Liga I: FC Timisoara castiga la Targu Mures si urca pe locul 1

Sambata, 16 Octombrie 2010, ora 16:52
2330 citiri

FC Timisoara este noul lider al Ligii I, dupa ce s-a impus in fata nou-promovatei FCM Targu Mures, in deplasare, scor 3-2.

Partida de la Targu Mures a avut un start spectaculos, cele doua formatii inscriind de trei ori in prima jumatate de ora.

Gazdele au punctat inca din minutul 2, Mihai Stere executandu-l pe Pantilimon cu un sut superb sub transversala, la capatul unei actiuni create de Vagner si Didi.

Zicu a restabilit egalitatea in minutul 20, cu un sut la coltul lung din pasa lui Magera, insa gazdele trecut din nou la conducere 8 minute mai tarziu, cand Munteanu a marcat din fata portii la o lovitura de colt.

Banatenii au inceput mai ofensiv repriza secunda si au egalat pentru a doua oara, la numai sase minute de la reluare, prin nou intratul Chiacu, in urma unui sut din interiorul careului.

Echipa pregatita de Cosmin Contra a rasturnat situatia pe tabela cu 10 minute inainte de final, Zicu reusind dubla la capatul unei actiunii proprii in care a ridiculizat apararea gazdelor.

Victoria ii trimite pe banateni pe prima pozitie, insa pot pierde sefia in cazul unui succes al Otelului in fata Gloriei Bistrita. Gazdele raman pe locul 14, la un punct de retrogradare.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...