Liga 1: FCSB castiga in deplasarea de la Hermannstadt si se distanteaza in clasament

Duminica, 30 Septembrie 2018, ora 22:52
10059 citiri

FCSB a dispus de AFC Hermannstadt in deplasare cu 3-1 in ultima partida a zilei de duminica din Liga 1, in etapa cu numarul 10 din sezonul competitional 2018/2019.

Sibienii au condus pe tabela dupa golul lui Dalbea, jucator la 37 de ani, dar apoi stelistii lui Dica au punctat prin Gnohere si prin dubla lui Tanase.

Gruparea gazdelor a inceput mai bine partida cu FCSB, golul venind absolut meritat in minutul 25, prin Dalbea, un experimentat jucator de 37 de ani, care a fost alaturi de Sibiu si in liga secunda, fiind pe teren cand oaspetii erau eliminati cu 3-0 in Cupa Romaniei.

Jocul era unul de slaba factura facut de cei de la FCSB, baietii lui Dica parca nu aveau chef de joc, dar Dica a fost inspirat si l-a introdus pe Morutan la finalul primei reprize.

Morutan a facut doua din cele 3 faze de gol ale stelistilor, care au avut noroc la golul egalarii al lui Tanase, gol din coltul careului dupa o deviere nefericita a gazdelor, in minutul 41, poate nemeritat si contrar cursului jocului.

Repriza secunda le-a apartinut ros-albastrilor, Gnohere marcand un gol singur cu portarul Cabuz, acelasi lucru l-a facut si Tanase in minutul 66, dupa o pasa luminoasa a lui Morutan.

A fost o victorie pana la urma meritata a unei echipe mult mai mature si experimentate.

Este a 5-a infrangere din sezon pentru Sibiu, iar FCSB va ramane pe primul loc si dupa aceasta etapa, avand 21 de puncte, 4 peste Astra si Gaz Metan.

Urmeaza un meci acasa pentru FCSB cu Concordia Chiaja, dar stelistii vor urmari si maine cu interes derbiul dintre CFR Cluj si Craiova.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, FCSB castiga cu 3-1 in aceasta deplasare!

Min.90: 3 minute de prelungire!

Min.88: Sut Antonov de la distanta deviat, corner pentru Sibiu, usor pericol.

Min.82: Galben si pentru Tatar. Si ultima schimbare la gazde, iese Nkololo si intra Serediuc.

Min.78: Tanase a scapat singur cu Cabuz din nou, dar a fost fluierat in offside.

Min.75: Iese si Gnohere de pe teren, intra Filip. Jocul s-a calmat, gazdele si-au dat seama ca nu mai au nicio sansa, va veni si a 5-a infrangere in acest sezon.

Min.68: A doua schimbare la gazde, iese Bruno si intra Tsoumou.

Min.66: GOOOOOOOOOL FCSB! Triunghi frumos cu pase din prima, Gnohere - Morutan - Tanase, mingea ajunge la ultimul singur cu portarul, il dribleaza pe Cabuz, sutul cu poarta goala e simplu si oaspetii au 3-1.

Min.61: Vine si prima schimbare la Hermannstadt, iese Petrescu si intra Abdurahimi.

Min.57: GOOOOOOOOOOOOOL Gnohere!! 2-1, oaspetii intorc rezultatul cu cei de la Sibiu, o actiune frumoasa a lui Gnohere, pasa inspirata de la Morutan cu exteriorul pe pozitie viitoare, se descurca excelent francezul si FCSB conduce pe tabela.

Min.53: Incep mai bine si aceasta repriza sibienii, foarte insistenti in ofensiva, bucurestenii rezista cu destula greutate.

Min.51: Galben Benzar pentru un fault dur pe flancul drept.

Incepe partea secunda!

Min.46: A doua schimbare la FCSB, iese Coman si intra Teixeira.

Final de prima repriza, 1-1.

Min.42: Morutan vede un galben stupid la mijlocul terenului.

Min.41: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL FCSB! Tanase egaleaza pentru oaspeti, sut de la marginea careului, deviat decisiv de un fundas al gazdelor, Cabuz s-a pacalit si el, 1-1, poate nemeritat!

Min.37: Prima schimbare la stelisti, iese Popescu si intra Morutan.

Min.36: Hermannstadt a marcat al dolea, tot dupa un corner, dar s-a anulat, corect, dupa un offside. Antonov vede galben apoi dupa o tragere de tricou la Coman.

Min.32: FCSB nu joaca mai nimic, pare ca nu are chef de acest meci..

Min.26: Sibiul a mai avut o ocazie buna de gol, sut Bruno de la marginea careului scos in corner de Balgradean.

Min.25: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Sibiu!!! Hermannstadt face 1-0, gol marcat de Dalbea, venit dupa un corner, o lovitura de cap scoasa de Balgradean gresit in fata, vine Dalbea in fata lui Nedelcu si face 1-0, ce surpriza la Targu Mures!!

Min.22: Benzar primeste un cot in plina figura, dar arbitrul Radulescu nu da nici macar un galben.

Min.20: Sut de la distanta mult aiurea al lui Ovidiu Popescu.

Min.18: Denis Man are prima ocazie a stelistilor, dar sutul sau din cativa metri e prins usor de Cabuz.

INFO: Un prim sfert de ora in care FCSB nu a impresionat, nu a avut nicio ocazie mai rasarita de gol..

Min.10: Tanase are o actiune buna pe flancul stang, dar se incurca in propriile pase si faza se stinge.

Min.6: Lovitura libera ce putea fi periculoasa pentru gazde, dar schema nu a iesit.

Min.2: Mare ocazie Sibiu! Sut de la distanta scos cu mare greutate de Balgradean in fata, foarte curajos startul de joc al gazdelor!

Incepe partida!

20.58: Avem primele imagini de pe stadionul Trans-Sil, sunt destui de multi fani, mult mai multi decat vin de obicei la meciurile Sibiului.

Echipa de start Hermannstadt: Cabuz - Company, Mijuskovic, Stoica, Tatar - Dalbea, Antonov - Petrescu, Halkiadakis, Nkololo - Blanaru.

Echipa de start FCSB: Balgradean - R. Benzar, Planic (cpt), J. Morais, Al. Stan - Nedelcu, Ov. Popescu - Man, Fl. Tanase, Fl. Coman - Gnohere.

Rezerve: Vlad, L. Filip, Morutan, Rusescu, M. Roman, Zlatinski, Teixeira.

Cele doua echipe se intalnesc in premiera in Liga 1, dar pentru a doua oara in existentele lor, caci va fi un meci revansa pentru FCSB, deoarece anul trecut, gruparea de liga secunda, pe atunci, din Sibiu, elimina vicecampioana cu un scor umilitor, 3-0!

Ambele grupari vin dupa victorii in Cupa Romaniei, FCSB chinuit la Unirea Alba Iulia, 1-0, iar sibienii 2-0 la Academica Clinceni, fosta lidera din L2.

Partida se joaca la Targu Mures, caci in continuare stadionul din Sibiu inca nu este gata.

Echipa probabila FCSB: Balgradean - R. Benzar, Planici, J. Morais, Al. Stan - Ovidiu Popescu, D. Nedelcu - D. Man, Fl. Tanase, Fl. Coman - Gnohere.

Rezerve: A. Vlad, L. Filip, Morutan, Rusescu, D. Benzar, M. Roman, Teixeira.

Antrenor: Nicolae Dica.

Echipa probabila Hermannstadt: Cabuz - Company, C. Parvulescu, Mijuskovici - Antonov, Dalbea - P.Petrescu, Blanaru, Chalkiadakis - G. Rusu.

Rezerve: Began, Panfile, I.Stoica, Tsoumou, Vega, Herghelegiu, N'Kololo.

Antrenor: Alexandru Pelici.

Arbitru: George Radulescu.

Partida va fi televizata pe DigiSport, TelekomSport si LookTV.

Cum încearcă PSD să negocieze retragerea lui Piedone și care este prețul primarului de la Sectorul 5
După ce liderii coaliției PSD-PNL au luat decizia de a-l retrage pe candidatul comun Cătălin Cîrstoiu și de a merge cu candidați separați, în persoana Gabrielei Firea și a lui Sebastian...
George Simion a devenit tată. Ce mesaj i-a transmis soției liderul AUR
La mai puțin de un an de la căsătorie, liderul Partidului AUR, George Simion, și soția sa, Ilinca, au devenit părinți. Primul copil al cuplului este un băiat, iar tatăl a ținut să-i...
#FCSB live text cu Hermannstadt, #cronica Liga 1 Hermannstadt FCSB, #FCSB versus Sibiu Liga 1 etapa , #stiri Liga I