Surpriza uriasa in Liga 1: Liderul, batut la Chiajna!

Sambata, 05 Octombrie 2013, ora 18:55
2386 citiri

Etapa a 10-a a Ligii 1 ne-a adus si una din cele mai mari din acest sezon, liderul clasamentului, Astra Giurgiu, fiind invins pe terenul celor de la Concordia Chiajna, scor 3-1.

Intalnirea de pe cocheta arena ilfoveana a inceput in nota de dominare a oaspetilor, acestia confirmandu-si statutul de favoriti.

In minutul 14 Astra chiar a deschis scorul, Marian Cristescu punctand cu un sut puternic, sub transversala, din interiorul careului.

Oarecum neasteptat dupa cum a decurs jocul, Chiajna a restabilit egalitatea, Wellington marcand un gol simplu, dupa ce a ridiculizat defensiva "astralilor".

Odata cu trecerea timpului Chiajna a prins tot mai mult curaj, in timp ce baietii lui Isaila au evoluat parca tot mai slab.

Astfel, n-a fost de mirare ca Purece a marcat pentru 2-1 in finalul primei reprize.

Partea secunda a fost una si mai slaba pentru oaspeti. Astra a atacat dezordonat, fara a ameninta serios poarta lui Ramniceanu, in timp ce gazdele au incercat sa inchida jocul cu un gol pe contra.

Iar acest gol a venit in minutul 79. Ben Yousef a comis un hent in propriul careu, Cretu a executat si a marcat, ducand scorul la 3-1.

Astra pierde in deplasare la Chiajna si risca sa piarda prima pozitie din clasament.

Echipele de start

Chiajna: Ramniceanu - V. Cretu, Melinte, Leca, Savin - Papasterianos, Purece - N. Rosu, Onduku, Serediuc - Wellington

Rezerve: Cobrea, Cosereanu, Neagu, Stratila, Florea, Bambara, L. Ganea

Antrenor: Ionut Chirila

Astra: D. Coman - Matel, Ben Youssef, V. Gaman, J. Morais - M. Cristescu, Laban - Bukari, Budescu, De Amorim - Ivanovski

Rezerve: Lung jr, Yahaya, Takayuki, Yazalde, A. Muresan, Enache, Ben Yoda

Antrenor: Daniel Isaila

Declarațiile preotului Nicolae Tănase sunt ”o invitație la viol”. Ministra Justiției intervine
Ministra Justiţiei, Alina Gorghiu a spus, referitor la afirmaţiile preotului Nicolae Tănase de la Valea Plopului potrivit cărora fetele care sunt agresate sexual ar trebui să intre la...
Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...