extrage bila D, din urna A va extrage Universitatea Cluj, urmand sa se aplice acelasi algoritm de imperechere.

(bila pereche se ia de pe masa si se pune la bilele extrase)

2.BUCURESTI: STEAUA - RAPID - DINAMO - CONCORDIA CHIAJNA

(bilele A si D se pun inapoi in urna C)

Imperecherea acestora se va face prin extragerea din urna C a bilelor cu A si D, se imperecheaza prima care a extras bila A, cu prima care extrage bila D si celelalte doua, cele care au extras bila A urmeaza sa extraga cate o bila din urna A, iar numerele extrase vor fi numerele lor de pe tablou, celelalte doua urmand sa primeasca automat numarul pereche, bilele pereche urmand a fi luate de pe masa si trecute la extrase.

3.PLOIESTI : FC ASTRA - FC PETROLUL PLOIESTI

(bilele A si D se pun inapoi in urna C)

reprezentantul echipei FC ASTRA va extrage o bila din urna C, daca bila este A, va extrage o bila din urna A, numarul extras fiind pozitia pe care o va ocupa aceasta echipa pe tablou, FC Petrolul urmand sa primeasca numarul pereche, conform grilei de imperechere, pe tablou. Daca din urna C se extrage bila D, din urna A va extrage FC Petrolul, urmand sa se aplice acelasi algoritm de imperechere.

(bila pereche se ia de pe masa si se pune la bilele extrase)

4. se aplica regula extragerii in functie de pozitia din clasament si reprezentantul clubului clasat cel mai bine, FC Sporting Vaslui, extrage o bila din urna C; daca extrage bila A va extrage o bila din urna A, daca va extrage bila D, extrage o bila din urna B.

( daca se termina bilele intr-una din urnele A si B, se va extrage direct din cealalta urna, fara sa se mai extraga din urna C)

5. dupa terminarea extragerilor si stabilirea pozitiei fiecarei echipe in tabloul de extragere, urmeaza sa se introduca echipele in schema etapelor.

Citeste si:
Cristian Tudor Popescu: "La acest congres, președintele PNL a fost reales: Klaus Iohannis"
Cristian Tudor Popescu: "La acest congres, președintele PNL a fost reales: Klaus Iohannis"
Cristian Tudor Popescu este de părere că după Congresul PNL desfășurat sâmbătă, 25 septembrie, adevăratul câștigător este Klaus Iohannis, care a fost „reales președinte PNL”....
Marcel Ciolacu, după Congresul PNL: "Nu a fost un festival al democraţiei, a fost un festival al COVID-ului"
Marcel Ciolacu, după Congresul PNL: "Nu a fost un festival al democraţiei, a fost un festival al COVID-ului"
Marcel Ciolacu a declarat despre Congresul PNL de sâmbătă, 25 septembrie, că „nu a fost un festival al democraţiei, a fost un festival al COVID-ului” şi că a asistat la o ruşine...
Sursa: Ziare.com