Liga I: Remiza spectaculoasa in derbiul Clujului

Vineri, 24 Septembrie 2010, ora 18:38
4499 citiri

Universitatea Cluj si CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 1-1, intr-o partida contand pentru etapa a 9-a a Ligii I.

Chiar daca s-a disputat la Alba Iulia, acolo unde "U" isi desfasoara partidele de pe teren propriu, derbiul Clujului nu si-a pierdut din intensitate, cele doua formatii oferint o partida spectaculoasa.

Gazdele au deschis scorul in minutul 15, Claudiu Niculescu reusind un nou gol de senzatie direct din lovitura libera.

Egalitatea a fost restabilita dupa alte 15 minute, cand Lacina Traore a introdus balonul poarta in urma unei lovituri libere. "Feroviarii" puteau incheia prima repriza in avantaj daca sutul din numai sase metri a lui Culio nu trecea pe langa poarta.

Cele doua formatii s-au intrecut in ratari in repriza secunda, tonul fiind dat de Traore, care n-a putut inscrie, desi a scapat singur cu portarul Hutan.

Trimis in teren in minutul 61, Bud era sa inscrie dupa numai doua minute, sutul sau din voleu ocolind poarta "sepcilor rosii".

De cealalta parte, Delgado a sutat peste poarta lui Stancioiu, in timp ce Hutan si-a salvat din nou echipa din pozitie de unu la unu cu acelasi Bud.

Finalul de meci a apartinut gazdelor, Niculescu ratand de doua ori in numai trei minute, prima oara din lovitura liber, iar apoi cu o lovitura de cap.

In urma remizei obtinute vineri, Universitatea Cluj ocupa locul 7 in Liga I, cu 14 puncte, in timp ce CFR Cluj ramane abia pe 13, cu numai 9 puncte.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea derbiului Clujului dintre Universitatea si CFR, disputat in etapa a 9-a a Ligii I.

Desfasurarea partidei:

Folositi tasta Refresh (F5) pentru reactualizarea paginii;

Min.90 Se incheie partida!

Min.88 Adrian Pit intra in locul lui Lemnaru.

Min.85 Claudiu Niculescu trece din nou pe langa gol, lovitura se de cap trecand peste poarta.

Min.83 Niculescu executa o noua lovitura libera in stilul caracteristic, dar balonul trece peste poarta.

Min.83 Munteanu intra in locul lui Cvirik.

Min.75 Bud scapa singur cu Hutan, insa portarul Universitatii intervine miraculos si blocheaza sutul.

Min.73 Kone este inlocuit cu De Zerbi.

Min.69 Delgado rateaza pentru Universitatea Cluj, sutul sau in diagonala trecand la cativa centimetri de bara portii lui Stancioiu.

Min.66 Ionescu intra in locul lui Gheorghe.

Min.63 Bud aproape de gol la doar doua minute de la intrarea pe teren, voleul sau trecand putin pe langa poarta lui Hutan.

Min.61 Bud intra in locul lui Traore.

Min.60 Imensa ratare pentru CFR: Traore scapa singur cu Hutan, dar suteaza pe langa poarta.

Min.53 Dica suteaza pe jos din lovitura libera, iar balonul este deviat in corner.

Min.49 Lovitura de cap a lui Alcantara loveste transversala.

Min.46 Incepe repriza secunda!

Min.46 Leonardo intra in locul lui Muresan.

---------------------------------------

Min.45 Se incheie prima repriza!

Min.44 Culio trece pe langa golul de 2-1, sutul sau din numai 6 metri trecand peste poarta lui Hutan.

Min.37 Cele doua formatii s-au inchis in defensiva si isi disputa suprematia la mijlocul terenului.

Min.32 Stancioiu retine de pe linia portii lovitura de cap perioculoasa a lui Lemnaru.

Min.30 Gooool CFR Cluj! Traore restabileste egalitatea dupa o centrare din lovitura libera!

Min.30 Mendy vede cartonasul galben.

Min.29 Lemnaru trimite alaturi dintr-o centrare buna de pe flancul drept.

Min.26 Bostina suteaza si el peste poarta lui Stancioiu.

Min.24 Pacurar suteaza din afara careului, dar balonul trece pe langa poarta.

Min.19 Balonul ajunge la Kone pe dreapta, sutul acestuia fiind retinut de Hutan.

Min.16 Niculescu isi scoate tricoul dupa marcarea golului si primeste cartonasul galben.

Min.15 Gooooool "U" Cluj! Claudiu Niculescu executa impecabil o lovitura libera si deschide scorul!

Min.14 Balde il deposedeaza pe Traore in calitate de ultim aparator.

Min.11 Lovitura de colt pentru "U" Cluj: Delgado trimite peste poarta cu o lovitura de cap.

Min.7 Lemnaru primeste galben pentru simulare.

Min.7 Lemnaru patrunde in careu si cade, dar nu se acorda lovitura de la 11 metri.

Min.3 Lovitura de cap a lui Dica este respinsa in corner, iar lovitura de colt ramane fara urmari.

Min.1 Incepe partida!

Echipele probabile:

"U" Cluj: Hutan - Ungurusan, Cvirik, Balde, Mendy - Delgado, V. Gheorghe, Pacurar, Bostina - Niculescu, Lemnaru;

Antrenor: Marian Pana;

CFR Cluj: Stancioiu - Panin, Cadu, Alcantara, Rada - E Dica, G. Muresan, Peralta, Culio - E. Kone, Traore;

Antrenor: Sorin Cartu.

Farul o umilește pe CFR Cluj și îi pune titlul pe tavă FCSB-ului. Echipa lui Becali poate deveni campioană în această etapă
Formaţia Farul Constanţa a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 5-1, echipa CFR Cluj, într-un meci din etapa a cincea a play-off-ului Superligii. Învingătorii au marcat...
Jucătorul român de la CFR Cluj a ales naționala Ungariei! Acum joacă meci de meci
Un jucător care a făcut junioratul la CFR Cluj s-a transferat în Ungaria la Vasas Budapesta iar acum joacă meci de meci la echipa de club dar și la naționala Ungariei. Attila Girsik a fost...