Dinamo a batut Craiova in Banie! "Stiinta", cu un picior in B

Luni, 09 Mai 2011, ora 21:54
4268 citiri

Dinamo Bucuresti a castigat partida disputata in deplasare cu Universitatea Craiova, scor 2-0, programata in etapa cu numarul 32 a Ligii 1.

"Cainii" au avut o prima repriza excelenta si au punctat inca din minutul cinci al partidei, cand Kone a urcat excelent la o lovitura de colt si l-a invins pe Lung cu o lovitura de cap.

Goalkeeperul "Stiintei" s-a opus golului cu numarul doi la foarfeca lui Torje, dar nu l-a mai putut opri pe Bakaj, albanezul inscriind cu un sut in forta din interiorul careului cu cinci minute inainte de pauza.

Dinamovistii au trecut pe langa golul de 3-0 la opt minute de la reluare, Lung salvand de doua ori consecutiv din fata lui Calatin Munteanu si a lui Kone.

Oltenii au ratat si ei de doua ori prin Ologu, acesta sutand in blocaj si apoi peste poarta lui Balgradean, in minutul 70. Gazdele au purtat ultimele atacuri in minutul 85, dar n-au reusit sa se mai apropie de poarta oaspetilor.

In urma acestui succes, "cainii" au urcat pe locul cinci in Liga 1, la egalitate de puncte cu Rapid Bucuresti.

Universitatea ramane pe 15 si va avea o misiune dificila in acest final de sezon, avand de recuperat 5 puncte in doua etape pentru a evita retrogradarea.

Ati urmarit, in format LIVE Text, desfasurarea partidei Universitatea Craiova - Dinamo, din etapa a 32-a a Ligii 1.

Desfasurarea partidei:

Se incheie partida! Dinamo se impune cu 2-0!

Min.88 Margaritescu este sanctionat pentru un fault la Ologu.

Min.85 Oltenii continua sa preseze in jumatatea adversa, dar n-au suficienta forta pentru a ajunge in apropierea careului dinamovist.

Min.81 Andone face si ultima schimbare: Ganea intra in locul lui Torje.

Min.78 Ultima inlocuire la gazde: Dina este trimis pe teren in locul lui Stoianof.

Min.77 Schimbare la Dinamo: Margaritescu intra in locul lui Catalin Munteanu.

Min.70 Oltenii rateaza doua ocazii mari prin Ologu, care suteaza in blocaj, iar apoi trimite peste poarta lui Balgradean.

Min.67 Prima schimbare si la Dinamo: Tucudean este inlocuit cu Danciulescu.

Min.67 A doua schimbare la Craiova: Buleica intra in locul lui Marius Costea.

Min.64 Tucudean reia spectaculos din foarfeca, Lung respinge incredibil.

Min.59 Stoianof trimite spre Mihai Costea, dar "cainii" recupereaza si indeparteaza pericolul.

Min.53 Ocazie mare de 3-0! Catalin Munteanu suteaza excelent din lovitura libera, Lung respinge in laterat pana la Kone, iar apoi se repliaza si scoate din nou cu mari emotii.

Min.49 Stoianof suteaza la firul ierbii din marginea careului, iar Balgradean retine fara probleme.

Min.46 Prima schimbare la Craiova: Gangioveanu a intrat in locul lui David Lopes.

Min.46 A inceput repriza a doua!

-----------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.43 Catalin Munteanu il faulteaza pe Mihai Costea si este avertizat.

Min.40 Gooool Dinamo! Torje scapa pe contra-atac, centreaza de pe dreapta pentru Bakaj, iar albanezul inscrie cu un sut in forta!

Min.39 Ologu este si el avertizat dupa ce il loveste pe Kone fara balon.

Min.35 Moti primeste cartonasul galben pentru un fault la Prepelita.

Min.32 Prepelita suteaza cu pamantul, Balgradean retine.

Min.29 Faza prelungita de atac a Craiovei. Subotic paseaza spre Mihai Costea, balonul ajunge la Prepelita, dar acesta suteaza pe langa poarta.

Min.25 Foarfeca senzationala a lui Torje este respinsa de interventia pe masura a lui Lung.

Min.23 Mihai Costea patrunde pe flancul stang si suteaza din unghi, dar rateaza cadrul portii.

Min.20 Apararea oaspetilor rezista cu brio in fata ofensivei "Stiintei".

Min.17 Ratare imensa pentru Craiova! Subotici trece de portarul Balgradean, dar nu suteaza la poarta si este deposedat.

Min.12 Se incing spiritele in tribune. Oltenii sar gardul spre suporterii dinamovisti, fortele de ordine apar imediat in zona cu pricina.

Min.10 "Stiinta" incearca sa dea replica, dar nu reusesc sa se apropie de careul dinamovist.

Min.5 Goool Dinamo! Kone s-a demarcat in centrul careului oltean si a inscris cu o lovitura de cap din centrarea lui Catalin Munteanu!

Min.3 Mihai Costea suteaza periculos de la 20 de metri, dar balonul trece pe langa poarta.

INFO - Foarte putini spectatori pe Ion Oblemenco! Nici macar derbiul cu Dinamo nu mai starneste interes printre olteni.

A inceput partida!

Universitatea Craiova: Lung - Dananae, Gugu, Stoica, Busu - Prepelita, Lopez, Ologu, M.Costea - Stoianof, Subotici;

Rezerve: Hotoboc, Gangioveanu, Nicolae, Firtulescu, Buleica, Wendel, Dina;

Dinamo: Balgradean - Rubio, Grigore, Moti, Diabate - Torje, Kone, C.Munteanu, Bakaj - Tucudean, Alexe;

Rezerve: Naumovski, Margaritescu, Bordeianu, Ganea, Danciulescu, Mehmedovici, V.Munteanu.

Paul Papp, fundaşul Universităţii Craiova, a declarat că echipa lui merita să câştige, în condiţiile în care a ratat şi un penali la meciul cu FC Botoşani. "Nu cred că ne ajută...
Fotbal spectacol în Liga 1, între FC Botoșani și Universitatea Craiova. Cât s-a terminat partida
Echipa FC Botoşani a încheiat la egalitate, scor 2-2, luni, pe teren propriu, cu Universitatea Craiova, în ultimul meci al etapei a XVIII-a a Ligii I. Pentru FC Botoşani au marcat Kage '35...