Liga 1: Concordia Chiajna s-a salvat de la retrogradare, dupa o ultima etapa dramatica

Duminica, 04 Iunie 2017, ora 22:58
9134 citiri

Concordia Chiajna s-a salvat de la retrogradare in ultima etapa, cea cu numarul 14 a fazei de play-out a sezonului competitional 2016/2017, dupa ce a profitat si de rezultatele inregistrate de Pandurii Targu Jiu si Poli Timisoara.

Ilfovenii lui Dan Alexa au castigat cu 1-0 partida de la FC Voluntari, disputata la Pitesti, iar singurul gol a fost marcat de Gradinaru in minutul 6, gol care a permis ilfovenilor sa ramana in Liga 1, gratie urmatoarelor rezultate finale:

Gaz Metan - Poli Timisoara 2-2 (Eric 13', 24' / Popovici 38', Mailat 81')

FC Voluntari - Concordia 0-1 (Gradinaru 6')

FC Botosani - Pandurii 2-1 (Golofca 88', Fulop 94' / Ilie 91')

Cum arata clasamentul din Liga 1:

5. CS Concordia Chiajna 29p

6. ACS Poli Timisoara 27p - va da baraj cu UTA

7. CS Pandurii Targu Jiu 27p - retrogradare directa

Finalul de etapa a fost cu adevarat dramatic, Poli Timisoara salvandu-se in minutul 94 al intalnirii de la Botosani, pe care gazdele au castigat-o cu 2-1 in fata celor de la Pandurii, desi nu aveau nevoie de cele 3 puncte.

Fulop a marcat in minutul 94, iar ACS Poli va da baraj de mentinere cu UTA, in timp ce Pandurii spune adio fotbalului din prima scena.

Liga 1: Pandurii spune adio primei ligi dupa o partida de infarct la FC Botosani

Timisoara a egalat in meciul din Ardeal dupa ce Medias a condus cu 2-0, Mailat egaland in minutul 81, dupa o imensa gafa in apararea ardeleana.

Poli Timisoara va da baraj de mentinere in Liga 1 cu UTA Arad

Desfasurarea intalnirilor:

Final de meci!! 2-1 pentru Botosani si Pandurii merge direct in Liga 2, ACS Poli Timisoara va da baraj cu UTA pentru a se mentine in Liga 1.

Min.95: S-au terminat meciurile de la Medias si Pitesti, 2-2 intre Gaz Metan si Poli, 1-0 pentru Concordia la Voluntari. Mai este un minut la Botosani. Roman a luat rosu direct dupa un meleu creat intre jucatorii celor 2 echipe!!

Min.94: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Botosani!! 2-1 cand mai erau doar 2 minute pana la final, Fulop a marcat cu un trasor din mijlocul careului mare!!

Min.91: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Pandurii!! 1-1, ce final avem la Botosani, Florin Ilie egaleaza cu capul, dupa o centrare perfecta de pe partea stanga a lui Cioinac.

Min.88: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Botosaaaaaaaaaaaaaaaani! 1-0 pentru moldavi, gol superb marcat de Golofca printre picioarele lui Popescu, Pandurii cade acum pe locul 7!!

Min.86: Schimbare la Concordia, iese Pena si intra Herea.

Min.85: Se anunta un final incendiar de play-out, atat Timisoara cat si Pandurii au nevoie de un singur gol.

Min.81: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Timisoara! 2-2 si banatenii incep sa spere la Medias. A marcat Mailat din cativa metri, cu poarta aproape goala.

Min.80: Mai sunt 10 minute de sperante pentru Poli Timisoara si Pandurii.

Min.73: Voluntari mai face schimbare, iese Popadiuc si intra Ivanovici.

Min.65: A mai ramas o jumatate de repriza de jucat, Pandurii trebuie sa marcheze daca vrea sa evite barajul, Timisoara spera la o minune pentru a nu juca la matineu sezonul viitor.

Min.61: Prima schimbare facuta de Alexa la Concordia, iese Albu si intra Koenders.

Min.60: Acelasi Popadiuc de la Voluntari scapa singur cu Balgradean, dar fostul dinamovsit are o mare interventie si scoate cu piciorul, pastrandu-si echipa in Liga 1!

Min.58: Ocazie mare a lui Popadiuc, voleu din afara careului, putin peste poarta!

Min.55: Albu de la Concordia primeste un galben. Este liniste pe toate stadionele in aceasta repriza secunda.

Min.51: Fulop a intrat in locul lui Morutan, prima schimbare la Botosani.

Min.50: Serediuc a scapat singur cu Balauru, dar portarul lui Voluntari a iesit la timp si a degajat inspirat.

Incep reprizele secunde!

Pauza la cele 3 partide, 1-0 Concordia, 0-0 Botosani si 2-1 Medias cu Poli!

Min.42: Mare ocazie Pena de la Concrodia, sut din plin careu, deviat insa de Maftei in corner!

Min.38: GOOOOOOOOL Timisoara!! Incearca Poli sa revina in joc, este 1-2, gol marcat de Popovici, care a profitat de o gafa a lui Trtovac, a driblat portarul si a marcat cu poarta goala.

Min.33: La acest moment, avem de jucat un Pandurii - UTA, ca baraj de mentinere/promovare in Liga 1.

Min.29: Ocazie buna a lui Melinte de la Concordia, acesta se afla in unghi, dar l-a intrebuintat serios pe Balaur, care a scos in corner.

Min.28: Prima schimbare la Timisoara, intra Mailat in locul lui Fucek.

Min.25: Raul Costin de la Concordia blocheaza la timp un sut foarte periculos al gazdelor de la Pitesti.

Min.24: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Gaz Metan! Acelasi Eric face 2-0, dupa o pasa splendida a lui Olaru. Timisoara se pregateste de Liga II..

Min.22: Liniste doar la Botosani, acolo nu se intampla nimic notabil in duelul moldavo-gorjean.

Min.13: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Gaz Metan! 1-0 pentru ardeleni, un gol superb marcat direct din lovitura libera de Eric, de la circa 20-25 de metri. Timisoara e ingropata in acest moment, fiind pe loc direct retrogradabil. E obligata sa intoarca acest scor de la Medias!!

Min.12: Este liniste pe celelalte doua stadione, Concordia este linistita in acest moment, dar totul se poate schimba la doar un singur gol marcat la Medias sau Botosani.

Min.6: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Gradinaruuuu! Este 1-0 pentru Chiajna, gol frumos din coltul careului mare, la coltul lung al portii lui Balauru. Concordia se salveaza la acest scor!!

Incep cele 3 partide!

Important de spus ca Voluntari - Concordia nu se joaca pe terenul gazdelor, care nu au nocturna si astfel vor evolua pe teren neutru, pe stadionul Nicolae Dobrin din Pitesti, lucru care a facut ca echipele Pandurii si Poli Timisoara sa faca un memoriu catre LPF, cerand aceleasi conditii pentru toate echipele care lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Astazi aflam ultima echipa retrogradata direct din Liga 1: Calcule si echipele probabile inaintea meciurilor decisive

Mai e ceva de adaugat aici, faptul ca si Pandurii si Poli Timisoara depind doar de ele in aceasta lupta, deci daca isi castiga partidele ele sunt salvate de la retrogradarea directa, iar Poli, care ar fi pe 6 daca ar castiga la Medias, ar juca baraj de mentinere cu UTA Arad.

Echipele de start FC Botosani - Pandurii Targu Jiu:

FC Botosani: Cobrea - Patache, Burca, Tincu, Musat - Vasvari, Bordeianu - M. Roman, Morutan, Golofca, Kuku.

Rezerve: Avram, Plamada, Carstocea, Herghelegiu, Endrick, Juncanaru, L. Fulop.

Antrenor: Leo Grozavu.

Pandurii: L. Popescu - Negoita, Ene, Erico, Busu - Cioinac, Zaina - Firtulescu, Pacurar, Hlistei - Negrut.

Rezerve: Stanca, Samson, Ilie, Stana, Hamed, Parcalabu, Dodoi.

Antrenor: Flavius Stoican.

Echipele de start Gaz Metan Medias - ACS Poli Timisoara:

Gaz Metan: Greab - Cretu, Trtovac, Akaki, Buzean - Danci, Bic - Munteanu, Eric, Buziuc - Olaru.

Antrenor: Cristi Pustai.

ACS Poli: Curileac - Straut, Canu, Bocsan, Neagu - Artean, Soljici - Barbut, Croitoru, Fucek - Popovici.