Cu fata la alegatori: Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală. Sociolog: Se vor faulta unul pe celălalt

Liga 1: FCSB se impune acasa cu Sepsi si Vintila ajunge la 10 meciuri la rand fara infrangere

Duminica, 03 Noiembrie 2019, ora 22:54
6718 citiri

FCSB s-a impus acasa pe Arena Nationala in partida cu cei de la Sepsi, scor 2-1 in ultima partida a zilei de duminica din Liga 1, in etapa cu numarul 15 a sezonului competitional 2019/2020.

Golurile gazdelor, care au intors de la 0-1, au fost marcate de Gnohere din penalti si Tanase, in timp ce pentru Sepsi a punctat Karanovici.

Sepsi, echipa cu cea mai buna defensiva din acest campionat, dar si o echipa neinvinsa in deplasare in acest sezon de Liga 1, a inceput foarte bine meciul de pe Arena Nationala, conducand chiar la pauza FCSB cu 1-0.

A fost un gol venit dupa o faza fixa, reusit de Karanovici in minutul 27, un gol dupa un lob perfid peste Balgradean. Cristea ii putea salva pe ros-albastri de pe linia portii, dar a alunecat in momentul in care vroia sa degajeze.

Niciun sut pe poarta nu au avut stelistii in primele 45 de minute, dar Florinel Coman a avut doua sanse mari irosite, singur cu portarul Niczuly, de fiecare data sutand alaturi.

La reluare, de la cabine a venit o cu totul alta FCSB. Gazdele au si marcat ambele goluri in primele 15 minute ale mitanului secund. Mai intai, Gnohere a marcat din penalti in minutul 56, dupa o faza discutabila in careul oaspete, Tanase fiind "cosit" in careu de Fulop, care a si vazut cartonasul galben. Covasnenii au protestat vehement la adresa arbitrului Fesnic..

Cateva minute mai tarziu doar, Florin Tanase a marcat frumos la capatul unei faze rapide create de Coman, capitanul stelist punctand fara sperante pentru Niczuly.

Un rezultat de 2-1 care avea sa ramana si cel final, nu fara emotii pentru gazde, caci Sepsi a avut si ea sansele ei pe final de meci. FCSB a avut in prelungiri un gol anulat prin Coman, iar Dennis Man, intrat chiar la pauza a lovit bara in ultima secunda.

Antrenorul Vintila ajunge dupa acest meci la 10 meciuri la rand fara infrangere, in timp ce FCSB urca pe 4 in Liga 1, la egalitate cu CSU Craiova, ambele cu 24 de puncte.

FCSB: Balgradean - Cretu, Planic, I. Cristea, Pantiru - Oaida, Ov. Popescu, Fl. Tanase - Adi Popa, Gnohere, Fl. Coman.

Rezerve: Vlad - Cr. Manea, Nedelcu, Morutan, Soiledis, Hora, Man.

Antrenor: Bogdan Arges Vintila.

Sepsi: Niczuly - Kilyen, Barisic, Bouhenna, Konongo - Andrezly, Velev, Vasvari, Stefanescu - I. Fulop - Karanovic.

Rezerve: Fejer - Fl. Stefan, Carnat, Safranko, Edgar Salli, R. Deaconu, Tincu.

Antrenor: Csaba Laszlo.

Stadion: Arena Nationala (Bucuresti).

Arbitru: Horatiu Fesnic.

Dragoș Pîslaru, co-președinte REPER, despre schimbarea lui Cîrstoiu cu Firea și Burduja: "Mafia patronată de comasaţi şi-a arătat faţa"
Copreşedintele partidului REPER, Dragoş Pîslaru, a declarat că, prin retragerea candidaturii medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei de către coaliţie, „mafia patronată de...
Ciucă: Sebastian Burduja va convinge "un segment de electoral nehotărât" în cursa pentru Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat, marţi, 23 aprilie, că Sebastian Burduja, candidatul liberal pentru Primăria Capitalei, este opţiunea care dă speranţe celor care nu s-au...
#FCSB bate Sepsi pe teren propriu, #cronica meci Liga 1 FCSB Sepsi, #Vintila 10 meciuri la rand fara , #stiri Liga I