Liga 1: Petrolul a castigat "derbiul" retrogradarii

Joi, 10 Mai 2012, ora 20:55
1950 citiri

Formatia Petrolul Ploiesti s-a impus, joi, in deplasare, scor 2-1, in partida disputa impotriva echipei FCM Targu Mures, in etapa cu numarul 31 din Liga 1.

Cu un punct deasupra liniei rosii a clasamentului, ploiestenii au obtinut o victorie extrem de importanta in lupta pentru evitarea retrogradarii.

Oaspetii au intrat la pauza cu un avantaj de doua goluri, dupa ce Hamza si Mustivan au inscris in minutele 22, respectiv 38.

Ardelenii au revenit pe tabela in repriza secunda, cand Bus l-a invins pe Hamutovski dupa ce Ilyes ratase o lovitura de la 11 metri.

Gazdele puteau restabili egalitatea pe final, dar Bus, Bumba si Sepsi au ratat trei ocazii mari la poarta goalkeeperului bielorus.

In urma acestei victorii, Petrolul s-a distantat la patru puncte de retrogradare, in timp ce FCM Targu Mures a ramas pe locul 15, avand de recuperat distanta fata de ploiesteni pentru a ramane in Liga 1.

FCM Targu Mures: Albut - Homei, Cordos, Ghionea, Sepsi - Szilagyi - Bujor, Ilyes, Nicu, Astafei - Ljubojevici;

Rezerve: Balauru, Kirita, Dan, Matei, Bus, Apostu;

Petrolul Ploiesti: Hamutovski - Straut, Melinte, Ben Djemia, Maxim - Oprita, Mustivar, Negru, Osiako - Hamza, Zerka;

Rezerve: Povilas, Dumitru, Stojmirovici, Sytnik, Tudor, Bikana, Boudjemaa.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Petrolul victorie Targu Mures, #retrogradare Liga 1, #meciuri Liga 1, #rezultate Liga 1, #Liga 1 etapa 31 , #rezultate