Liga 1: Dinamo, victorie norocoasa cu Voluntari

Vineri, 27 Septembrie 2019, ora 22:23

Dinamo a obtinut o victorie norocoasa in etapa cu numarul 11 din Liga 1, formatia lui Dusan Uhrin reusind sa treaca la limita, scor 2-1, de FC Voluntari.

A fost o partida atipica, ilfovenii avand sanse reale de a se impune in Stefan cel Mare.

Prima repriza le-a apartinut oaspetilor, Tira si Ebralidze ratand ocazii importante, in timp ce Dinamo a replicat timid, prin Nistor.

Debutul partii secunde a venit insa cu o alta formatie "ros-alba", Montini reusind sa deschida scorul in minutul 56 din centrarea lui Nistor.

A iesit apoi la rampa portarul Piscitelli, care a aparat un penalti executat de Capatana, insa in minutul 75 n-a mai putut face nimic la reluarea lui Balaur.

Noul sosit in lotul "cainilor", Ante Puljic, a adus victoria cu un gol marcat cu un sfert de ora inainte de final din pasa aceluiasi Nistor.

Pentru ca drama sa fie completa, Voluntariul a ratat o sansa mare in ultimul minut, Puljic trimitand in bara propriei porti un balon centrat de pe partea stanga.

ECHIPELE DE START

Dinamo: Piscitelli - D. Ciobotariu, M. Popescu, A. Puljic, Corbu - Mrzljak, I. Filip - Sorescu, Nistor, Moldoveanu - Montini
Rezerve: Straton, Klimavicius, R. Grigore, Moura Rauta, Bru, Neicutescu
Antrenor: Dusan Uhrin

FC Voluntari: Mitrev - C. Costin, Fl. Achim, I. Balaur, Al. Vlad - Capatina, Gorobsov, Laidouni - I. Gheorghe, Tira, Ebralidze
Rezerve: Ramniceanu, Nica, J. Lopez, M. Kocic, Leasa, Matan
Antrenor: Cristiano Bergodi