Victorie istorica in Liga 1: Sepsi invinge clar FCSB

Miercuri, 05 Decembrie 2018, ora 21:57
15248 citiri

Sepsi OSK a obtinut o victorie istorica, formatia din Covasna reusind sa treaca pe teren propriu de vicecampioana FCSB.

4-2 a fost scorul final al unei intalniri nebune, in care gruparea lui Dica a fost condusa cu 3-0.

Duelul de la Sfantu Gheorghe a fost unul lipsit de spectaculozitate in primele minute, cele doua echipe parand prudente si evitand sa isi asume riscuri.

Echilibrul s-a rupt in minutul 32, atunci cand un sut din unghi al lui Vasvari a fost deviat in propria poarta de Balasa cu o interventie nefericita.

Lucrurile au mers din rau in mai rau pentru ilfoveni, in minutul 36 Florin Stefan reusind o bijuterie de gol, deviind cu calcaiul o centrare din partea dreapta.

Partea secunda a inceput si mai prost pentru FCSB, arbitrul aratand punctul cu var in minutul 52. Tandia a transformat impecabil penaltiul si Sepsi conducea cu un incredibil 3-0.

Oaspetii au fortat in partea secunda si au reusit sa revina, Florinel Coman si Raul Rusescu punctand si dand sperante macar pentru o remiza.

Au venit insa prelungirile si, pe fondul atacurilor cu toate liniile ale ilfovenilor, cei de la Sepsi au plecat pe contra, iar Mensah a marcat dupa o serie de gafe incredibile.

In urma acestei infrangeri FCSB pierde contactul cu liderul CFR Cluj, care se distanteaza la cinci puncte in fruntea clasamentului Ligii 1.

Desfasurarea meciului:

Min.90+4 Finalul partidei! Sepsi se impune pentru prima data in fata celor de la FCSB!

Min.90+3 GOOOOL SEPSI! Mensah stabileste scorul final!

Min.88 GOOOL FCSB! Rusescu inscrie cu un sut din lovitura libera!

Min.84 Ne apropiem de finalul partidei si, chiar daca FCSB incearca sa mai inscrie, Sepsi pare ca va obtine o victorie istorica.

Min.80 Roman suteaza din prima putin peste transversala!

Min.74 Balgradean retine bine sutul lui Balgradean!

Min.66 Coman trimite putin peste transversala direct din corner!

Min.65 Fejer respinge in corner sutul lui Coman.

Min.61 GOOOL FCSB! Coman inscrie cu o lovitura de cap dupa o prelungire buna a lui Rusescu!

Min.60 Schimbare FCSB: Rusescu intra in locul lui Man, care pleaca direct la vestiare.

Min.53 GOOOOOL SEPSI! Tandia inscrie din penalti!

Min.52 Penalti pentru Sepsi dupa o faza in care Planic face hent iar Morais il faulteaza pe Vasvari.

Min.46 Incepe repriza secunda.

Schimbare FCSB: Coman intra in locul lui Nedelcu.

__________

Min.45+1 Finalul primei reprize.

Min.42 FCSB incearca sa inscrie, insa nu exista nicio ocazie clara pana in acest minut.

Min.36 GOOOL SEPSI! Florin Stefan inscrie o bijuterie de gol, trimitand in plasa cu calcaiul!

Min.35 Rus suteaza de la distanta, dar trimite putin pe langa poarta!

Min.31 GOOOOL SEPSI! Balasa deviaza in propria poarta un balon sutat de Vasvari!

Min.23 Tanase suteaza in zid.

Min.17 Lipsesc ocaziile in aceste minute.

Min.10 Partida destul de echilibrata pana in momentul de fata.

Min.5 Vasvari are prima sansa de gol a partidei, insa Balgradean retine bine.

Min.1 Incepe partida!

INFO: Ninsoarea s-a oprit de cateva zeci de minute, iar gazonul arata neasteptat de bine.

INFO: Cu cateva ore inaintea fluierului de start la Sfantu Gheorghe a inceput sa ninga puternic.

Echipele de start

Sepsi: Fejer - Moura, Viera, Jovanovici, Sato - Velev, Rus - Nouvier, Vasvari, Fl. Stefan - Tandia

Rezerve: Niczuly, Ursu, Karnitsky, Mensah, Hamed, Draghici, Simonovski

Antrenor: Eugen Neagoe

FCSB: Balgradean - Benzar, Planici, Balasa, Morais - Nedelcu, Filip - Teixeira, Man, Fl. Tanase - Gnohere

Rezerve: Vlad, Fl. Coman, Jakolis, I. Stoica, M. Roman, R. Rusescu, Moldovan

Antrenor: Nicolae Dica

Politicienii români care au fost țintiți de hackeri sprijiniți de Rusia. „Agresiunile se desfășoară împotriva demnitarilor vocali”
Războiul hibrid dus de Rusia afectează și politicienii români. Mai multe grupuri de hackeri sprijiniți de Rusia, China și Iran au avut ca țintă în ultimii ani politicieni și oficiali...
Horia Constantinescu, preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, renunță la funcție
Preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, Horia Constantinescu, renunţă la funcţie după ce a devenit candidatul PSD la Primăria Constanţa. El precizează că...