Liga 1: Vasluiul, ingropat de portar cu Astra Ploiesti

Luni, 24 Octombrie 2011, ora 19:53
2931 citiri

Astra Ploiesti a castigat partida disputata, luni, pe teren propriu, cu FC Vaslui, scor 1-0, contand pentru cea de-a 11-a etapa a Ligii 1.

Fara infrangere in ultimele opt etape, formatia pregatita de Marius Sumudica a amenintat poarta lui Cerniauskas inca din startul partidei, dar goalkeeperul vasluian i-a blocat pe rand pe Alexandru Stan si Takayuki.

Oaspetii au avut o singura ocazie importanta, prin Wesley, a carui sut din intoarcere a lovit un fundas advers, iar Fatai a bifat ultima actiune importanta a primei reprize, trimitand pe langa poarta din centrul careului.

Gazdele puteau deschide scorul la 17 minute de la reluare, dar Alexandru Stan a ratat incredibil din careul de sase metri, la centrarea lui Morais. Cateva minute mai tarziu a venit si randul lui Fatai sa treaca pe langa gol, atacantul fiind blocat in doua randuri de Cerniauskas.

Astra a triumfat in cele din urma in finalul partidei, cand Tiganasu a marcat unicul gol al disputei dupa o gafa imensa comisa de portarul vasluian, care a scapat balonul printre picioare.

In urma acestui rezultat, Astra a bifat cea de-a noua partida consecutiva fara infrangere in Liga 1 si a urcat pe locul 6 in clasament, depasind chiar formatia pregatita de Viorel Hizo.

Astra Ploiesti: Lung - Mihalache, Gaman, De Souza , Junior Morais - Stratila, Takayuki, N'Doye, Bajenaru - Fatai, Alexandru Stan;

Rezerve: Gavrilas, Oprsal, Matei, Miranda, Tiganasu, Tigoianu, Rusu;

FC Vaslui: Cerniauskas - Milanov, Papp, Farkas, Milisavljevic - Gladstone, Pavlovic - Adailton, Wesley, Sanmartean - Bello;

Rezerve: Puia, Zmeu. Neagu, Balaur, Jovanovic, Gheorghiu, Costin.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...