Liga 1: Lupta in doi pentru titlu, dupa un thriller cu 6 goluri in play-off

Luni, 11 Aprilie 2016, ora 22:32
5389 citiri

Steaua si Astra Giurgiu par ca vor duce lupta finala pentru titlu in Liga 1, dupa ce, luni seara, Pandurii Targu Jiu s-a incurcat pe teren propriu cu echipa de pe ultimul loc al clasamentului din play-off, ASA Targu Mures.

Partida a fost un festival de goluri si de gafe, cu rasturnari de scor si cu reveniri, terminat la egalitate, scor 3-3.

Omul meciului, Liviu Antal, a pasat in minutul 10 pentru Hora, care a adus gazdele in avantaj, insa 9 minute mai tarziu Voiculet egaleaza dupa o pasa cu calcaiul a lui Brandan. Hora, Radut si Sapunaru au alte ocazii importante pentru gazde, insa cel care marcheaza este Liviu Antal, in minutul 38, dupa gafe in serie in careul oaspetilor.

Fostul jucator al Otelului Galati realizeaza dubla in minutul 50, dupa o eroare a lui Gabi Matei, insa Gorobsov reuseste sa reduca din diferenta un sfert de ora mai tarziu, cu un sut perfect din lovitura libera de la circa 20 de metri.

Tucudean, Bus si Voiculet rateaza ocazii mari ale oaspetilor, iar intre acestea Balaur marcheaza in minutul 80, cu o lovitura de cap dupa corner.

Cu acest punct, Pandurii isi iau practic la revedere de la titlu, fiind la 8 puncte de liderul Astra, cu 4 etape ramase de jucat. Aflati pe locul 3, elevii lui Edi Iordanescu au 31 de puncte, asemenea lui Dinamo, in timp ce ASA este pe ultima pozitie a play-off-ului, cu 22 de puncte.

Astra, 39 de puncte, si Steaua, 36 de puncte, vor disputa sambata meciul care poate fi decisiv in lupta pentru titlu. Daca nu pierde, echipa lui Marius Sumudica este aproape campioana.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Pandurii egal ASA Targu Mures, #meci Pandurii ASA Liga 1, #lupta titlu Liga 1 , #rezultate