Liga 1: Wesley, decisiv pentru FC Vaslui la Targu Mures

Luni, 28 Februarie 2011, ora 16:20
2212 citiri

FC Vaslui a castigat partida disputata, in deplasare, cu FCM Targu Mures, scor 2-0, in etapa a 19-a a Ligii 1.

Gazdele au dat tonul ocaziilor in minutul 18, Topici fiind blocat de Papp la doar patru metri de poarta, dupa o pasa excelenta a lui Vagner, care a trecut usor de Milanov.

Acelasi Topici a trecut din nou pe langa deschiderea scorului, in finalul primei reprize, sutul acestuia din lateral dreapta fiind respins cu dificultate de Kuciak.

Trimis in teren la pauza in locul lui Gheorghiu, atacantul Wesley Lopez a decis partida de unul singur. Servit excelent de Adailton in careu, la 18 minute de la reluare, varful brazilian a sutat pe jos la coltul scurt si l-a invins pe Stetca.

Gazdele n-au abandonat si au urcat tot mai aproape de poarta lui Kuciak. Didi putea restabili egalitatea in minutul 73, dar sutul sau a trecut milimetric pe langa vinclul portii vasluiene.

Wesley Lopes a marcat pentru a doua oara in minutul 86, inchizand tabela cu un lob din interiorul careului pentru un rezultat care-i duce pe moldoveni pe locul trei in Liga 1. Fara victorie in ultimele patru etape, FCM Targu Mures ramane pe locul 14, cu 20 de puncte.

Echipele:

FCM Targu Mures: Stetca - Vagner, Topici, Fernandes, Munteanu - Dan, Rus (Lavecchia), Vasilache - Ba (Raduta), Iencsi (Didi), Zaharia;

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau;

FC Vaslui: Kuciak - Rivas, Canu, Papp, Milanov - COstin, Ghencev (Milisavljevici), Sanmartean - Bello, Adailton (Campano), Gheorghiu (wesley);

Antrenor: Viorel Hizo.

România a depășit 1.091 km de autostradă şi drum expres în circulaţie. Anunțul ministrului Transporturilor despre viitoarele proiecte
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat joi, 28 martie, că sunt implementate - proiectare şi execuţie contracte pentru construirea a încă 729 km de drum de mare viteză....
Nicușor Dan: ”Într-o țară civilizată, Ştefan Dumitraşcu și domnii Greblă şi Hopincă ar trebui să fie azi în pușcărie”
Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, a enumerat joi, 28 martie, câteva persoane despre care consideră că „ar trebui să fie azi în puşcărie. „Eu am precizat azi în conferinţa de presă...