Liga 1: FCSB, prima victorie la doua goluri diferenta in noul sezon

Duminica, 27 August 2017, ora 22:51
8851 citiri

FCSB a dispus de FC Botosani in ultimul meci al zilei de duminica din Liga 1, scor 2-0, in etapa cu numarul 8 a sezonului 2017/2018.

Pentru gruparea antrenata de Nicolae Dica au marcat Constantin Budescu si Florin Tanase.

A fost o partida cu un fotbal frumos pe Arena Nationala, populata de prea putini fani dupa acel 1-5 cu Sporting de miercuri seara. S-a jucat de la o poarta la alta, portarii au avut treaba destul de des.

Deschiderea de scor a avut loc in minutul 18, cand Constantin Budescu a executat magnific o lovitura libera, cam din aceeasi pozitie ca aceea din meciul tur cu Viktoria Plzen, nelasandu-i vreo speranta portarului Cobrea.

Cu putin timp inainte de pauza, Florin Tanase a majorat avantajul pe tabela, sutand perfid de la distanta, portarul celor de la Botosani scapand mingea practic printre degete in plasa.

Un 2-0 meritat pentru FCSB, care a jucat pragmatic si se apropia de o victorie care ii ducea la 18 puncte la activ in Liga 1.

Si a fost o repriza linistita, fara foarte multe ocazii de gol si fara evenimente deosebite, cu doar un singur cartonas galben acordat.

S-a terminat 2-0 si astfel FCSB obtine prima victorie in noul sezon de Liga 1 la doua goluri avantaj pe tabela, urcand pe locul 3 cu 18 puncte la activ, la egalitate cu CSU Craiova, cele doua fiind la doar o lungime sub CFR Cluj.

Urmeaza o pauza acum destinata jocurilor echipei nationale a Romaniei in preliminariile CM 2018, iar imediat dupa, FCSB merge in deplasare la campioana Viitorul.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, FCSB bate Botosani cu 2-0!

Bara Denis Man, dupa un sut frumos de la distanta!

Min.89: Chitosca ii ia locul lui Chiaccheri la Botosani.

Min.88: Musat vede un galben pentru un fault la Larie.

Min.84: Sut de la distanta Nedelcu, mult alaturi de poarta.

INFO: La aceasta partida asista peste 5000 de fani.

Min.73: Chiaccheri scapa singur cu Nita, dar suteaza mult peste..

Min.68: Sut bun de la distanta Teixeira, putin pe langa vinclu.

Min.66: Ultima schimbare la FCSB, iese Budescu, putin suparat, intra Teixeira.

Min.64: Budescu reia din plin careu mult peste poarta, prima ocazie a lui FCSB in aceasta parte secunda.

Min.62: Daniel Popa intra la Botosani in locul lui Bordeianu.

Min.61: Sut bun de la distanta Bordeianu, putin peste poarta.

Min.57: Prima schimbare la Botosani, iese Bus si intra Serediuc.

Min.55: Inceput bun al gazdelor, care inca preseaza, vor sa se desprinda pe tabela.

Incepe repriza secunda!

Min.46: A doua schimbare la FCSB, iese Alibec, care era si foarte nervos, avea si galben, era oricum si putin accidentat, si intra Gnohere.

Pauza, 2-0 pentru gruparea ros-albastra!

Min.44: Galben si pentru Alibec si pentru Burca, cei doi s-au ciondanit in fata careului oaspete.

Min.42: GOOOOOOOOOL FCSB! 2-0, sut perfid al lui Florin Tanase, de la distanta, 15-20 de metri, Coltescu acordase bine avantaj anterior.

Min.39: Prima schimbare la FCSB, iese Golofca, intra Denis Man.

Min.37: Inca un sut bun prins de Bus, Nita prinde din nou.

Min.35: Cere un penalti Denis Alibec, care si-a revenit intre timp, dar Coltescu nu da nimic..

Min.31: Contra buna a lui Botosani, Bus reia din unghi, prinde Nita sigur pe el.

Min.30: Popescu ia un galben dupa o tinere de tricou la mijlocul terenului.

Min.28: Alibec s-a accidentat serios si cere schimbarea.

Min.24: Galben luat de Benzar, dupa un fault dur facut pe flancul sau defensiv drept.

Min.20: Botosani are o ocazie buna, sut de la distanta boxat cu greu de Nita, avem un fotbal frumos.

Min.19: Miron a primit galben pentru faultul facut la lovitura libera care a dus la golul ros-albastru.

Min.18: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL FCSB! Constantin Budescu reia perfect dintr-o lovitura libera, fara sperante pentru Cobrea si este 1-0. Golul aminteste de cel cu turul partidei cu Plzen!!

Min.15: Golofca incearca si el un sut de la distanta, dar este mult mai imprecis comparativ cu Popescu.

Min.12: Prima ocazie a gazdelor vine acum, sut bun de la distanta Ovidiu Popescu, Cobrea scoate cu greu in corner.

Min.5: Nedelcu centreaza total eronat, desi FCSB avea superioritate si in careu erau 2-3 oameni care puteau primi balonul.

Incepe partida!

20.59: Avem imagini de pe Arena Nationala, nu sunt foarte multi fani prezenti.

FCSB vine dupa un esec mai mult decat umilitor, in returul play-off-ului pentru Liga Campionilor, scor 1-5 cu Sporting Lisabona, tot pe Arena Nationala.

Chiar daca gruparea ros-albastra a fost egala cu Sporting 3 reprize din 4, incepand cu minutul 60 in retur, oaspetii din Lisabona s-au dezlantuit si au marcat 4 goluri in 30 de minute.

Pentru romani a ramas competitia numita Europa League, acolo unde au fost repartizati in grupa cu Viktoria Plzen (din nou!), Hapoel Beersheva si FC Lugano.

Gazdele de duminica pot profita de esecul lui CFR Cluj de sambata, 3-4 la Timisoara, putandu-se apropia la un punct de ardeleni, cu o victorie in fata moldavilor, echipa cu 16 puncte, unul peste echipa in ros-albastru.

Botosani a castigat in acest sezon la Dinamo, 1-0, tot pe acelasi stadion, gol marcat de Catalin Golofca, ajuns intre timp la FCSB.

FCSB: Nita - R. Benzar, Larie, Nedelcu, Momcilovici - Fl. Tanase, J. Morais, Ov. Popescu, Budescu, Golofca - Alibec.

Rezerve: Stancioiu, Fl. Coman, L. Filip, Teixeira, Enache, Gnohere, D. Man.

Botosani: Cobrea - Ungurusan, A. Miron, A. Burca, Musat - Bordeianu, Tarsa - M. Roman, Tincu, L. Bus - Ciaccheri.

Rezerve: Ed. Pap, D. Popa, Patache, Plamada, Juncanaru, Serediuc, Chitosca.

Arbitru: Sebastian Coltescu.

Respect, d-le Cîrstoiu: "un medic nu abandonează niciodată"! Câți antreprenori gândesc la fel?
Nu l-am cunoscut niciodata pe medicul Cirstoiu, nu am avut nicio legatura ce el. In schimb, ca si voi, am avut ocazia sa-l vad la lucru pe scena politica damboviteana. Dupa parerea mea, responsabil...
Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
#Steaua Botosani live text, #FCSB Botosani live Liga 1 duminica, #FCSB cronica meci FC Botosani , #stiri Liga I