Liga 1: Steaua trece usor de Viitorul si mai spera la titlu

Sambata, 23 Aprilie 2016, ora 22:20
7044 citiri

Steaua Bucuresti a dispus usor de Viitorul Constanta, scor 3-0, in runda cu numarul 8 a play-off-ului sezonului 2015/2016, din Liga 1.

Golurile au fost marcate de Varela, minutul 2, Chipciu, minutul 28 si de Gregory Tade, minutul 66.

De remarcat ca imediat dupa marcarea golului, Alexandru Chipciu s-a accidentat si nu a mai putut continua.

In minutul 51, Vlad Rusu de la Viitorul a luat rosu direct dupa un cot in figura aplicat lui Varela.

Steaua inca mai spera la titlu, dupa ce s-a apropiat la 3 puncte de Astra acum, care va juca luni cu ASA Targu Mures. Viitorul ramane si acum fara victorie in play-off, dupa 8 etape.

Gica Hagi a stat in tribune in acest joc, ca si Laurentiu Reghecampf, suspendat dupa jocul cu Dinamo.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci: Steaua - Viitorul 3-0!

Min.87: Carp, galben pentru simulare.

Min.82: Galben si pentru Boli de la oaspeti. Si Razvan Marin a fost avertizat de arbitru.

Min.78: Iese Hamroun, intra Popadiuc, la Steaua.

Min.75: Galben Enache de la Steaua.

Min.69: Schimbare la Steaua, iese Kharja, intra Carp.

Min.66: GOOOOOOOOOOL Steauaaa! 3-0 pentru gazde, Tade puncteaza din cativa metri, cu poarta goala, dupa o pasa a lui Enache.

Min.60: Nita scoate cu greu o lovitura libera executata de M Bohli.

Min.59: Galben Filip de la Viitorul.

Min.58: Ultima schimbare la oaspeti, iese Hagi, intra Coman.

Min.51: Rosu direct pentru Vlad Rusu, dupa un cot in figura aplicat lui Varela.

Min.46: Doua schimbari la Viitorul, ies Chitu si de Lucas, intra Rusu si Casap.

Incepe partea secunda!

Pauza. 2-0 pentru Steaua.

Min.44: Galben si pentru Benzar.

Min.42: Popa e singur cu Buzbuchi dar ezita sa suteze si este corner.

Min.37: Galben Adi Popa, dupa ce ii da peste picioare unui adversar.

Min.33: Prima schimbare la Steaua, iese Chipciu, usor accidentat, intra Tade.

Min.32: Galben Tosca, fault urat la Hagi.

Min.28: GOOOOOOOOOOOOL Steauaa! 2-0 Chipciu, care suteaza lejer din plin careu printre picioarele lui Buzbuchi.

Min.19: Doua ocazii una dupa alta, intai Tanase suteaza din plin careu, balonul e scos cu greu de Nita, apoi pe contra Chipciu trage de la coltul careului mare, sutul sau se duce insa alaturi.

Min.17: Pare sa fie un meci de vacanta, intre doua trupe care nu mai au obiectiv pe final de sezon..

Min.10: Sut bun Filip de la distanta, Nita scoate cu greu peste.

Min.2: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Steuaaaaaaaaa! 1-0 pentru gazde, Varela puncteaza, dupa o lovitura de cap din 6 metri.

Min.1: Incepe jocul!

20.29: Sunt foarte putini fani pe Arena, e o atmosfera dezolanta..

Campioana en-titre a pierdut, saptamana trecuta, derbiul pentru titlu cu Astra si este obligata sa se impuna in fata Viitorului pentru a-ai pastra sansele minime de castiga Liga 1 macar pana etapa viitoare.

In cazul unui esec, titlul va fi pierdut in proportie de peste 90 la suta, avand in vedere ca Astra este favorita cu ASA Targu Mures.

Pintilii este incert la Steaua, Alexandru Bourceanu si Nicusor Stanciu au fost suspendati in cursul zilei de vineri si vor urmari si ei meciul din tribune.

In tribune va lua loc si antrenorul Laurentiu Reghecampf, tehnicianul fiind la randul lui suspendat de Comisia de Disciplina.

Steaua: Nita- Enache, Tamas, Varela, Tosca - Kharja, Filip - Ad. Popa, Chipciu, Hamroun - Gebhart.

Viitorul: Buzbuchi - Benzar, Hodorogea, Boli, Cr. Ganea - R. Marin, I. Filip, Pablo de Lucas - A. Chitu, I. Hagi, Fl. Tanase.

Partida se desfasoara pe National Arena din Bucuresti incepand cu ora 20:30. Meciul va fi televizat pe posturile DigiSport, DolceSport si Look TV.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Steaua Viitorul live Ziare com, #Steaua versus Viitorul Liga 1, #Steaua Viitorul liga 1 live , #stiri Liga I