Liga 1: Pancu a salvat Rapidul la Buzau

Sambata, 13 August 2011, ora 22:14
2003 citiri

Rapidul lui Razvan Lucescu a castigat derbiul cu Petrolul Ploiesti, scor 1-0, la sapte ani de la ultima disputa dintre cele doua formatii in primul esalon.

Giulestenii s-au impus foarte greu in meciul jucat la Buzau, unicul gol al partidei fiind inscris de Daniel Pancu in minutul 88.

Rapidistii au dat tonul ocaziilor la opt minute de la startul partidei. Surdu a primit singur la 7 metri de poarta lui Zimmerman, dar a sutat peste tranversala.

Goalkeeperul ploiestenilor s-a remarcat la jumatatea primei reprizei, cand a scos de pe linia portii lovitura de cap plasata excelent de Dan Alexa, iar cele doua echipe au intrat fara gol la cabine.

Apostu putea deschide scorul pentru gazde cu sase minute inainte de final, dar sutul sau a fost retinut de Dani Coman. Trimis pe teren in minutul 84, veteranul Daniel Pancu a marcat golul victoriei cu un sut sub tranversala, toate cele trei puncte luand drumul Giulestiului.

Victoria trimite echipa lui Razvan Lucescu pe un provizoriu loc patru in Liga 1, cu doua victorii in trei etape. Petrolul a coborat pe locul noua, ramanand cu cele patru puncte acumulate in primele doua meciuri ale sezonului.

Petrolul Ploiesti: Zimmerman - Straut, Sipovic, Barbu, P. Stoica - Barbulescu, V. Negru - Fl. Dumitru, Borza, Stoimirovic - Oprita;

Rezerve: Campar, Mihai Tudor, Mitea, Apostu, Komazek, Enescu, Buhusi;

Antrenor: Vivi Rachita;

Rapid: Coman - Cretu, Marcos Antonio, Burca, Ezequias - Apostol, Alexa, Teixeira - Roman, Cassio, Surdu;

Rezerve: Straton, Deac, Grigore, Herea, Pancu, Oros;

Antrenor: Razvan Lucescu.

Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Rapid Bucuresti, #daniel pancu, #petrolul ploiesti, #rezultate Liga 1 , #rezultate