Liga 1: Surpriza imensa la Medias. Targu Mures poate pierde titlul

Duminica, 10 Mai 2015, ora 20:20

Etapa cu numarul 31 a Ligii 1 ne-a adus o surpriza imensa, liderul ASA Targu Mures fiind invins pe terenul celor de la Gaz Metan Medias.

"Gazarii" s-au impus cu scorul de 1-0, unica reusita a partidei venind in minutul 90.

Intalnirea de la Medias a inceput intr-o nota de echilibru, ambele echipe parand ca nu vor sa riste inutil. ASA-ul avea nevoie de victorie pentru a ramane in avantaj in fata Stelei, iar Gazul lupta pentru puncte in speranta ca va evita retrogradarea.

Echilibrul acesta a fost aproape sa se rupa la jumatatea primei reprize, atunci cand muresenii au avut ocazii uriase, dar pe care le-au irosit insa cu nonsalanta.

Ianis Zicu si-a trecut in cont chiar o bara, insa balonul a refuzat sa intre in poarta.

Cum o vorba din fotbal spune ca ocaziile se razbuna, Mediasul a dat lovitura in finalul jocului. Dupa o repriza secunda excelenta, pigmentata cu o ploaie torentiala, Bajenaru a marcat in minutul 90, dupa o faza superba a lui Vitinho.

In urma acestui rezultat, ASA ramane cu doua puncte peste Steaua in fruntea clasamentului, insa "ros-albastrii" au sansa de a redeveni lideri daca vor invinge Chiajna.

Echipele de start

GAZ METAN: Plesca - Cretu, Zaharia, Muth, Buzean - Tahar, Elton - Muntean, Figliomeni, Llullaku - Roman
Antrenor: Ion Balaur

ASA Tg. MURES: Stancioiu - Feussi, Gonzalez, Bejan, Ilie - Muresan, Gorobsov - Bumba, Zicu, Hora - Axente
Antrenor: Liviu Ciobotariu