Liga 1: CFR Cluj face instructie cu FC Botosani in repetitia generala dinaintea returului cu Slavia din Champions League

Sambata, 24 August 2019, ora 22:55
6409 citiri

CFR Cluj a facut instructie in Liga 1 cu FC Botosani, cu doar cateva zile inainte de returul crucial cu Slavia Praga din play-off-ul UEFA Champions League, scor 4-1 in etapa cu numarul 7 a sezonului competitional 2019/2020.

Chiar daca au jucat cu multe rezerve in primul 11, pentru a-si odihni multi dintre titulari pentru miercuri, Dan Petrescu si ai sai nu au avut nici macar o singura problema cu bataioasa echipa a lui Marius Croitoru.

Pereira in minutul 19, Paun in minutul 37 si Deac cu o dubla in minutele 25 si 73, ultimul gol venind din penalti, au semnat golurile lui CFR. Reusita "din actiune" a lui Deac a fost tot din faza fixa de fapt, o lovitura libera batuta superb pe jos la coltul lung de la circa 20 de metri. Un alt gol frumos a fost cel al lui Pereira, o "bomba" de la circa 30 de metri cu care i-a cucerit pe fani, francezul fiind la primul meci in Gruia.

Botosani a replicat si ea pe final cu un gol de onoare, in minutul 80, gol semnat de Alexandru George.

CFR revine pe locul 1 in Liga 1 cu 17 puncte, la 13 distanta, una uriasa, fata vicecampioana FCSB, care acum este pe loc de baraj cu locul 3 din Liga II, locul 12.

Pentru Botosani a fost prima infrangere din acest sezon, echipa moldava ramanand pe locul 6 cu 10 puncte la activ.

Miercuri de la ora 22 are loc returul de la Slavia Praga, meci care porneste de la 1-0 pentru cehi, partida care va fi LIVE text pe Ziare.com.

CFR: Arlauskis - Peteleu, Burca, Muresan, Camora - Hoban, Itu, Paun- Deac, Costache, Pereira.

Botosani: Hankic - Harut, Miron, Chindris, Holzmann-Rodriguez, Papa - Ongenda, Golofca, Ofosu - Andronic.

Arbitru: Marcel Birsan.

Dan Tănasă, candidatul AUR la Primăria Brașov: ”Braşovenii nu mai sunt nevoiţi să aleagă răul cel mai mic”
Alianţa pentru Unirea Românilor, filiala Braşov, a prezentat, vineri, candidatul pentru funcţia de primar al Municipiului Braşov în persoana deputatului Dan Tanasă. Acesta a declarat...
Premierul Ciolacu, alături de tinerii blocaţi pe aeroportul din Dubai: ”Zâmbetele lor mi-au dat energie cât toate cafelele băute în ultimele zile” FOTO
Marcel Ciolacu, premierul României a postat imagini din aeronava oficială cu care revine în ţară, alături de grupul de tineri blocaţi pe aeroportul din Dubai, el afirmând că zâmbetele lor...
#CFR Cluj castiga partida cu FC, #CFR Cluj face instructie cu Botosani, #CFR Cluj repetitie pentru Slavia Praga , #stiri Liga I