Liga 1: Ploaie de goluri in primul meci al campionatului

Vineri, 20 Iulie 2012, ora 20:25
2744 citiri

Noul sezon al Ligii 1 a debutat cu un festival de goluri, Pandurii Targu Jiu si Universitatea Cluj inscriind de opt ori in primul meci al stagiunii. Gorjenii s-au impus cu 6-2.

Gazdele au inceput in forta partida si au punctat de trei ori pana la jumatatea primei reprize, Ibeh, cu o dubla, si Viera transand soarta celor trei puncte intre minutele 12 si 23.

Patrascu a redus din handicap in finalul primei parti, dar partida era departe de a fi relansata. Dupa un start de repriza secunda mai echilibrat, clujenii au ramas in 10 dupa eliminarea lui Da Silva din minutul 66.

Penaltiul dictat pentru hentul facut in careu de acesta a fost transformat de Radut si scorul a devenit 4-2. Pacurar a redus din nou diferenta in minutul 75, dar gazdele au punctat pentru a cincea oara dupa numai doua minute, Matulevicius inscriind la debut.

Finalul meciului a adus un nou gol in poarta lui Bosneag, Boutandjine marcand tot in meciul de debut pentru scorul final de 6-2.

Pandurii Targu Jiu: Mingote - Ungurusan, Viera, Mamele, Vlad - Nistor, Radut, Maxim - Grigoras, Lemnaru, Ibeh;

Rezerve: Lazar, Rusu, Rada, Cristea, Ignea, Matulevicius, Boutadjine;

Universitatea Cluj: Bosneag - Krumov, Nicola, Cucui, Erico Da Silva - Paulinho, Patrascu, Iancu, Pacurar, Firtulescu - Dos Santos;

Rezerve: Matache, Ciupe, Szilagiy, da Silva Braj, Draghici, Muzac, Dinu.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Pandurii U Cluj Liga 1, #Pandurii victorie U Cluj, #Liga 1 etapa 1, #rezultate Liga 1 , #rezultate