Timisoara invinge "U" Cluj si preia sefia Ligii 1

Miercuri, 27 Aprilie 2011, ora 22:57
2300 citiri

FC Timisoara a castigat meciul jucat in deplasare cu Universitatea Cluj, scor 2-1, in etapa cu numarul 29 din Liga 1.

Fara Pantilimon si Zicu in teren, banatenii au deschis scorul in minutul 22, dupa ce Alexa a trimis in poarta un balon deviat de Ricketts la o lovitura de colt.

Claudiu Niculescu putea egala in minutul 43, dar sutul sau cu efect a lovit transversala portii lui Taborda.

Oaspetii au intrat la cabine cu un avantaj de doua goluri, Ignjatijevici inscriind primul sau gol pentru Timisoara in ultimele momente ale primei reprize.

Gazdele au relansat partida la un sfert de ora de la reluare prin Claudiu Niculescu, fostul dinamovist marcand pe sub Taborda dupa o pasa a lui Cojocnean.

Repriza secunda s-a incheiat fara alte goluri inscrise, banatenii obtinand astfel o victorie extrem de importanta in lupta pentru titlu.

In urma acestui succes, Timisoara a trecut pe prima pozitie in Liga 1, cu 56 de puncte, cel putin pana la disputarea meciului Otelul Galati - Gaz Metan Medias, programat joi. Universitatea Cluj stationeaza pelocul 11, cu 38 de puncte.

"U" Cluj: Popa - Buhus, Abrudan, Pele, Bazzi - Cojocnean, Nasser, Bostina, Cristea - Machado, Niculescu;

Rezerve: Bosneag, Delgado, Pacurar, Ascoli, Ungurusan, Balde, Tony;

FC Timisoara: Taborda - Ignjatijevici, Luchin, Ghionea, Sepsi - Bourceanu, Burca, Alexa - Goga, Tames - Ricketts;

Rezerve: Lepmets, Curtean, Zagrean, Magera, Nikolic, Rocha, Zicu;

Două rezerve au marcat în două minute: cum s-a terminat meciul dintre Universitatea Cluj și Petrolul
Echipa Petrolul Ploieşti a învins sâmbătă seara, în deplasare, scor 2-1, formaţia Universitatea Cluj, în etapa a patra din play-out-ul Superligii. Petrolul a marcat golurile victoriei în...
Alegeri 2024. Începe depunerea candidaturilor pentru alegerile locale din 9 iunie
Partidele politice, alianţele, organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale şi candidaţii independenţi vor putea, începând de marţi până pe 30 aprilie, ora 23.59,...
#FC Timisoara, #universitatea cluj, #rezultate Liga 1, #Timisoara lider Liga 1 , #rezultate