Liga 1: CFR Cluj invinge in deplasare pe Dinamo si revine in fotoliul de lider

Duminica, 19 Noiembrie 2017, ora 22:42
6353 citiri

CFR Cluj a dispus de Dinamo Bucuresti in deplasare in ultima partida a zilei de duminica din Liga 1, scor 2-0, in etapa cu numarul 18 a sezonului competitional 2017/2018.

Golurile au fost marcate de Omrani si Culio, argentinianul punctand din penalti.

Ambele reusite au venit in partea secunda, dupa o prima repriza echilibrata, in care si Dinamo a avut sansele sale, chiar daca a inceput cu un prim 11 surprinzator, fara Hanca si Nemec, de regula titulari indiscutabili. In minutul 32, Hoban a lovit bara cu sutul sau, iar cu putin timp inainte de pauza, Kevin Boli a fost la cativa milimetri distanta sa-si marcheze un autogol.

CFR a inceput mai bine mitanul secund si a marcat de 2 ori in 10 minute. Intai Omrani a impins in plasa din cativa metri o minge venita din pasa subtila de la Deac, de pe partea dreapta, in minutul 49, pentru ca in minutul 55 Culio sa marcheze golul 2 din penalti, ulterior unei gafe uriase comise de Oliva.

Din acest moment, partida nu a mai avut istoric, clujenii dominand de la mijloc in sus ostilitatile pe stadionul din Stefan cel Mare.

In minutul 69, la schimbarea cu Serban, Bokila a fost huiduit de toti fanii prezenti la meci, fani care si-au continuat razboiul si cu patronul Ionut Negoita.

CFR Cluj revine in fotoliul de lidera in Romania, cu 40 de puncte, 2 peste FCSB. Dinamo ramane pe 7 si are mari emotii sa prinda play-off-ul, fiind la 4 puncte de locul 6, ocupat de Astra.

Dinamo: Penedo - Romera, Nedelcearu, Katsikas, Oliva - Nascimento, Anton- Corbu, Rivaldinho, Salomao - Bokila.

Rezerve: Branescu, Hanca, Nemec, Dudea, I. Serban, Marici, Longher.

Antrenor: Vasile Miriuta.

CFR: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, Boli, Camora - Hoban, Culio - Djokovic, Deac, Nistor - Omrani.

Rezerve: Vitca, Peteleu, Muresan, Mailat, Nouvier, Paun, Balde.

Antrenor: Dan Petrescu.

Ciolacu vrea reducerea atribuțiilor primarului general: Dependența edililor de sector nu trebuie să fie atât de mare VIDEO
Premierul Marcel Ciolacu a declarat miercuri că este nevoie de o lege specială a Capitalei şi că "este evident" că dependenţa primarilor de sector "nu trebuie să fie atât de mare de...
Grindeanu, avertisment pentru Piedone: ”Votanţii de stânga, într-o proporţie covârşitoare, merg către candidatul nostru”
Prim-vicepreşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, miercuri, 24 aprilie, că soluţia pe care PSD a adoptat-o, de a candida Gabriela Firea, le dă o anumită siguranţă că votanţii de...
#CFR Cluj castiga meci la Dinamo, #cronica Liga 1 CFR Cluj Dinamo, #CFR revine lidera in Liga 1 , #stiri Liga I