Liga 1: FCSB face spectacol si o invinge la scor pe Universitatea Craiova

Duminica, 08 Martie 2020, ora 22:25
15287 citiri

FCSB a facut spectacol pe Arena Nationala si s-a impus cu 4-1 in marele derbi cu Universitatea Craiova, in a doua etapa de play-off a sezonului competitional 2019/2020.

Un scor cu siguranta greu de anticipat cu cateva zile inainte de acest mare meci, un meci jucat cu o Arena Nationala trista, golita de spectatori dupa ultimele masuri ale Guvernului Romaniei, de teama COVID-19.

Golurile au fost marcate de Oaida o dubla in minutele 23 si 57, plus Man si Tanase pentru gazde, in timp ce pentru Craiova golul de onoare a venit prin Cristi Barbut, in prelungirile primei reprize.

Gazdele au inceput mai bine aceasta partida si au deschis scorul in minutul 23 prin Oaida. Pigliacelli a degajat gresit balonul direct in Man, acesta i-a pasat lui Coman, septarul stelist a lovit bara, din bara mingea ajunge la Oaida care impinge simplu mingea in plasa. Oltenii au avut un forcing reusit pe finalul primului mitan si au egalat oarecum meritat.

Bancu a avut o pasa inspirata de gol, centrare de pe flancul stang, Barbut a venit lansat din spate si a reluat cu un voleu puternic, la coltul scurt al lui Vlad, care poate trebuia sa iasa pe mingea la centrarea capitanului craiovean.

Oaida a inceput perfect partea secunda pentru FCSB, reluand cu un voleu nimicitor din careul mic dupa o pasa inteligenta a lui Florinel Coman. Totul se intampla in minutul 57, dar Craiova nu a renuntat si un minut mai tarziu a lovit bara de doua ori in aceeasi faza prin Baiaram.

Totul a ramas echilibrat pana in minutul 79, cand Florin Tanase a inchis partida cu un sut la coltul lung, dupa o pasa a lui Pantiru, pasa care l-a gasit la limita offside-ului. Ultimul gol a sosit cu 5 minute inainte de finis. Dennis Man a dorit sa incheie o faza impetuoasa si i-a iesit, aducand o victorie la mare scor pentru echipa sa.

FCSB inca spera la titlu si are saptamana viitoare un meci crucial la CFR Cluj, de care acum o despart 3 puncte, ardelenii avand insa un meci in minus, luni seara la Medias. Craiova are si ea tot 26 de puncte, fiind la egalitate cu ros-albastrii.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, 4-1 pentru FCSB!

Min.89: Scandal intre cele doua echipe, Man si Cosici primesc galben.

Min.87: Vede galben Cicaldau pentru un fault la Cretu.

Min.84: GOOOOOOOOOOOOOOL FCSB!! 4-1, fac spectacol baietii lui Vintila. Man a marcat dupa o actiune personala splendida, fundasii Craiovei din nou visatori.

Min.81: Ultima schimbare la gazde, iese Coman si intra Morutan.

Min.79: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL FCSB!!! 3-1, Florin Tanase marcheaza un gol frumos, se merge pe mana asistentului la o pozitie suspecta de offside. Pantiru a oferit o pasa inspirata si acum stelistii merg spre victorie.

Min.70: Vina iese de pe teren desi intrase in minutul 11 in locul lui Olaru, intra Filip. La Craiova iese Mateiu si intra Qaka.

Min.68: Koljici a avut o ocazie rara mai devreme, pasa Cicaldau in plin careu, avea poarta in fata, dar reluarea este un lamentabila, mingea a iesit in aut de tusa.

Min.64: Schimbare la olteni, iese Barbut si intra Andrei Ivan.

Min.62: Sut bun de la distanta Dennis Man, balonul s-a dus putin peste poarta.

Min.60: Nistor a avut in picior mai devreme golul de 2-2, Craiova insista enorm, fundasii gazda fac niste erori copilaresti. Balasa intre timp vede si el un galben.

Min.57: Ocazie uriasa Baiaram din coltul careului mare, balonul a izbit bara din stanga, apoi s-a dus in stalpul din dreapta, ce sansa!!!

Min.56: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL FCSB!! 2-1, stelistii au profitat de momentele bune din ultimele minute, acelasi Oaida face diferenta, voleu din careul mic fara sperante pentru portarul italian rival. Coman are o pasa de gol interesanta.

Min.54: Splendida pasa lui Tanase pentru Coman, acesta scapa singur cu Pigliacceli dar nu poate trimite pe poarta.

Min.52: E un inceput mai slab de mitan secund, Craiova controleaza partida, dar nu sunt ocazii de gol momentan. FCSB pare si acum buimacita de acel gol primit in minutul 45..

Incepe partea secunda!

Pauza, 1-1 pe Arena Nationala!

Min.45: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Craiova!! Barbut egaleza, centrare buna de pe flancul stang al lui Bancu, Barbut vine bine din spate si reia din voleu la coltul scurt. Un gol usor luat de Vlad care trebuia sa iasa pe aceasta minge..

Min.37: Coman are o executie splendida din corner, balonul are mult efect si loveste bara. Are noroc Craiova!

Min.35: Bancu vede primul galben al Craiovei pentru un fault la Tanase.

Min.32: Coman primeste o pasa minunata de la Vina, dar septarul nu reuseste sa agate balonul in pozitie de 1 la 1 cu portarul italian.

INFO: 30 de minute frumoase pe Arena Nationala, Craiova incearca acum o revenire, dar Cicaldau da impresia ca este foarte egoist si vrea sa rezolve toate fazele de unul singur.

Min.25: Sut frumos al lui Coman la coltul lung, dupa o faza imeptuoasa, mingea se duce alaturi.

Min.23: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL FCSB!!! 1-0 pentru gazde, FCSB a profitat de o balba in defensiva olteana, Pigliacelii a degajat in Man, acesta i-a pasat lui Coman, septarul a incercat sa reia peste Cosici, mingea a izbit bara, a ajuns la Oaida care a reluat simplu in plasa.

Min.17: Pantiru vede si el galben pentru un fault la Barbut. La olteni iese Nitu si intra Elvir Koljici.

Min.13: Are si FCSB o prima ocazie, mingea ajunge la Man la marginea careului dupa un corner, voleu puternic, dar balonul zboara putin peste transversala.

Min.11: Vina ii ia locul lui Olaru, serios accidentat. Nistor are o prima ocazie, sutul sau de la distanta se duce usor alaturi.

Min.10: Popescu vede un galben pentru o interventie dura la Bancu. Olaru a fost dus la ambulanta si va fi transportat la spital pentru analize amanuntite.

Min.6: Olaru e evident ca are probleme vizibile, pare groggy, ametit dupa ultima lovitura primita si de la Balasa.

Min.3: Ciocnire dura intre Olaru si Nitu, jucatorul stelist primeste ingrijiri medicale. FCSB are o lovitura libera periculoasa, Coman trage dar nimereste doar plasa laterala.

Incepe partida!

INFO: Mihaila de la Craiova s-a accidentat la incalzire, iar in locul sau in primul 11 a intrat Baiaram.

20.28: E o atmosfera trista pe Arena Nationala, un stadion cu o capacitate de 55.000 de locuri complet gol azi. Ne pregatim de start pentru derbi!

FCSB: Vlad - Cretu, Planic, Cristea, Pantiru - Popescu, Oaida, Tanase - Olaru - Coman, Man.

Rezerve: Niga, Miron, Filip, Morutan, Momcilovic, Petre, Vina.

Antrenor: Bogdan Arges Vintila.

U Craiova: Pigliacelli - Martic, Balasa, Cosic, Bancu - Nistor, Cicaldau, Mateiu - Barbut, Mihaila, Nitu.

Rezerve: Popescu, Dielna, Vatajelu, Qaka, Ivan, Koljic, Baiaram.

Antrenor: Corneliu Papura.

E o partida desfasurata in conditii speciale, caci fanii nu vor avea ocazia sa vada pe viu acest super meci, dupa ultimele masuri luate de Guvern, in vederea stoparii epidemiei de coronavirus.

Epidemia de coronavirus afecteaza si fotbalul romanesc. Partidele din Liga 1 si alte competitii sportive se vor disputa fara spectatori

FCSB a anuntat ca a luat act de ultimele masuri si promite ca toti banii dati de fani pe bilete vor fi returnati in timp util.

Oficial: Partida FCSB - Universitatea Craiova se va disputa cu portile inchise. Ce se intampla cu biletele achizitionate

FCSB e pe 5 in campionat, in timp ce Craiova ocupa locul 2 in play-off, dupa doar o etapa consumata. Craiova nu a invins niciodata pe FCSB la Bucuresti de la revenirea oltenilor in prima liga.

De la revenirea fotbalului craiovean pe prima scena in 2014, cele doua echipe s-au mai intalnit de 18 ori in principala competitie interna, iar de 15 ori a castigat FCSB.

Avand in vedere ploaia torentiala din Bucuresti, partida de pe National Arena se va juca cu acoperisul tras.

Echipele probabile:

FCSB (4-3-3): Vlad - Cretu, Miron (Cristea), Planic, Pantiru - Oaida, Popescu, Olaru - Man, Tanase, Coman.

Craiova (4-3-3): Pigliacelli - Martic, Acka, Cosic, Bancu - Nistor, Mateiu, Cicaldau - Barbut (Ivan), Nitu, Mihaila.

Arbitru: Istvan Kovacs.

Partida se va televiza pe DigiSport, TelekomSport si LookTV.

CTP, după ce a văzut conferința lui Cătălin Cîrstoiu: ”I s-a mai rărit zâmbetul iliescoid...”
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#FCSB Universitatea Craiova live text, #FCSB Craiova live text mare derbi, #Liga 1 derbi cronica FCSB Craiova , #stiri Liga I