Pandurii, vicecampioana in Liga 1. Petrolul, meci cu scandal

Miercuri, 29 Mai 2013, ora 23:26
5312 citiri

Pandurii Targu Jiu este noua vicecampioana a Romaniei, gorjenii terminand sezonul 2012/2013 pe locul secund. Petrolul se multumeste cu ultima treapta a podiumului iar Astra, marea invinsa, termina pe patru.

Miercuri seara s-au disputat ultimele doua partide cu miza reala in acest final de sezon. Pandurii au primit vizita Astrei Giurgiu in timp ce Petrolul s-a duelat cu Gaz Metan Medias. Primele trei echipe se luptau in mod direct pentru ultimele doua pozitii de pe podiumul Ligii 1 si, implicit, pentru locurile de cupe europene.

Ambele intalniri s-au terminat la egalitate, scor 1-1, astfel ca "minerii" incheie campionatul pe pozitia secunda, in timp ce Petrolul trebuie sa se multumeasca cu locul trei.

Mai sifonati au iesit cei de la Astra, locul patrul asigurandu-le prezenta in cupele europene doar daca fosta rivala va castiga Cupa Romaniei.

Petrolul - Gaz Metan Medias 1-1 (Hamza '113/ Vitinho '44)

Intalnirea de pe "Ilie Oana" a fost una extrem de disputata. Desi oaspetii nu mai aveau practic nicio miza in ultimul meci al sezonului, au dat totusi o replica extrem de hotarata.

"Lupii" au atacat din primele minute si au avut o multime de ocazii. Bokila a lovit bara in minutul 20 iar dupa alte 10 minute Mojica l-a copiat.

Gazul a dat lovitura in finalul primei reprize, atunci cand Vitinho a finalizat cu sange rece un contraatac.

Partea secunda a fost cu adevarat nebuna. Meciul a fost intrerupt aproximativ 10 minute, timp in care pe gazon a fost o bataie generala. Au fost eliminati doi jucatori, cate unul de la fiecare formatie, iar apoi jocul a fost reluat.

Arbitrul Sebastian Coltescu a fost eroul principal pe final, eliminand trei jucatori de la Medias si acordand un penalti pentru Petrolul la ultima faza, in minutul 112. Hamza a marcat stabilind scorul final, 1-1.

Echipele

PETROLUL: Bornescu - Achim, Geraldo, Manasse, Guilherme - Hoban, Mojica - Boudjemaa, Hamza, Groza - Bokila

Rezerve: Hamutovski, Mustivar, Neag, Grecu, Renan, Romario, Naziri

Antrenor: Cosmin Contra

MEDIAS: Plesca - Buzean, Muth, Frasinescu, Zaharia - Todea, V. Negru - Al. Munteanu, Eric, R. Avram - Vitinho

Rezerve: Greab, Radovic, Gaspar, F. Bravo, C. Gheorghe, Draghici, Bawab

Antrenor: Gheorghe Multescu

Pandurii - Astra 1-1 (Lemnaru '56/ Bukari '33)

Dupa cel mai bun sezon din istorie, Pandurii au abordat ultimul meci cu sansa unica de a incheia in postura de vicecampioana. Adversara le-a fost Astra, echipa aflata si ea in lupta pentru cupele europene.

A fost o partida spectaculoasa, deschisa, jucatorii celor doua formatii incercand sa inscrie la fiecare faza de poarta.

Oaspetii au deschis scorul in minutul 33. Mamele a gresit, Tembo a preluat balonul si i-a pasat lui Bukari, care a marcat nestingherit.

Gorjenii au restabilit egalitatea in repriza secunda, atunci cand Lemnaru s-a inaltat bine in careul advers si a trimis cu capul pe coltul scurt.

Echipele

Pandurii: Lazar - Ungurusan, Mamele, Viera, Vlad - Anton - Ibeh, Nistor, Radut, Nicoara - Matulevicius

Rezerve: Mingote - Rada, Cristea, Voiculet, Rusu, Lemnaru, Al. Dan

Antrenor: Cristi Pustai

Astra: Gavrilas - Matel, Gaman, Muresan, Morais - Tembo, Seto, Florescu, Bukari - Badescu, Fatai

Rezerve: Neagoe - Enache, Distefano, Barboianu, Ivanovski, Melinte, De Amorim

Antrenor: Daniel Isaila

Pandurii si Petrolul si-au asigurat prezenta in preliminariile Europa League. Ultima reprezentanta a Romaniei va fi decisa dupa finala Cupei Romaniei, de sambata.

Daca ploiestenii vor cuceri trofeul, atunci Astra Giurgiu, locul 4 in clasament, merge si ea in cupele europene. Daca, dimpotriva, CFR Cluj se va impune in Cupa, "feroviarii" vor fi cei care isi asigura prezenta in Europa League.