Liga 1: Minunea lui Reghecampf, inca un pas spre evitarea retrogradarii

Vineri, 27 Aprilie 2012, ora 19:55
2723 citiri

Concordia Chiajna s-a impus in "derbiul" retrogradarii cu Vointa Sibiu, scor 2-0, in prima partida a etapei cu numarul 28 din Liga 1.

Dupa victoria surprinzatoare cu CFR Cluj, scor 4-2, echipa lui Reghecampf a facut un nou pas important spre evitarea retrogradarii, invingand o contracandita directa in lupta pentru salvare.

Gazdele au controlat prima repriza, insa ocaziile importante au aparut doar spre finalul acesteia, atunci cand s-a produs si deschiderea scorului.

Viorel Dinu a fost cel care a modificat pentru prima data tabela de marcaj, iar pana la pauza Concordia a mai trecut pe langa gol prin Rocha si Krumov.

Sibienii au iesit mai mult la joc in repriza secunda, insa n-au reusit sa se apropie decisiv de poarta lui Nita, iar in cele din urma au incasat un al doilea gol.

In minutul 74, centralul a acordat lovitura de la 11 metri pentru Concordia la un hent in careu al lui Tanc si l-a eliminat pe jucatorul formatiei oaspete. Rocha a ratat penaltiul, dar Iordache a fost atent si a trimis mingea in plasa.

In urma succesului obtinut vineri, Concordia a urcat pe locul 11 in clasamentul Ligii 1, cu 33 de puncte, insa poate pierde cateva pozitii pana la finalul etapei. De cealalta parte, Vointa a ramas pe 15, cu 29 de puncte.

Concordia Chiajna: Nita - Krumov, Mamele, Bratu, Guilherme - Popa, Filip, Iancu, Iordache - Dinu, Rocha;

Rezerve: Baruch, Popa II, Pana, Munteanu, Iacob, Mihalcea, Paulinho;

Antrenor: Laurentiu Reghecampf;

Vointa Sibiu: Miron - Tanc, Apostol, Grigore - Maghici, Beza, Dalbea, Postolache - Tatar, Zagrean, Cigan;

Rezerve: Danalache, Lungu, Antohi, Lukanovici, Bunea, Straut, Negut;

Antrenor: Alexandru Pelici.

Guvernul modifică plafoanele la energie, „în favoarea cosumatorilor”. Până când se prelungește măsura
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 28 martie, că Guvernul le-a promis românilor că menţinem plafonarea preţurilor la energie şi gaze până în primăvara lui 2025 iar astăzi, în...
Nicuşor Dan anunţă că şefa ASSMB va fi înlocuită din funcție. „Oare ce crede cetăţeanul român”
Primarul Capitalei, Nicuşor Dan a declarat joi, 28 martie, că şefa Administraţiei Spitalelor şi Serviciilor Medicale Bucureşti, Gabriela Sivache, va fi înlocuită din funcţie, pentru că...
#concordia chiajna, #Vointa Sibiu, #Concordia Vointa Liga 1, #rezultate Liga 1, #Liga 1 etapa 28 , #rezultate