Liga 1: Craiova remizeaza cu Poli Iasi. Piturca, salvat de omul de care a vrut sa scape

Vineri, 04 Octombrie 2019, ora 22:33
7356 citiri

Universitatea Craiova nu a reusit decat o remiza, scor 1-1, acasa cu Poli Iasi in etapa cu numarul 12 din Liga 1.

Oltenii au fost condusi, insa au reusit sa egaleze prin omul de care Victor Piturca vrea sa scape, portughezul Carlos Fortes.

Prima repriza a fost una controlata de gazde, insa saraca in ocazii, Andrei Ivan irosind singura mare oportunitate in minutul 9, cu un sut pe langa poarta adversa.

Partea secunda a fost mai spectaculoasa, elevii lui Piturca incercand sa gaseasca drumul spre gol. Mateiu a trimis foarte putin pe langa cu un sut spectaculos, iar Koljic a asezat balonul pe transversala cu o lovitura de cap, astfel ca deschiderea scorului a fost amanata.

La singura mare oportunitate, Poli Iasi a dat lovitura in Banie prin fostul jucator al Craiovei, Andrei Cristea, care a primit o pasa buna de la Platini, l-a driblat pe portarul Pigliacelli si a punctat cu un sut simplu.

Fortes a restabilit egalitatea cu 10 minute inainte de final, portughezul marcand cu o lovitura de cap din centrarea buna a lui Mihaila.

Craiova este astfel nevoita sa se multumeasca doar cu un punct dintr-un meci pe care parea ca il controleaza si a ratat ocazia de a urca macar provizoriu pe primul loc al clasamentului.

ECHIPE DE START

Craiova: Pigliacelli - St. Vladoiu, Balasa, Kelic, Vatajelu - Al. Ionita II, Mateiu, Bancu - A. Ivan, Fortes, Mihaila