Liga 1: Infrangere usturatoare si multi eliminati pentru Dinamo, cu CFR Cluj

Luni, 14 Septembrie 2015, ora 22:53
7081 citiri

Dinamo a ratat, luni seara, sansa de a ajunge pe primul loc al clasamentului Ligii 1. Echipa lui Mircea Rednic a fost invinsa clar de CFR Cluj, scor 0-2, pe teren propriu. In plus, ros-albii au avut si patru eliminati.

Meciul a inceput prost pentru dinamovisti, Feussi luand cartonasul galben dupa doar cateva secunde. Acelasi jucator a faultat in careu, in minutul 39, primind al doilea cartonas galben si pe cel rosu. Penaltiul a fost transformat de Cristian Lopez.

CFR Cluj a intrat in avantaj la cabine, dupa o repriza in care insa dinamovistii au avut cele mai mari ocazii, prin Cosmin Matei si Gnohere.

A doua repriza a inceput cu inca o eliminare in tabara alb-rosie, de data aceasta a antrenorului Mircea Rednic, care a protestat la o decizie a arbitrului Radu Petrescu. In minutul 54, Steliano Filip a primit si el cartonasul rosu, tot dupa cumul de cartonase. De atunci, meciul a curs intr-o singura directie.

In minutul 77, Claudiu Voiculet a marcat golul de 2-0, dupa un sut superb de la aproape 30 de metri, care s-a oprit in vinclul portii lui Cerniauskas, care a fost spectator. In finalul partidei, si Cosmin Matei a primit cartonasul rosu, dupa ce l-ar fi scuipat pe Alexandru Paun, potrivit imaginilor, unul dintre remarcatii acestei partide.

Dinamo ramane astfel cu 17 puncte, pe locul 4 al clasamentului, in timp ce CFR Cluj urca pana pe 7, cu 12 puncte, prima pozitie sub linia de play-off. Ardelenii spera insa sa-si recupereze cele 6 puncte cu care au fost penalizati la startul acestui sezon.

Deputaţii PSD din comisiile de Apărare şi Sănătate au transmis, luni, o convocare oficială către şefii Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti şi ai Direcţiei de...
Theodor Paleologu acuză un "serial al atacurilor asasine și demente din USR PLUS": "Tind să cred că Barna va cîștiga competiția internă"
Istoricul Theodor Paleologu critică dur ultimele evoluții legate de competiția internă din USR PLUS. "După festivalul de insulte și mitocănii furnizat de PNL urmează, mai pe înfundate...