Liga 1: FCSB se impune acasa cu Sepsi si Vintila ajunge la 10 meciuri la rand fara infrangere

Duminica, 03 Noiembrie 2019, ora 22:54
6718 citiri

FCSB s-a impus acasa pe Arena Nationala in partida cu cei de la Sepsi, scor 2-1 in ultima partida a zilei de duminica din Liga 1, in etapa cu numarul 15 a sezonului competitional 2019/2020.

Golurile gazdelor, care au intors de la 0-1, au fost marcate de Gnohere din penalti si Tanase, in timp ce pentru Sepsi a punctat Karanovici.

Sepsi, echipa cu cea mai buna defensiva din acest campionat, dar si o echipa neinvinsa in deplasare in acest sezon de Liga 1, a inceput foarte bine meciul de pe Arena Nationala, conducand chiar la pauza FCSB cu 1-0.

A fost un gol venit dupa o faza fixa, reusit de Karanovici in minutul 27, un gol dupa un lob perfid peste Balgradean. Cristea ii putea salva pe ros-albastri de pe linia portii, dar a alunecat in momentul in care vroia sa degajeze.

Niciun sut pe poarta nu au avut stelistii in primele 45 de minute, dar Florinel Coman a avut doua sanse mari irosite, singur cu portarul Niczuly, de fiecare data sutand alaturi.

La reluare, de la cabine a venit o cu totul alta FCSB. Gazdele au si marcat ambele goluri in primele 15 minute ale mitanului secund. Mai intai, Gnohere a marcat din penalti in minutul 56, dupa o faza discutabila in careul oaspete, Tanase fiind "cosit" in careu de Fulop, care a si vazut cartonasul galben. Covasnenii au protestat vehement la adresa arbitrului Fesnic..

Cateva minute mai tarziu doar, Florin Tanase a marcat frumos la capatul unei faze rapide create de Coman, capitanul stelist punctand fara sperante pentru Niczuly.

Un rezultat de 2-1 care avea sa ramana si cel final, nu fara emotii pentru gazde, caci Sepsi a avut si ea sansele ei pe final de meci. FCSB a avut in prelungiri un gol anulat prin Coman, iar Dennis Man, intrat chiar la pauza a lovit bara in ultima secunda.

Antrenorul Vintila ajunge dupa acest meci la 10 meciuri la rand fara infrangere, in timp ce FCSB urca pe 4 in Liga 1, la egalitate cu CSU Craiova, ambele cu 24 de puncte.

FCSB: Balgradean - Cretu, Planic, I. Cristea, Pantiru - Oaida, Ov. Popescu, Fl. Tanase - Adi Popa, Gnohere, Fl. Coman.

Rezerve: Vlad - Cr. Manea, Nedelcu, Morutan, Soiledis, Hora, Man.

Antrenor: Bogdan Arges Vintila.

Sepsi: Niczuly - Kilyen, Barisic, Bouhenna, Konongo - Andrezly, Velev, Vasvari, Stefanescu - I. Fulop - Karanovic.

Rezerve: Fejer - Fl. Stefan, Carnat, Safranko, Edgar Salli, R. Deaconu, Tincu.

Antrenor: Csaba Laszlo.

Stadion: Arena Nationala (Bucuresti).

Arbitru: Horatiu Fesnic.

Cristian Popescu - Piedone, avans considerabil față de ceilalți candidați la Primăria Capitalei, conform ultimului sondaj de opinie
Candidatul PPUSL la Primăria Capitalei Cristian Popescu - Piedone este cotat cu 38% din voturi, Nicuşor Dan -cu 27%, iar candidatul PSD-PNL Cătălin Cîrstoiu, cu 23%, relevă datele unui Sondaj...
Mai mulți miniștri, în frunte cu Marcel Ciolacu, ajung în Qatar, pentru "investiții de 15 miliarde de euro"
Premierul Marcel Ciolacu şi şase miniştri se află, începând de marţi, în vizită de lucru în Qatar, dezvoltarea în România a unor proiecte de investiţii în valoare de 15 miliarde de...
#FCSB bate Sepsi pe teren propriu, #cronica meci Liga 1 FCSB Sepsi, #Vintila 10 meciuri la rand fara , #stiri Liga I