Liga 1: Gaz Metan Medias, victorie de senzatie cu CFR Cluj

Vineri, 13 Mai 2011, ora 22:25
2919 citiri

Gaz Metan Medias a obtinut o victorie spectaculoasa in fata campioanei en-titre CFR Cluj, scor 3-2, in penultima etapa a Ligii 1.

Elevii lui Pustai au fost condusi de doua ori, dar au reusit sa revina si au castigat trei puncte vitale in lupta pentru ocuparea unui loc de Europa League.

"Feroviarii" au deschis scorul in minutul 28 al intalnirii de la Medias, cand Rada a punctat direct dintr-o lovitura libera de la 19 metri.

Bucuria oaspetilor a durat doar un minut, brazilianul Eric de Oliveira restabilind egalitatea cu un sut fabulos la coltul lung.

Echipa pregatita de Alin Minteuan a intrat in avantaj la cabine, dupa ce Hora l-a invins pe Plesca, in minutul 35, cu un sut din doi metri la o centrare excelenta a lui Nicoara.

Spectacolul a continuat si in repriza secunda, iar mediesenii au egalat pentru a doua oara, in minutul 60, gratie golului inscris de Parvulescu printr-un sut din unghi.

Gazdele au dat lovitura cu un sfert de ora inainte de final, golgheterul trupei matematicianului Pustai, Eric de Oliveira, reusind dubla cu un sut puternic la coltul lung.

Scorul putea deveni 4-2 in ultimele minute ale meciului, dar actiunile "gazarilor" au fost blocate de portarul Minca.

In urma acestei victorii, Gaz Metan Medias a urcat pe locul 6 cu 52 de puncte, peste Steaua si la un singur punct de Rapid si Dinamo. CFR Cluj a ramas pe 8, cu 45 de puncte, si poate pierde trei pozitii pana la finalul etapei.

Gaz Metan Medias: Plesca - Trtovac, Lazar, Akaky, Buzean - Zaharia, Hoban, Eric, Parvulescu - Bawab, Litu;

Rezerve: Vatca - Munteanu, Bozesan, Dudita, Roman, Vukadinovic, Miclea;

CFR Cluj: Minca - Diogo, Cadu, Rada, Veloso - Hora, Dica, Muresan, Nicoara - Kone, Bud;

Rezerve: Claro - Sare, Kivuvu, , Piccolo, Bastos, Bus, Batin.

FRF și Dan Petrescu sunt foarte aproape să bată palma, antrenorul de 54 de ani fiind favorit în cursa de ocupare a postului de selecționer. Dacă Petrescu ajunge la națională, în locul...
Vom avea selecționer în această lună la naționala de fotbal! "M-am întâlnit cu Burleanu. Pe 19 decembrie anunț"
Dan Petrescu are șanse mari să devină antrenorul echipei naționale de fotbal. Răzvan Burleanu și Mihai Stoichiță s-au deplasat la Cluj, unde au negociat cu tehnicianul campioanei de la...