Liga I: "U" Craiova, invinsa la Medias

Luni, 29 Noiembrie 2010, ora 20:50
2379 citiri

Gaz Metan Medias a castigat, luni, partida disputata in compania Universitatii Craiova, scor 1-0, in epilogul etapei a 17-a a Ligii I.

Fara victorie in ultimele trei etape, oltenii isi puneau sperante mari in deplasarea de la Medias, insa trupa lui Piturca n-a reusit sa obtina puncte din disputa cu Gaz Metan.

Prima mare ocazie a partidei a apartinut gazdelor, Zaharia sutand in minutul 14 putin peste poarta, dintr-o pozitie foarte buna.

Mihai Costea a adus prima ratare a oaspetilor noua minute mai tarziu, sutul sau fiind respins cu un reflex exceptional de Vatca.

Mediesenii au inscris unicul gol al patidei la 22 de minute de la reluare, prin Litu, care, ramas singur in careu dupa o pasa cu calcaiul, il pacaleste pe Stanca si inscrie.

Oaspetii puteau restabili egalitatea in ultimul minut de joc, insa lovitura de la 11 metri obtinuta de Wobay si executata de Gangioveanu a fost parata de portarul Vatca.

In urma acestui rezultat, Gaz Metan Medias revine pe locul cinci in Liga I, inaintea formatiilor Dinamo si Steaua si la egalitate de puncte cu Rapid.

Cu un singur punct obtinut in patru partide, Universitatea Craiova ramane pe locul noua, la numai trei puncte de echipele care se lupta pentru evitarea retrogradarii.

Doliu la Universitatea Craiova. A murit portarul ”Campioanei Unei Mari Iubiri”
Fostul portar Florin Oprea, care a fost titular între buturile echipei de fotbal Universitatea Craiova în sezonul 1973-1974, în care alb-albaştrii au cucerit primul lor titlu din palmares, a...
Universitatea Craiova n-o lasă pe FCSB să se bucure de titlu. Cum s-a terminat meciul cu Sepsi
Echipa Universitatea Craiova a învins duminică, în deplasare, scor 3-1, formaţia Sepsi OSK, într-un meci din etapa a cincea a play-off-ului Superligii. La debutul lui Costel Gâlcă pe...